Elektrikli Araçların Türkiye Alçak Gerilim Dağıtım Şebekelerine Etkilerinin İncelenmesi

Özet

Ekonomik ve çevresel etkenler elektrikli araç sayısını küresel boyutta azımsanmayacak bir seviyeye ulaştırmıştır.
Bu durum, elektrikli araçların dağıtım şebekelerinin tasarım ve yönetimi üzerine etkilerinin incelenmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.
“Elektrikli Araçların Dağıtım Şebekelerine Etkisi” üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmesine rağmen,Türkiye dağıtım şebekesine uygulanan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple bu çalışma, elektrikli araçların Türkiye alçak gerilim dağıtım şebekelerine etkilerinin analizi üzerine yoğunlaşmaktadır.
Bu çalışmada, farklı kullanıcı davranışları ve şebeke yapılarına sahip iki adet Türkiye ve bir adet de genel model olmak üzere üç adet dağıtım şebekesi modellenip incelenmiştir.
Olasılıksal modeller ve varsayımlar kullanılarak geniş çaplı bir elektrikli araç modeli geliştirilmiştir. Şarja takılma zamanları için Gauss dağılım fonksiyonu, günlük seyahat mesafeleri için Weibull dağılım fonksiyonu Digsilent PowerFactory benzetim aracına uyarlanmıştır. Dağıtım şebekelerinin farklı tarife, viii elektrikli araç ve yük senaryolarına verdiği cevabı değerlendirmek üzere Monte Carlo tabanlı yük akış analizi uygulanmıştır.

Bunlara ek olarak, transformatör ve hat yüklenmeleri, gerilim düşümleri
ve şebeke kayıplarına dayalı sonuçların elde edilmesi ve sunulması üzerine bir yöntem geliştirilmiştir.
Bu yöntem, dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımları ve zamanlarını belirlemede yardımcı olacaktır. Bu yaklaşım dağıtım şirketlerinin planl
ama mekanizmasını geliştirecektir. Böylece, dağıtım şirketleri daha gerçekçi ve doğru yatırım planlarını düzenleme kuruluna ibraz edebilecektir.

Armağan Temiz

Master of Science in Electrical and Electronics Engineering
Department, Middle East Technical University
Yazının Devamı İçin tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Projeler 0 Comments

Çataklı Enerji EIF Fuarında 2 Önemli Tanıtım Yapacak

DGS Solar Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri 3-4 Kasım tarihleri arasında Ankara EİF Enerji Kongresi ve Fuarında tanıtılacak. DGS Solar 1988 yılından beri fotovoltaik sistemler için tarafsız denetim ve bilir kişi

Güneş EnerjisiA

Türkiye’nin Enerji Açığı Sorunu ve Çözümüne Yönelik Arayışlar

Türkiye’nin büyüyen ekonomisine ve değişen sosyoekonomik yapısına paralel olarak enerjiye olan ihtiyacı da artmaktadır. Artan enerji ihtiyacına karşılık enerji üretiminin aynı oranda artırılamaması, enerji açığı gibi önemli bir sorunu gündeme

AKADEMİK 0 Comments

Elektrikli Bisiklet Uygulaması

Özet Yüksek verimli elektrik motorlarının yaygınlaşması ile elektrikli araç teknolojileri daha hızlı ilerlemeye başlamıştır. Bisiklet, insan için spor ve sağlıklı yaşam, çevre için de motorlu araçlara göre temiz ve sürdürülebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply