Elektrikli Araçları 5 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Oluyor Mu?

Elektrikli Araçları 5 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Oluyor Mu?

StoreDot firmasının adını 1 sene önceki haberlerde akıllı telefonları 30 saniyede şarj edebilen teknolojiyi geliştiren start-up şirket olarak duymuş olabilirsiniz. İşte bu İsrail firması geçtiğimiz günlerde Koreli teknoloji devi Samsung ve Rus milyarder Roman Abramovich’ten toplam 18 milyon USD ek yatırım aldığını ve depolama ve elektrikli araç teknolojileri açısından çok önemli bir çalışmada olumlu sonuçlar almaya başladığını açıkladı. StoreDot’un yaptığı açıklamaya göre, yüzlerce kilometrelik menzile sahip bataryalar yakın bir gelecekte 5 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilecek.

Günümüzde elektrikli araçların yavaş ve verimsiz şarj olmaları, pazarın büyümesi için önemli bir engel olarak görüşmekte. Ülkemizde 2014 yılında satılan elektrikli araba sayısı 100 adeti bile bulmazken, 768.000 adet benzinli/dizel araç binek otomobil satılmış.

Ancak 2012 yılında kurulan StoreDot, depolama problemine alışık olunmadık bir çözüm getirmiş. Şirket nanoteknoloji kullanarak, standart lityum-iyon bataryalardan daha hızlı şarj ve deşarj olabilmesine olanak veren yeni bir organik madde geliştirmiş ve kullanmış. Standart lityum-iyon bataryalardaki problemlerden biri- içindeki maddeler ve bataryaların tasarımından dolayı – bataryaların içlerinde akım akışını engelleyen ve ani voltaj yükselmelerine izin vermeyen farklı elementlerin olması. “Bataryanın iç direnci” denen bu etken, şarj hızını da kesiyor.

StoreDot ise moleküler düzeyde çalışarak, nanoteknoloji ile ürettiği yeni malzemeleri çok ince elektrod yapımında kullanmış. Bu çok ince, hatta neredeyse şeffaf olan elektrodlar, bu iç direncin azalmasını sağlıyor ve batarya dakikalar içinde şarj olabiliyor.

Bu teknolojiyi şu an için cep telefonlarında test etmiş ve tam anlamıyla başarıya ulaşmış olan şirket, kısa bir dönem içinde büyük bir cep telefonu üreticisi ile bir ticari anlaşma imzalamak ve 1 sene içinde de piyasaya sürmek istediklerini açıkladı. Ancak  StoreDot,  hızlı şarj olan elektrikli araba bataryaları söz konusu olduğunda (her şey yolunda gitse dahi) ürünlerinin laboratuvar ortamından  ticari pazara girmelerinin 5 seneden önce mümkün olacağını tahminlemiyor, zira önemli araba üreticilerinin kendini henüz ispatlamamış bu teknolojiye hemen adapte olmaları beklenmiyor.

  StoreDot’un hızlı cep telefonu şarj ünitesi

Araştırma şirketi Lux Research’ göre şu anda elektrikli araba bataryası pazarının %39’una sahip olan Panasonic’in yanısıra, LG Chem ve Samsung SDI de bu alandaki büyük oyuncular arasında.

Kaynak: fortune.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Türkiye Jeotermal Enerjide Yükselişe Geçti

Türkiye, jeotermal güç kapasitesini 2016 Ocak itibari ile 635 MW’ye yükseltti. Jeotermal enerji Türkiye’de son yıllarda önemli bir atak gerçekleştirdi. Bu atakta özel sektörün önemli başarısı dikkat çekiyor. www.businessankara.com’un haberine

HABERLER

Nordex Erdem Holding’e 20 Rüzgar Türbini Sağlayacak

Nordex, Erdem Holding’in Aydın’daki Bağarası Rüzgar Santrali’ne 20 türbin sağlayacak.  Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex bir açıklama yaparak, Erdem Holding`den Aydın Bağarası rüzgar çiftliği için toplam kapasitesi 48 MW olan

Elektrik Üretimi 0 Comments

Samsun’a Güneş Enerjisi Projesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi “güneş enerjisinden elektrik ” üretecek. Güneş enerjisi projeleri gerçekleştiren belediyelerin sayısı giderek artıyor. Son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretecek. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Samsun Büyükşehir