Elektrikli Araçların Türkiye Alçak Gerilim Dağıtım Şebekelerine Etkilerinin İncelenmesi

Özet

Ekonomik ve çevresel etkenler elektrikli araç sayısını küresel boyutta azımsanmayacak bir seviyeye ulaştırmıştır.
Bu durum, elektrikli araçların dağıtım şebekelerinin tasarım ve yönetimi üzerine etkilerinin incelenmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.
“Elektrikli Araçların Dağıtım Şebekelerine Etkisi” üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmesine rağmen,Türkiye dağıtım şebekesine uygulanan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple bu çalışma, elektrikli araçların Türkiye alçak gerilim dağıtım şebekelerine etkilerinin analizi üzerine yoğunlaşmaktadır.
Bu çalışmada, farklı kullanıcı davranışları ve şebeke yapılarına sahip iki adet Türkiye ve bir adet de genel model olmak üzere üç adet dağıtım şebekesi modellenip incelenmiştir.
Olasılıksal modeller ve varsayımlar kullanılarak geniş çaplı bir elektrikli araç modeli geliştirilmiştir. Şarja takılma zamanları için Gauss dağılım fonksiyonu, günlük seyahat mesafeleri için Weibull dağılım fonksiyonu Digsilent PowerFactory benzetim aracına uyarlanmıştır. Dağıtım şebekelerinin farklı tarife, viii elektrikli araç ve yük senaryolarına verdiği cevabı değerlendirmek üzere Monte Carlo tabanlı yük akış analizi uygulanmıştır.

Bunlara ek olarak, transformatör ve hat yüklenmeleri, gerilim düşümleri
ve şebeke kayıplarına dayalı sonuçların elde edilmesi ve sunulması üzerine bir yöntem geliştirilmiştir.
Bu yöntem, dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımları ve zamanlarını belirlemede yardımcı olacaktır. Bu yaklaşım dağıtım şirketlerinin planl
ama mekanizmasını geliştirecektir. Böylece, dağıtım şirketleri daha gerçekçi ve doğru yatırım planlarını düzenleme kuruluna ibraz edebilecektir.

Armağan Temiz

Master of Science in Electrical and Electronics Engineering
Department, Middle East Technical University
Yazının Devamı İçin tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

AKADEMİK 0 Comments

Avrupa Biyogaz Endüstrisinde Rekor Büyüme

Biyogaz endüstrisi geçen sene Avrupa’daki işletimde olan santral sayısında yüzde 18’lik artışla rekor kırdığını bildirdi. Endüstri birliği EBA’ya göre 2014’ün sonunda Avrupa’da 17,240 düzensiz olarak dağılmış biyogaz santrali bulunmakta. İngiltere’deki biyogaz santralleri

Güneş EnerjisiA

KSÜ Avşar Yerleşkesi BIPV Çatı Potansiyelinin Tespiti

Özet Enerji ihtiyacının her geçen gün arttığı günümüzde, mevcut enerji kaynaklarının kısıtlı olmasından dolayı maliyetler ve çevreye verilen zarar artmaktadır. Yeni enerji ihtiyaçlarının karşılanması için yenilenebilir enerji kaynakları yeni bir

Araştırmalar 0 Comments

200 Metrelik Türbin Kanatları Hayal Olmayabilir

Rüzgar türbinlerinin kanatlarının büyümesi, üretim gücünün artması anlamına gelir, dolayısıyla 200 metrelik kanatlar birçok insan için şu anda hayal gibi geliyor. Günümüzde kanatlar ortalama 50 metre uzunluğundadır, mesela Nordex firmasına ait N100/3300 model ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply