“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım” dedi.

ford-focus-electric-frontTürkiye’nin ilk yerli arabanın elektrikli araç olacağının açıklanmasıyla, konvansiyonel araba üretici firmalarının elektrik araç üretimiyle stratejileri gündemi oluşturuyor.

www.bugün.com.tr’nin haberine göre, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Biz otomotiv şirketleri olarak bugün itibarıyla düğmeyi çevirircesine, bugün konvansiyonel, yarın elektrikli araçlar diye bir dönüşüm yapmamamız lazım. Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım.” dedi. “Bugün bize, ‘Niye elektrikli araba yapmıyorsunuz’ diye soruyorlar.” diyen Yenigün, “Yaptık. 500 tane sattı. O arabanın yapılabilmesi için 18,5 milyon Euro para harcadık. Hepsi çöpe gitti. Yani çöpe gitmedi. Ticari anlamda çöpe gitti. Diğer taraftan 2030 yılına yatırım yapmış olduk.” ifadelerini kullandı.
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’nde ‘Elektrikli Araçlar Gerçekten Çevreci mi?’ konulu bir sunum yaptı. Yenigün, burada yaptığı konuşmada, “Esasen bakmamız gereken bugün ve yarın değil. Önümüzdeki dönemde 10 yıl, 20 yıl ve 30 yıl sonra dünyada ve Türkiye otomotiv enstitüsünde bu elektrikli araçlar nasıl olacak, ne kadar yoğunlukla satılacak, kullanılacak?” sorularını yöneltti. Her yeni ürettikleri araçların elektrifikasyonunu dikkate aldıklarına vurgu yapan Yenigün, şöyle devam etti: “Bir yaşında olmayan Transit Courier aracının elektrifikasyonu hemen hemen tamamlandı. Bu araçla ilgili bizzat ben araç testlerini de yaptım. Tabii elektrik araç kullanmak çok hoş bir şey. Lunaparktaki arabalar gibi. Motor gürültüsü yok. Bastınız gibi gidiyor.”

500 tanele elektrikli araç yaptıklarını kaydeden Yenigün, “500 tane elektrikli Connect satıldı. Hemen 3 yıllık dönem içinde sadece 500 Connect satıldı. Bunun çoğunluğu Kuzey Amerika’da, çok az miktarı da Avrupa’da gerçekleşti” bilgisini verdi.

Haberin devamı için tıklayın

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Samsun’da Çöpler Elektriğe Dönüşecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi katı atık depolama alanında hem çöpten çıkan metan gazı yakılarak hem de bir kürenin içinde çöpün çürütülmesinden biyogaz oluşumu sağlanarak elektrik üretiliyor. Biyogaz enerji, Türkiye’de özellikle belediyeler tarafından

HABERLER

“Enerji Kullanımı Dünyanın Karşı Karşıya Kaldığı En Önemli Sorunlardan Biri”

Schneider Electric Enerji Verimliliği Müdürü Mahmut Dede, ülkelerin enerji politikasının siyasi politikalarını belirlediğini altını çizerek, “Enerji kullanımı, dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri” dedi. Sanayide Enerji Verimliliği konulu

Güneş EnerjisiB 0 Comments

SMA’dan Karayip Adası St. Eustatius’da, FV Hibrid Sistemi

SMA Solar Technology AG (SMA) kardeş kuruluşu SMA Sunbelt Energy GmbH ile birlikte, Mart ayında Karayip Adası St. Eustatius’da bir FV Hibrid sistemi işletmeye aldı. Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları nispeten