Elektrikli Otomobilin Babayiğidi Amerika’nın Gündeminde

Elektrikli Otomobilin Babayiğidi Amerika’nın Gündeminde

TEB, elektrikli araç geliştiren genç babayiğit İsmail Berber’in önünü açtı. Berber’e girişimciliğin alfabesini öğreten bankanın reklam filmi tuttu. İsmail’in kapısını artık ABD’li firmalar çalıyor.

ismail2Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli araç için aradığı babayiğit genç girişimcilerden çıktı. Elektrikli araç geliştiren teknogirişimci İsmail Berber, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) Girişim Evi’yle projelerini hayata geçirmeyi başardı. Bu başarısı bankanın reklam filmine de yansıdı. Film, Avrupa’da oynatılmaya başlandı. Böylece İsmail de dünyadaki yatırımcıların radarına girdi. Şimdi ABD ve Kanadalı firmalardan ortaklık teklifleri alıyor. Hem İsmail Berber’in girişimcilik başarısını hem de TEB’in son dönemde başlattığı projeleri bankanın KOBİ Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz ile konuştuk.

Girişimciliğin önemi nedir?

Türkiye’nin girişimciliği çok net vurgulaması lazım. Gelecek bu konuda. Herkesin de bunun farkında olması gerek. Her yerde bunu söylüyorum. Eğer bilgi toplumu olmak istiyorsanız, girişimci olmanız lazım. Girişimciliği gerçek bir hikâye üzerinden anlatan reklam filmimiz bu yüzden başarılı oldu. Şimdi Fransa’da bile bu reklam filmimiz gösteriliyor. Bu da başarılı olduğumuzu kanıtlıyor.

Herkes girişimciliğe destek veriyor. TEB olarak siz farkınızı nasıl ortaya koydunuz?

Biz eğitime çok önem verdik. Hem KOBİ’lere hem de kendi bünyemizde 6 yıldır var olan danışmanlık birimimize eğitimler sunduk. Hiç vazgeçmeden bu eğitimleri sürdürdük. Başarı, işin sürekliliğinde yatıyor. İşi sürekli yapmazsanız orada başarı sağlayamazsınız.

Girişimcilik konusundaki çalışmalarınız küresel finans piyasasında nasıl yankılandı?

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) 18 milyon KOBİ’ye ulaşmayı öngörüyor. Bütün konferanslarına konuşmacı olarak katılıyoruz. 5 milyar dolar büyüklüğe sahip Hintli Axis Bank geldi. Danışman bir şirket aracı oldu. Hindistan hükümeti kendilerine lisans vermiş. 3 milyon müşterisi var. ‘KOBİ konusunda yaptıklarınızdan dolayı lisans almak istiyor. Ya ortak olmanızı ya da stratejik destek vermenizi istiyorlar’ dedi. Girişim bankacılığını ilk defa biz yaptık ve herkes bunu konuşuyor.

500 proje masaya yatırıldı

Peki Girişim Evi’ne ilgi nasıl?

Girişim Bankacılığı kapsamında Ataşehir’de özel bir ‘TEB Girişim Evi’ açtık. Bu çatı altında onlara sadece eğitim ve danışmanlık hizmeti vermekle kalmadık. 500 projeyi dinledik. 38’ine Girişim Evi’ndeki Kuluçka Merkezimiz olanaklarını seferber ettik. Proje sahiplerine ihtiyaç duydukları fiziki çalışma ortamını sunduk. Onlara projelerini tanıtmaları için imkânlar yarattık. Girişim Bankacılığı ile yaklaşık 3 bin 500 girişimciye, 900 saat eğitim verdik. Yine 444 girişimci yaklaşık 667 saat danışmanlık hizmeti aldı.

9 farklı modelde üretim gerçekleştirecek

Genç yaşta girişimcilik süreci nasıl başladı?

Elektroniğe merakım çocuk yaşlarda başladı. Bulgaristan’dan göç eden bir ailenin ferdiyim. Bir yıl önce TEB Genel Müdürü İbrahim Bey ile Tekno Girişim Zirvesi’nde karşılaştık. Bana destek sözü verdi. Bugün elektrikli araç hayalimi gerçekleştirdim. Bu konuda faaliyet gösteriyorum. 9 farklı model geliştirdim. Bunların ticari prototipleri var. Yatırımcılar, müşteriler geliyor.
Kimlerle görüştünüz, ortak olmak isteyen var mı?
Türk işadamları da var. Ama şu anda isim vermem yanlış olur. Özellikle Kanada ve Amerika’dan da görüştüğüm işadamları var.

Öze lanaliz raporları var

Destek süreciniz nasıl işliyor?

KOBİ danışmanları ilk aşamada analiz raporları hazırlıyor. Gelip bize sunum yapıyorlar. Ondan sonra jüri de sürece dahil oluyor. İkinci aşamada ise iş, ticaret, strateji oluşturma, yurtiçi pazarlama ve satış konuları geliyor. Bunlar da analiz edilip raporlaştırılıyor. KOBİ’ye ‘Sen yanlış yere odaklandın’ diyebiliyoruz. Bu işlemlerden sonra karşılıklı güven oluşuyor. İki tip girişimci var. Geleneksel ve teknogirişimci. İlki kuaför, ayakkabı dükkânı vs açanlar. İkincisi ise katma değeri yüksek ürünlere fokus olanlar.

Berber, yatırımcılarla görüşme halinde

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, genç girişimci Berber’e ilişkin görüşlerini de şu sözlerle ifade etti: “Berber, bizim ilk destek verdiğimiz girişimcilerden biri. Tam şarj ile 250 km giden, 100 km’de 90 kuruşluk elektrik tüketen bir araç üretti. Kendisine tanıtımdan pazarlamaya kadar her konuda destek sağladık. Hayalini gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olduk. Şimdi, yatırımcılar distribütörle görüşme halinde. TEB olarak amacımız, İsmail gibi birçok girişimcinin hayalini gerçekleştirmek. Bu alanda büyümek.”

Modelimizi dünyaya yaymaya çalışıyorlar

BNP Paribas bu konuya nasıl bakıyor?

Biz onlardan çok ileriyiz. Bizim modeli dünyaya yaymaya çalışıyorlar. KOBİ Bankacılığı’na 2005’te başladık. O günden bu yana dünyada iyi bir noktaya geldik. Bugün bankanın toplam kredileri içinde KOBİ’lerin payı yüzde 46. Sektörde ise KOBİ kredi pazarının yüzde 6.5’i bizde. Bu oldukça ciddi bir rakam.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yingli Solar Türkiye, 5. Enerji Zirvesi Ana Sponsoru

Yingli Solar, 11–12 Eylül 2014 tarihlerinde Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek  5. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ana sponsoru oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından törenle açılacak olan

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

TÜBİTAK’tan Uganda’ya Biyogaz Tesisi

Başkent Kampala’da proje çerçevesi hazırlandı ve ilk aşamada yüksek potansiyeli olan biyokütleden elektrik üretimi çalışmaları için yol haritası belirlendi. Türkiye yurt dışında yenilenebilir enerji projeleri gerçekleştiriyor. Bu konuda özellikle Afrika

ALTERNATİF TASARIMLAR

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı. Bitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.