Elektrikli Araçları 5 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Oluyor Mu?

Elektrikli Araçları 5 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Oluyor Mu?

StoreDot firmasının adını 1 sene önceki haberlerde akıllı telefonları 30 saniyede şarj edebilen teknolojiyi geliştiren start-up şirket olarak duymuş olabilirsiniz. İşte bu İsrail firması geçtiğimiz günlerde Koreli teknoloji devi Samsung ve Rus milyarder Roman Abramovich’ten toplam 18 milyon USD ek yatırım aldığını ve depolama ve elektrikli araç teknolojileri açısından çok önemli bir çalışmada olumlu sonuçlar almaya başladığını açıkladı. StoreDot’un yaptığı açıklamaya göre, yüzlerce kilometrelik menzile sahip bataryalar yakın bir gelecekte 5 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilecek.

Günümüzde elektrikli araçların yavaş ve verimsiz şarj olmaları, pazarın büyümesi için önemli bir engel olarak görüşmekte. Ülkemizde 2014 yılında satılan elektrikli araba sayısı 100 adeti bile bulmazken, 768.000 adet benzinli/dizel araç binek otomobil satılmış.

Ancak 2012 yılında kurulan StoreDot, depolama problemine alışık olunmadık bir çözüm getirmiş. Şirket nanoteknoloji kullanarak, standart lityum-iyon bataryalardan daha hızlı şarj ve deşarj olabilmesine olanak veren yeni bir organik madde geliştirmiş ve kullanmış. Standart lityum-iyon bataryalardaki problemlerden biri- içindeki maddeler ve bataryaların tasarımından dolayı – bataryaların içlerinde akım akışını engelleyen ve ani voltaj yükselmelerine izin vermeyen farklı elementlerin olması. “Bataryanın iç direnci” denen bu etken, şarj hızını da kesiyor.

StoreDot ise moleküler düzeyde çalışarak, nanoteknoloji ile ürettiği yeni malzemeleri çok ince elektrod yapımında kullanmış. Bu çok ince, hatta neredeyse şeffaf olan elektrodlar, bu iç direncin azalmasını sağlıyor ve batarya dakikalar içinde şarj olabiliyor.

Bu teknolojiyi şu an için cep telefonlarında test etmiş ve tam anlamıyla başarıya ulaşmış olan şirket, kısa bir dönem içinde büyük bir cep telefonu üreticisi ile bir ticari anlaşma imzalamak ve 1 sene içinde de piyasaya sürmek istediklerini açıkladı. Ancak  StoreDot,  hızlı şarj olan elektrikli araba bataryaları söz konusu olduğunda (her şey yolunda gitse dahi) ürünlerinin laboratuvar ortamından  ticari pazara girmelerinin 5 seneden önce mümkün olacağını tahminlemiyor, zira önemli araba üreticilerinin kendini henüz ispatlamamış bu teknolojiye hemen adapte olmaları beklenmiyor.

  StoreDot’un hızlı cep telefonu şarj ünitesi

Araştırma şirketi Lux Research’ göre şu anda elektrikli araba bataryası pazarının %39’una sahip olan Panasonic’in yanısıra, LG Chem ve Samsung SDI de bu alandaki büyük oyuncular arasında.

Kaynak: fortune.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

JinkoSolar’dan 6.9 MW’lık Fotovoltaik Modülü Tedariği

JinkoSolar, Asunim firmasına Türkiye’de kullanılmak üzere 6.9 MW FV modülü tedarik ettiğini duyurdu. Güneş enerjisi sektörüne yönelik olarak ulusal ve uluslararası kuruluşların ilgisi büyüyor. Özellikle lisanssız elektrik pazarında Türkiye adından

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Çin Birinci

2015 yılında dünyada rüzgar ve güneşe dayalı santrallere yaklaşık 330 milyar dolar yatırım yapılırken, en büyük pay 106 milyar dolarla Çin`e ait. enerjigunlugu.net’in haberine göre, dünyada güneş ve rüzgar enerjisi

HABERLER

Romanya’da Nükleer Santral Yanına Güneş Santrali

Romanya’nın nükleer reaktörünün yer aldığı Cernavoda (Boğazköy) Belediye Başkanı Gheorghe Hânsă, ilçeye temiz enerji kaynağı güneş panoları projesi de kazandırmak istediklerini söyledi. Ülkedeki enerjinin yüzde 20’sine yakınını karşılayan Cernevoda’da nükleer