Elektrikli Otomobil Sahipleri Sayısı 2020’de 20 Milyona Ulaşacak

Elektrikli Otomobil Sahipleri Sayısı 2020’de 20 Milyona Ulaşacak

2012 yılı itibariyle 180 bin araçla dünyadaki toplam binek araçların yüzde 0,02’sini oluşturan elektrikli araçların sayısının, 2020’de 20 milyona ulaşması bekleniyor.

ae_ulasim_elektrikli_arac_sayisiTürkiye’de uzun zamandır “yerli otomobil” tartışması sürerken, hükümet kanadının, elektrikliaraç teknolojilerinin geliştirilmesinde, fosil yakıtlı araçlara göre daha hızlı bir çalışmanın başlayacağını bildirilmesiyle elektrikli araçlar yeniden gündeme geldi.

AA muhabirinin Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Global Elektrikli Araçlar Görünümü” raporundan derlediği bilgilere göre, 2012 yılı itibariyle dünyada 180 bin civarında elektrikli araç bulunuyor. Söz konusu rakam toplam binek araçların yüzde 0,02’sini oluşturuyor, bu da her 5 bin araçtan birinin elektrikli olduğu anlamına geliyor. 2011 yılında 45 bin elektrikli araç satılırken, söz konusu rakam 2012’de 113 bine yükseldi.

Elektrikli araçların sayısının 2020 yılında 20 milyona ulaşması beklenirken, bu tarihte dünyadaki binek araçların yüzde 2’sinin elektrikli olacağı öngörülüyor.

EN FAZLA ELEKTRİKLİ ARAÇ ABD’DE

En fazla elektrikli araca sahip ülke 2012 itibariyle 71 bin 174 araçla Amerika Birleşik Devletleri oldu. Bu ülke söz konusu araçların yüzde 38’ine sahip. 44 bin 727 araçla ikinci sırada yer alan Japonya, dünya elektrikli araç pastasından yüzde 24’lük pay alıyor. Çin, 11 bin 573 elektrikli araçla listenin 3’üncü sırasında yer alıyor.

Avrupa’da en fazla elektrikli araca sahip ülke ise 20 bin araçla Fransa olurken, bu ülkeyi 8 bin 183 araçla Birleşik Krallık, 6 bin 750 araçla Hollanda ve 5 bin 555 araçla Almanya izliyor.

BATARYALARIN VERİMLİLİĞİ ARTIYOR

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında en büyük engel olarak görülen bataryalar da gelişen teknoloji ile sorun olmaktan çıkacak gibi görünüyor. Elektrikli araç üreticileri, 2008’den bu yana bu problemin ortadan kaldırılması için 8,7 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması yaptı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde 2008’e oranla bataryalarda yüzde 50’nin üzerinde verimlilik artışı elde edildi.

TÜBİTAK’TAN AR-GE DESTEĞİ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye’nin elektrikli araç sektöründe söz sahibi olabilmesi için önemli destekler verecek. Kurum, akademisyenler, otomotiv sektörü temsilcileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla hazırlanan çağrı kapsamındaki yerli elektrikli araç projelerine yüzde 100 Ar-Ge desteği sağlayacak. Destek miktarı ise gelecek proje tekliflerine göre belirlenecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, üretilecek araç segmentine bağlı olarak 5 yıl boyunca toplam 200 araç alımı yapacak. Yerli elektrikli araçların kamu alımlarında da yer alması için teşvik çalışmaları etkinleştirilecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Enverder’den Türkiye’nin Güneşine Övgü

Yenilenebilir enerji kaynakları içinde su, rüzgar, biyo atıklar ve güneşten enerji elde edilmesi daha da önem kazanırken, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, geçen ay

HABERLER

“Dünyanın En Büyük Yenilenebilir İş Geliştirme Projelerinden Birini Gerçekleştiriyoruz”

Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül: “Yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük yenilenebilir iş geliştirme projelerinden birini gerçekleştiriyoruz” Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül,

HABERLER

Eski Aracını Hurdaya Çıkarana Teşvik ve Kredi Geliyor

Kamuoyunun merakla beklediği ‘hurda teşviği’nin nasıl olacağını Bakan Ergün açıkladı. Ergün, eski aracın bedelinin ödeneceğini ve uzun vadeli uygun şartlarda kredi imkanıyla yeni otomobil alma imkanı sunulacağını söyledi. Türkiye’nin 2023