“Elektrikli Raylı Sistemler, Gelecek Nesillere Yapılmış Bir Yatırım Olacak”

“Elektrikli Raylı Sistemler, Gelecek Nesillere Yapılmış Bir Yatırım Olacak”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez: “Elektrikli raylı sistemlerle gerçekleşecek projeler, sadece günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayacak; enerji tasarrufu, hava kirliliğinin azalması, düşük karbon emisyonu gibi çevreci özellikleriyle aslında gelecek nesillere yapılmış bir yatırım olacak.”

Mehmet+Turan+SoylemezGeleceğin ulaştırma sistemlerinde metroların daha da ön plana geleceği görülüyor. Sürdürülebilir, entegre, hızlı ve çevreci özellikleriyle elektrikli raylı sistemler geleceğin de teknolojisi olarak değerlendiriliyor.

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, Ticari Eşleştirme Derneği tarafından 9-10 Nisan tarihlerinde İstanbul ‘da düzenlenecek olan İstanbul MetroRail Forumu’nun; çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutacağını söyledi. Prof. Dr. Söylemez, “Elektrikli raylı sistemlerle gerçekleşecek projeler, sadece günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayacak; enerji tasarrufu, hava kirliliğinin azalması, düşük karbon emisyonu gibi çevreci özellikleriyle aslında gelecek nesillere yapılmış bir yatırım olacak” dedi.

Söylemez, günümüzde, ulaşım ve toplu taşımacılıkla ilgili herhangi bir konuyu planlarken, dünyamızın geleceğini ve sınırlı enerji kaynaklarını göz ardı etmemizin mümkün olmadığını vurgulayarak, bu sebeple uzun vadeli kent içi ulaşım planlamalarında, en gerekli ve en kaçınılmaz teknik çözümün raylı sistemler olduğunun altını çizdi.

Söylemez, metropollerin bir an önce yaygın raylı sistem kullanımına geçmesiyle benzin ve türevlerinin kullanımında belirgin bir düşüş sağlanacağını, çevre kirliliğine sebep olan etkenlerin azalacağını kaydetti.

“Kent içi ulaşımda metrolara düşen görevin çok büyük”

Ulaştırma Bakanlığı’nın akıllı ulaşım sistemleri strateji belgesi ve eylem planına göre 2023’e kadar bütün ulaşım türlerinde entegre, güvenli, etkin, verimli, yeniliğe açık, insana saygılı, çevre dostu, sürdürülebilir ve akıllı bir ulaşım ağına erişmenin hedeflendiğini hatırlatan Söylemez, bu amaca yönelik olarak kent içi ulaşımda metrolara düşen görevin çok büyük olduğunu bildirdi. Söylemez, “Marmaray, Avrasya Tüp Geçiş, YHT’ler, belediyelerin raylı sistem uygulamalarındaki artış… Hepsi bunun somut göstergesi” dedi.

Türkiye’nin elektrikli raylı hatlarda bugün itibarıyla 3.646 kilometre biten, 6.130 kilometre devam eden yatırımı olduğunu kaydeden Söylemez, “2023 yılı için hedefin toplam 25.000 kilometre demir yolu ağı olduğunu dikkate aldığınızda, hem yatırımın büyüklüğü, hem de bu yatırımlar sayesinde elde edilecek çevresel kazanımlar daha rahat anlaşılıyor. Metrolar ve daha genel olarak bakıldığında tüm raylı sistemler için yapılan yatırımlar için öngörülen milyarlarca dolarlık yatırım misliyle geri dönecek” diye konuştu.

Kent içi toplu taşımacılıkta kullanılan raylı ulaşım sistemleri; hafif raylı sistemler, tramvaylar, metrolar, banliyö trenleri, manyetik yataklı sistemler ile üst yollu elektrikli, toplu taşıma sistemi olan monorail’den oluşmakta.

Hava kirliliği, gürültü ve kaza olasılıkları gibi çevresel karşılaştırma kriterleri bazında incelendiğinde, elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerin seçimi, atmosferik kirlenmelerin azalmasına katkıda bulunacağı gibi daha az gürültülü ve daha huzurlu bir hayata kavuşmamızda da etkin rol oynayacaktır.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

TARIM

Adıyaman’a Güneş Enerjisi Santrali

Santral ile çiftçilerin sulamada kullanılacak enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor. www.tellal.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’nin hemen her bölgesinde çeşitli amaçlarla güneş enerjisi santrali kuruluyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, çiftçilerin sulama

HABERLER 0 Comments

Dünya Motor Sporları Lider Pisti ve Axitec Solar İşbirliği Yaptı

TT Circuit Assen, projede Axitec panelleri kullanarak, kaliteden ödün vermediğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldu. 2001 Senesinden itibaren Axitec global pazarda sayılı kaliteli solar modül üreticileri arasında gösteriliyor.

HABERLER

Güneş Panellerinde Kullanılan Hücreler Üretilmeli”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’de güneş panellerinin ve panellerde kullanılan hücrelerin üretilmesinin önemine değindi. Türkiye’de yenilenebilir enerjiye daha fazla odaklanılması gerektiği yönünde tartışmalar sürüyor. www.sozcu.com.tr’nin haberine göre, Türkiye