Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller giderek daha fazla sektöre girmeye başlarken, halen şarj konusundaki handikap aşılmış değil. Benzinli araçlara göre nispeten tek şarjda daha az mesafe kat eden elektrikli araçlar bu nedenle daha sık şarj edilmek zorunda. Ancak sık aralıklarla şarj istasyonları olmadığı için batarya kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

SKOREA-ENVIRONMENT-TRANSPORT-OLEVGüney Kore ise araçları yolda hareket halinde iken şarj edebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Çevrimiçi Elektrikli Araçlar şeklinde tanımlanan OLEV adlı sistem, şarj kablolarını otoyola gömüyor. Üzerinden araç geçerken de manyetik rezonans transferi ile araçtaki uyumlu plakalar vasıtasıyla şarj işlemi yapılıyor.
Şarj kabloları elektromanyetik bir alana manyetik rezonans transferi yoluyla 20KHz frekans aktarıyor. Yoldan geçecek araçların ise OLEV uyumlu düzenleyici ve çeviricilerinin olması gerekiyor. Bu düzenek ile frekanslar elektriğe dönüştürülerek bataryayı şarj etmek için kullanılıyor.
Sistemin hem yola hem de araca kurulması için belirli bir maliyet ödenmesi gerekirken, şarj işlemi için ücret talep edilmiyor. Bunun yanında elektrikli araçlar durmaya gerek kalmadan hareket halinde şarj olabiliyor.
Sistem ülkede 22km’lik bir yolda iki elektrikli otobüs ile denemelere devam ediyor. Ancak denemeler herkese açık. 2015 yılında 10 adet elektrikli otobüs ile testler devam edecekken, yavaş yavaş sistemin ülkeye yayılması da sağlanacak.
ae_ulasim_elektrikli_otoyol1
Kaynak: Donanım Haber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Kobiler Elektrik Faturasını Güneş Enerjisi ile Düşürür”

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat. Geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Yani Türkiye’nin tüm ihtiyacı güneşten karşılanabilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Haziran ayında Türkiye’nin ilk

HABERLER

Almanya’nın Güneş Şehri Devrimi

Almanya’nın “güneş şehri” Freiburg’a yaklaşık 40 kilometre mesafede, Kara Orman içinde yemyeşil bir doğa mucizesi Schönau. Bu küçük yerleşim yerini meşhur kılansa, enerji üretiminde gerçekleştirdikleri devrim. 2011 yılında Japonya’da yaşanan

İNOVASYON

İETT, İlk Güneş Enerjili Otobüsü Hizmete Sunuyor

İETT, tavanındaki güneş panelleriyle elektrik üreten ilk otobüsünü tanıttı. Ulaşımda güneş enerjisinin kullanılması yönündeki çalışmalar ağırlık kazanmaya başladı. Güneş enerjisi kullanan otobüs, İETT’nin Topkapı Garajı’nda düzenlenen toplantıyla halka tanıtıldı. Proje