Elektrikli Uçak 400 km’ye Hazırlanıyor

Elektrikli Uçak 400 km’ye Hazırlanıyor

Riskli rekor denemeleriyle adını duyuran ABD’li mucit ve elektrikli araç projelerinin öncüsü Chip Yates, elektrikli bir uçakla en hızlı uçuşu gerçekleştirmek için hazırlık yapıyor. Yates, dünyanın en hızlı elektronik uçağı EnerDel ile saatte 400 km hıza ulaşmayı hedefliyor.

ae_ulasim_elektrikli_ucak_Chip YatesElektrikli araçlarla yaptığı rekor denemeleriyle adını duyuran ABD’li girişimci Chip Yates, 2011’de elektrikli motosikletle hız rekorunu kırdıktan sonra şimdi gökyüzünde rekor kırma planları yapıyor.

SWIGZ adlı şirketinin geliştirdiği motosikletle Eylül 2011’de 240 km hız yapan ve bu alanda rekor kıran Yates, geçtiğimiz Temmuz ayında da bir elektrikli uçakla saatte 320 km hız yapan ilk insan olmuştu.

Yeni rekor denemesi için geliştirilen EnerDel adındakı elektrikli uçak, 450-voltluk,258 beygir gücüne çıkarıldı. Eski enerjisinin iki katını ortaya koyan uçağın havalanmasını sağlayan batarya, yaklaşık 240 kg ağırlığında.

 

 

TAM KAPASİTESİNE ULAŞMADI
Rekor denemesi için, uçağın itici gücünü sağlayacak pervane de büyük ae_ulasim_elektrikli_ucak_Chip Yates1önem taşıyor. ABD havacılık sanayisinin önemli isimlerinden Craig Catto’nun Long-EZ uçağı için geliştirdiği ve hız uçuşları için tasarlanan pervaneden esinlenen Yates ve ekibi, dakikadaki devi sayısı (rpm) 3100’e çıkan karbon fiber özel bir pervane geliştirdi. Bu sayı, Cessna uçaklarının pervane gücünün yüzde 20 fazlasına denk geliyor.

Wired’ın haberine göre, test uçuşlarında bataryadaki amplifikatörlerin sadece 211’ini kullanan EnerDel, buna rağmen 2500 rpm’ye ulaşmayı başardı.

Catto’nun hesabına göre, EnerDel 3100 rpm’de saate 400 km hıza ulaşabilecek. Bu hızda Yates uçağı tek parça halinde tutmayı başarabilirse, bir e-uçakla en hızluı uçuşu yapan insan unvanını alacak.

Kaynak: Ntvmsnbc

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ETKİNLİKLER

YILIN ALTERNATİF ENERJİ ÖDÜLLERİ

2014 kimimiz için yorucu, kimimiz için verimli, kimimiz için ise heyecanlı bir yıldı. Biz çok çalıştık, çok gezdik, çok öğrendik. 2014’ü Yenilenebilir Enerji sektörünün sosyal medyada en fazla takipçisi olan dijital platformu

HABERLER

Türkiye Müteahitler Birliği Binası’na LEED Platinum Sertifikası

Avcı Architects tarafından tasarlanan Ankara’daki Türkiye Müteahitler Birliği (TMB) Binası, en yüksek LEED katergorisi olan Leed Platinum Sertifikası’nı aldı. Böylece Türkiye’de ilk kez dernek bünyesinde inşa edilmiş bir yapı, Platinum

HABERLER

“Elektrikli Araç Bizim Milli Meselemiz”

Şahsuvaroğlu Otomotiv Genel Müdür yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu: “Elektrikli araç bizim milli meselemiz. Bunun birçok boyutu var.” Türkiye’de elektrikli otomobil üretimi konusundaki gelişmeler sürüyor. Konuyla ilgili en son açıklama, Şahsuvaroğlu Otomotiv