Elektrikli Araçlar Ünlü İsimler Tarafından da Tercih Edilmeye Başlandı

Elektrikli Araçlar Ünlü İsimler Tarafından da Tercih Edilmeye Başlandı

Elektrikli otomobiller, son dönemde yollara çıkmaya başladı. Elektrikli otomobille yeni tanışanlar arasında işadamı Ali Sabancı, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Teknik Direktör Fatih Terim gibi tanınmış isimler de var.

ae_ulasim_elektrikli_arabali_unlulerOtomotiv üreticilerinin elektrikli otomobil üretimine olan ilgisi global kriz sebebiyle biraz yavaşladı. Ancak bu durum kısa süre içinde üretim bantlarında daha fazla sayıda elektrikli araç olacağının da ön habercisi. Çünkü 2015 yılı ve sonrası için planlar şimdiden devreye alınmış vaziyette.

Türkiye’de ise durumun özeti şöyle; 2011 yılı Şubat ayında hükümet elektrikli otomobile özel ÖTV oranları ilan etti ve önemli oranda destek sağladı. Ancak altyapı yani şarj istasyon yetersizliği ve genel ‘algı’ elektrikli otomobilin yaygınlaşmamasında önemli bir etken. Bugün birkaç elektrikli otomobil Türkiye yollarında seyrediyor; Renault Fluence Z.E., Fisker Karma, Opel Ampera ve Fiat ile Renault’nun bazı hafif ticari araçları bunlar arasında sayılabilir. Bir de ‘golf aracı’ türünden olanlar var, onlar konumuz dışında!

ABD’de birçok ünlü hem farklı olmak hem de çevreci görünmek adına elektrikli ya da hibrit otomobilleri tercih ediyor. Bu otomobillerle PR yani tanıtım yapmayı da ihmal etmiyorlar. Türkiye’de bir dönem Tarkan’ın devasa 6 litrelik motora sahip pikap modelinin hibrit (!) olmasının reklamı ve bir dönem Toyota’nın hibrit Prius için yaptığı etkinliklerin dışında bu yönde kişiye dayalı önemli bir aktivite yapılmadı.

Kamu kurumları elektrikli otomobile ilgili

Bursa’da üretilen Fluence Z.E. için Renault, kamu kurumları ağırlıklı pazarlamaya yöneldi. Sonuçta Başbakanlık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Melikgazi Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi elektrikli Fluence’i satın aldı, kullanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu otomobili kullanmıştı.

Fluence’in bireysel kullanıcıları arasında yine daha çok şirket yöneticileri yer alıyor; örneğin THY Teknik adına alınan iki elektrikli otomobilin birini THY Genel Müdürü Temel Kotil kullanıyor. Elektrikli otomobilin düşük yakıt maliyetini çok beğenen Kotil’in çevresine de aracı tavsiye ettiğini hatırlatalım. İstanbul trafiğinde çokça yol alıyorsanız elektrikli otomobilleri kullanan diğer isimlere de zaman zaman rastlama ihtimaliniz var. Eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, elektrikli Fluence kullanan isimlerden bazıları. Renault Fluence Z.E.’nin standart bataryası ile185 kmyol alınabiliyor. Bir başka ifade ile İstanbul’dan Ankara’ya 10 TL’lik elektrik bedeli ile gidilebiliyor. Fluence Z.E.’nin fiyatı 48,3 bin liradan başlıyor. Aylık 83 Euro da batarya kira bedeli alınıyor.

Amerikan spor elektrikli otomobili Fisker Karma, Türkiye’de Osman Boyner’e ait BD Otomotiv tarafından temsil ediliyor.

BD Otomotiv aynı zamanda bazı şirketler tarafından kullanılan elektrikli ticari araç dönüşümleri de yapıyor. Fisker Karma’yı Türkiye’deki ilk satın alan isimlerden biri Pegasus Hava Yolları Başkanı Ali Sabancı oldu. İşadamı Murat Ülker’in de bu otomobille yakından ilgilendiği gelen bilgiler arasında. Karma’da elektrikli motor ve şarj dinamosu görevi gören motor toplamda araca 403 beygirlik güç sunuyor. Tek şarjla araç 80 km menzile ulaşırken 2,5 litre yakıtla 400 km’lik menzile ulaşılması mümkün. Karma, elektrikli araca özel vergi avantajından faydalanamadığı için 195 bin Euro’ya ulaşan fiyat etiketine sahip.

Elektrikli otomobilin koltuğuna geçen isimlerden biri de Fatih Terim. Opel’in Galatasaray takımına olan sponsorluğu kapsamında hediye ettiği iki elektrikli Ampera’dan birini Terim, diğerini GS AŞ genel müdürü kullanacak. Elektrikli motoruyla 80 km menzile ulaşan Ampera, şarjı bittiğinde tıpkı Karma’da olduğu gibi durmasına gerek kalmadan düşük yakıt tüketimine sahip 1.2 litrelik benzinli motorunun devreye girmesiyle 500 km’ye kadar yol alabiliyor.

Aslında bütün dünyada hibrit teknolojisi petrolden elektriğe geçişin anahtarı olarak görülüyor. Ancak Türkiye’de hibrit teknolojisi normal petrolle yol alan motor teknolojisiyle aynı değerlendiriliyor. Hatta Karma ve Ampera’da bu anlamda özel destek görmüyor. Ancak son dönemde artan çevreci otomobil merakı önümüzdeki aylarda hangi ünlü isimleri de kokpitiyle tanıştıracğı merak konusu.

Kaynak: EkonomiEkibi.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Sivas’ta Çöpten Enerji Üretilecek

Sivas’ta yapımı devam eden ‘Çöpten Enerji Üretim Tesisi’ ile 10 bin eve ve yaklaşık 30 bin kişiye enerji sağlanacak. Türkiye’de belediyeler çöpten elektrik üretimi konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Sivas Belediyesi tarafından

HABERLER

Almanya, Yenilenebilir Enerji Payını Yükseltmek İstiyor

Almanya´nın yeni Federal Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD), 2025 yılına kadar ülkede tüketilen enerjide yenilenebilir enerji payını yüzde 25´ten yüzde 54´e yükseltmek istediğini açıkladı. Yenilenebilir enerji yasasını değiştirmek için yeni

HABERLER

5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması Başlıyor

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Türkiye`nin en çevreci hazır beton tesisleri ödüllendirilecek. İlk 3`e girenler Avrupa çapında da ödül alacak.  THBB, 5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması kapsamında en çevreci