Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller giderek daha fazla sektöre girmeye başlarken, halen şarj konusundaki handikap aşılmış değil. Benzinli araçlara göre nispeten tek şarjda daha az mesafe kat eden elektrikli araçlar bu nedenle daha sık şarj edilmek zorunda. Ancak sık aralıklarla şarj istasyonları olmadığı için batarya kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

SKOREA-ENVIRONMENT-TRANSPORT-OLEVGüney Kore ise araçları yolda hareket halinde iken şarj edebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Çevrimiçi Elektrikli Araçlar şeklinde tanımlanan OLEV adlı sistem, şarj kablolarını otoyola gömüyor. Üzerinden araç geçerken de manyetik rezonans transferi ile araçtaki uyumlu plakalar vasıtasıyla şarj işlemi yapılıyor.
Şarj kabloları elektromanyetik bir alana manyetik rezonans transferi yoluyla 20KHz frekans aktarıyor. Yoldan geçecek araçların ise OLEV uyumlu düzenleyici ve çeviricilerinin olması gerekiyor. Bu düzenek ile frekanslar elektriğe dönüştürülerek bataryayı şarj etmek için kullanılıyor.
Sistemin hem yola hem de araca kurulması için belirli bir maliyet ödenmesi gerekirken, şarj işlemi için ücret talep edilmiyor. Bunun yanında elektrikli araçlar durmaya gerek kalmadan hareket halinde şarj olabiliyor.
Sistem ülkede 22km’lik bir yolda iki elektrikli otobüs ile denemelere devam ediyor. Ancak denemeler herkese açık. 2015 yılında 10 adet elektrikli otobüs ile testler devam edecekken, yavaş yavaş sistemin ülkeye yayılması da sağlanacak.
ae_ulasim_elektrikli_otoyol1
Kaynak: Donanım Haber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Sealed Air, CDP A Listesi’ne Yükseldi

Sealed Air, CDP İklim Saydamlık ve Performans Liderliği A Listesi’ne Yükseldi. Uluslararası kuruluşlar karbon emisyonunu azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadele konularındaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda CDP İklim Saydamlık ve Performans

HABERLER

“Kobiler Elektrik Faturasını Güneş Enerjisi ile Düşürür”

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat. Geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Yani Türkiye’nin tüm ihtiyacı güneşten karşılanabilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Haziran ayında Türkiye’nin ilk

YATIRIMCI 0 Comments

“Sektörün En Kurumsal Oyuncusuyuz”

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen: “Sektörün en kurumsal oyuncusu olarak kendimizi görüyoruz ve varlıklarımızı güçlendirerek devam ettirme azmindeyiz.” Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, EnerjiSA’yı pırıl pırıl