Elektrikli Araçlar Doğa Dostu mu?

Elektrikli Araçlar Doğa Dostu mu?

Elektrikli otomobil modellerinin yüzde yüz doğa dostu olmadığını açıklamış olan bilim insanları, kullanıcıların otomobillere olan güvenini tamamen zedeledi.

Karbon salınımı yüksek oranda gerçekleştiren sektörlerden birisi de ulaşım. Her gün trafiğe çıkan yüz milyonlarca araç karbon salımını artıran unsurlar arasında yer alıyor. Fosil yakıt kullanımından doğan bu durum, doğaya, insana ve topluma da büyük oranda zarar veriyor.

Elektrikli araçlar Elektrikle çalışan araçlara elektrikli araç deniliyor. Kamuoyundaki genel yargı elektrikli araçların doğa dostu, yakıt tasarrufu sağlayan ve karbon salımını azaltan niteliklere sahip olduğu yönünde.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında oldukça popüler olan elektrikli araçlar yerini konvansiyonel araç teknolojisindeki olağan üstü gelişme sonucunda bu tür araçlara bırakmıştı.

21. yüzyılın başından itibaren elektrikli araçlar yeniden revaçta olmaya başladı. Özellikle son yıllarda elektrikli araç teknolojisindeki olağan üstü gelişmeler bu popülerliği artırıyor. Ayrıca, daha önce sık sık örneğini verdiğimiz Almanya, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerin elektrikli araçları teşvik etme yönündeki çalışmalar, elektrikli araçların çağımızın ulaşım sistemlerinin değişmez öğeleri arasında gösterilmesine yol açıyor.

Söz gelimi daha önce de haberimizde yer verdiğimiz gibi Alman hükümeti, elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödemeye karar almıştı. (haber için tıklayın)

Sonuç itibarıyla çok yakın bir zamanda elektrikli araçların konvansiyonel araçlarla rekabetinde üstün geleceği ve ulaşım sisteminden kaynaklanan çevre kirliliğinin önemli oranda azalacağı yönünde genel bir beklenti birçoğumuz için geçerli.

Pekiyi ya elektrikli araçlar gerçekten sandığımız kadar doğa dostu değilse? Bu konuda son günlerdeki bir gelişme, kamuoyundaki bu genel beklentiyi sarsacak gibi.

Bu doğrultuda, Peter Achten ve Victor Timmers isimli bilim insanları tarafından yapılmış olan bir araştırma, elektrikli otomobil modellerinin yaymış olduğu toksin miktarının da en az dizel araçların yaydığı toksin miktarı kadar fazla olduğunu ortaya çıkardı. Elektrikli araçların egzozdan çıkan toksinlerin salınımını gerçekleştirmediğini ancak farklı şekillerde toksin üretmekte olduğunu açıklayan bilim insanları, elektrikli araçların yalnızca kalkma ve durma eylemlerini yaparken bile en az dizel araçlar kadar toksin ürettiğini vurguladı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Boydak HES’te Satın Almalara Devam Ediyor

Yatırımlarına ara vermeden devam eden Boydak Enerji, %50 hissesine sahip olduğu Nisan Enerji’nin diğer %50’lik hissesini de bünyesine kattı. Bugün 406,7 MW toplam proje portföyüne sahip olan Boydak Enerji’nin hedefi

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Lamp 83’ten Ark Aydınlatma

ARK, LAMP 83 tarafından, lineer aydınlatma aygıtlarına ihtiyaç duyulan tüm mekanlarda, her türlü montaj tipine uyacak şekilde geliştirildi. Sarkıt, ankastre ve sıva üstü gövde tiplerine sahip olan Ark ailesinde, LED

Genel

Çin’de Güneş Enerjisinde Artış

Çin`in güneş enerjisi kapasitesi yılın ilk 9 ayında 9,9 GW artış gösterdi. Dünya güneş enerjisi üretiminde Çin emin adımlarla ilerliyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi verilerine göre, ülkenin güneş enerjisi üretim

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply