Elektrikli Araçlar Doğa Dostu mu?

Elektrikli Araçlar Doğa Dostu mu?

Elektrikli otomobil modellerinin yüzde yüz doğa dostu olmadığını açıklamış olan bilim insanları, kullanıcıların otomobillere olan güvenini tamamen zedeledi.

Karbon salınımı yüksek oranda gerçekleştiren sektörlerden birisi de ulaşım. Her gün trafiğe çıkan yüz milyonlarca araç karbon salımını artıran unsurlar arasında yer alıyor. Fosil yakıt kullanımından doğan bu durum, doğaya, insana ve topluma da büyük oranda zarar veriyor.

Elektrikli araçlar Elektrikle çalışan araçlara elektrikli araç deniliyor. Kamuoyundaki genel yargı elektrikli araçların doğa dostu, yakıt tasarrufu sağlayan ve karbon salımını azaltan niteliklere sahip olduğu yönünde.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında oldukça popüler olan elektrikli araçlar yerini konvansiyonel araç teknolojisindeki olağan üstü gelişme sonucunda bu tür araçlara bırakmıştı.

21. yüzyılın başından itibaren elektrikli araçlar yeniden revaçta olmaya başladı. Özellikle son yıllarda elektrikli araç teknolojisindeki olağan üstü gelişmeler bu popülerliği artırıyor. Ayrıca, daha önce sık sık örneğini verdiğimiz Almanya, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerin elektrikli araçları teşvik etme yönündeki çalışmalar, elektrikli araçların çağımızın ulaşım sistemlerinin değişmez öğeleri arasında gösterilmesine yol açıyor.

Söz gelimi daha önce de haberimizde yer verdiğimiz gibi Alman hükümeti, elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödemeye karar almıştı. (haber için tıklayın)

Sonuç itibarıyla çok yakın bir zamanda elektrikli araçların konvansiyonel araçlarla rekabetinde üstün geleceği ve ulaşım sisteminden kaynaklanan çevre kirliliğinin önemli oranda azalacağı yönünde genel bir beklenti birçoğumuz için geçerli.

Pekiyi ya elektrikli araçlar gerçekten sandığımız kadar doğa dostu değilse? Bu konuda son günlerdeki bir gelişme, kamuoyundaki bu genel beklentiyi sarsacak gibi.

Bu doğrultuda, Peter Achten ve Victor Timmers isimli bilim insanları tarafından yapılmış olan bir araştırma, elektrikli otomobil modellerinin yaymış olduğu toksin miktarının da en az dizel araçların yaydığı toksin miktarı kadar fazla olduğunu ortaya çıkardı. Elektrikli araçların egzozdan çıkan toksinlerin salınımını gerçekleştirmediğini ancak farklı şekillerde toksin üretmekte olduğunu açıklayan bilim insanları, elektrikli araçların yalnızca kalkma ve durma eylemlerini yaparken bile en az dizel araçlar kadar toksin ürettiğini vurguladı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Philips’ten 2 milyar LED Lamba Satışı Taahhüdü

Dünyanın en büyük enerji verimli LED lamba üreticilerinden Philips, 2020’ye kadar 2 milyar LED lamba satacak. LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik

HABERLER

Türkiye’nin Enerji Karnesi: Sondan Yedinciyiz

Dünya Ekonomik Forumu tarafından ülkelerin enerji sistemlerinin güçlü ve zayıf yönlerinin ekonomik, çevresel ve enerji güvenliği perspektifinden entegre bir yaklaşımla ölçüldüğü ‘Küresel Enerji Mimarisi Performans İndeksi 2013 Raporu’ yayınlandı. Rapor,

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Isparta’ya Güneş Enerjisi Santrali

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde 2 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak. Türkiye’de siyasi çalkantılara karşın, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu sürüyor. Türkiye’nin 2023 yenilenebilir enerji hedeflerini yakalaması için güneş enerjisi santrallerinin kurulumunun

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply