Elektrikli Uçak 400 km’ye Hazırlanıyor

Elektrikli Uçak 400 km’ye Hazırlanıyor

Riskli rekor denemeleriyle adını duyuran ABD’li mucit ve elektrikli araç projelerinin öncüsü Chip Yates, elektrikli bir uçakla en hızlı uçuşu gerçekleştirmek için hazırlık yapıyor. Yates, dünyanın en hızlı elektronik uçağı EnerDel ile saatte 400 km hıza ulaşmayı hedefliyor.

ae_ulasim_elektrikli_ucak_Chip YatesElektrikli araçlarla yaptığı rekor denemeleriyle adını duyuran ABD’li girişimci Chip Yates, 2011’de elektrikli motosikletle hız rekorunu kırdıktan sonra şimdi gökyüzünde rekor kırma planları yapıyor.

SWIGZ adlı şirketinin geliştirdiği motosikletle Eylül 2011’de 240 km hız yapan ve bu alanda rekor kıran Yates, geçtiğimiz Temmuz ayında da bir elektrikli uçakla saatte 320 km hız yapan ilk insan olmuştu.

Yeni rekor denemesi için geliştirilen EnerDel adındakı elektrikli uçak, 450-voltluk,258 beygir gücüne çıkarıldı. Eski enerjisinin iki katını ortaya koyan uçağın havalanmasını sağlayan batarya, yaklaşık 240 kg ağırlığında.

 

 

TAM KAPASİTESİNE ULAŞMADI
Rekor denemesi için, uçağın itici gücünü sağlayacak pervane de büyük ae_ulasim_elektrikli_ucak_Chip Yates1önem taşıyor. ABD havacılık sanayisinin önemli isimlerinden Craig Catto’nun Long-EZ uçağı için geliştirdiği ve hız uçuşları için tasarlanan pervaneden esinlenen Yates ve ekibi, dakikadaki devi sayısı (rpm) 3100’e çıkan karbon fiber özel bir pervane geliştirdi. Bu sayı, Cessna uçaklarının pervane gücünün yüzde 20 fazlasına denk geliyor.

Wired’ın haberine göre, test uçuşlarında bataryadaki amplifikatörlerin sadece 211’ini kullanan EnerDel, buna rağmen 2500 rpm’ye ulaşmayı başardı.

Catto’nun hesabına göre, EnerDel 3100 rpm’de saate 400 km hıza ulaşabilecek. Bu hızda Yates uçağı tek parça halinde tutmayı başarabilirse, bir e-uçakla en hızluı uçuşu yapan insan unvanını alacak.

Kaynak: Ntvmsnbc

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI

“GES Yatırımcılarının Geleceği Belirsiz Firmaların Ürünlerini Alma Lüksü Olmamalı”

SolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Ülkemizde GES yatırımında bulunacak yatırımcılarımızın ileride ne olacağı belirsiz firmaların ürünlerini alma lüksünde olmaması lazım. Bu

HABERLER

Taner Yıldız ARIBA 6 ile Test Sürüşü Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin Avustralya’daki uluslararası yarışmaya katılmak için tasarladıkları “ARIBA 6″ isimli aracı kullandı. Bakan Yıldız, Avustralya’da uluslararası yarışmaya katılacak “İTÜ

HABERLER

“Güneş Enerjisi Sektörünün Önü Açılacak”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak” dedi. Solarex İstanbul 2013’te “GENSED, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretimini