Elektrikli/Hibrit Otomobiller Geçidi

Elektrikli/Hibrit Otomobiller Geçidi

Zaman geçiyor, teknoloji hızla ilerlerken bu hız otomobil sektöründe de aynı şekilde hissediliyor. Özellikle motorlar konusunda yapılan yenilikler sayesinde daha az yakıt kullanarak daha yüksek performans alabiliyoruz.

Elektrikli/hibrit otomobillerle ulaşım alanında bir çeşit devrim yaşandığını sürekli tekrarlıyoruz. Artık bu tür otomobiller yalnızca işleviyle değil, estetiğiyle de göz alıyor.

www.webtekno.com’un haberine göre, otomobil firmaları büyük küçük demeden hepsinin ortak amacı artık elektrikli otomobillere geçiş yapmak. Bunun için çalışmalara çok önce başlansa da belkide en başarılı olduğumuz döneme geldiğimizi söyleyebiliriz. Aslında herşey oldukça kötü tasarımlı Toyota Prius ile başladı. Hibrit bir otomobil olan Prius tüm dünyada çok fazla sattı.

Peki ne bu hibrit?

Hibrit teknolojisini kabaca anlatmak gerekirse elektrikli bir motor ve benzinli bir motorun ortak bir çalışması olarak diyebiliriz. Benzinli motor aynı zamanda elektrikli motorun bataryasını şarj edebildiği için araçların kat edebildiği mesafede artıyor ve üstelik bunu daha az ve daha ucuz yakıt kullanarak yapıyor. Üstelik çevreye zarar vermeden.

Şimdi ise listemize geçelim. Bakalım günümüzdeki en iyi ve en hızlı bu 5 hibrit veya elektrikli araçlar nelermiş hep beraber görelim;
5) Tesla Model S

2014-tesla-model-sTesla Model S‘i neredeyse her hafta haber yapıyoruz. Çok sansasyonel bir model olduğu aşikar. Bu araç belkide elektrikle çalışan otomobiller arasında şuanda nirvana konumunda. Neden mi ?

Sadece elektrikli bir motor ve tek vitesli bir araba olmasına rağmen (uzaktan kumandalı araba gibi) 0-100 km hıza 3.3 saniyede çıkıyor. Bu lüks sedana güç veren motor ise 416 beygir gücünde310 kW’lık bir elektrikli motor. 12 saatlik şarj ile yaklaşık 500 km yol yapan otomobilin maksimum hızı ise 250 km/h olarak sınırlandırılmış.

Teknolojiden her türlü yararlanan otomobilin içinde bulunan 17 inçlik bilgi ekranı, iPhone ve Android’te bulunan uygulaması ile araç hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz.Bu arabaya sahip olmak için Amerikan vatandaşlarına 50 Bin Dolar Türkiye’de ise 450 Bin TL bir fiyat etiketi var.
4) BMW i8

BMW İ8BMW ne yaptı böyle bir anda herkes iptal durumda. İlk olarak, 2011 yılında gösterdiği konsept bir otomobilden ibaret bir arabayı hibrit olarak hayata geçirdiler. Tasarımsal olarak ise resmen bir devrim yaptılar. Son zamanlarda gördüğüm en futuristik BMW olduğu aşikar. Jeremy Clarkson’u bilen bilir. Onun gibi bir güç manyağı bir adam bile M3 efsanesi yerine i8’i seçti.

Bu güzelim arabaya güç veren motorlar ise 1.5 litre 231 beygir turbo şarj benzinli motor ve 131 beygir 98 kW elektrikli motor. Toplamda verilen güç ise 362 beygir. Bu kadar güçlü bir araba 100 kilometrede sadece 2.1 litre benzin yakıyor. Bir depo yakıt ve elektrik ile 500 kilometreden fazla yol yapsa da elektrikli motor ile sadece 37 km yol gidiyor. (Matematik problemine döndü resmen) 0-100 km hızlanması 4.4 saniye olan canavarın maksimum hızı 250 km/h ile sınırlandırılmış. (Resmen dizginlemişler arabayı) Anahtarında bir bilgi ekranı bulunan otomobili ülkemizde 188 Bin Euro’dan satın alabilirsiniz. (567 Bin TL yapıyor gençler sakin)
0-100 km hızlanması bazı kaynaklara göre 2.2 bazılarına göre 2.5 saniye. (adamlar neyin derdindeler) Aracın 300 km hıza çıkması için ihtiyacı olan süre ise 20 saniyeden az. Bunca veriye, hıza ve sürate rağmen ortalama yakıt tüketimi şaşırtıcı düzeyde az. Yüz kilometrede yalnızca 3 litre yakıt tüketen aracın karbondiyoksit emisyon değeri ise 70g/km. Orta sınıf bir aile aracından çok daha az. Üstelik bir depo ile 700 km kadar yol yapabiliyorsunuz. Bu değer 1.2 LT bir kompakt otomobille aynı. Aracın başlangıç fiyatı ise 768.026 Euro (2,325.000 TL’cik.)

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yeşil Büyüme Politikası Oluşturmalıyız, Sürdürülebilir Olmalıyız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2. Yeşil Binalar Zirvesi’nde konuştu: “Geleneksel kalkınma modeli yerine, sürdürülebilir yeşil ekonomi ve yeşil politika kavramları ön plana çıkmaktadır. Yeşil büyüme politikası oluşturmalıyız, sürdürülebilir

HABERLER 0 Comments

Ermenistan’dan Kafkasların En Büyük Jeotermal Enerji Santrali

Ermenistan, Kafkasların en büyük jeotermal santralini kurmak için keşif çalışmalarına başladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Ermenistan ya da resmî adıyla Ermenistan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya’da denize kıyısı olmayan bir ülke. Daha

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneşten Elektrik Üreten Türk Kumaşlarına Ordu Talip

Dünya devlerine tekstil satan Bursalı şirketler, bir ilke imza atarak güneş enerjisinden elektrik üreten kumaş geliştirdi. Korteks’in başı çektiği projeyle üretilen fotovoltaik kumaşların ilk müşterisi ordu oldu. Dünya tekstilinin amiral