“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım” dedi.

ford-focus-electric-frontTürkiye’nin ilk yerli arabanın elektrikli araç olacağının açıklanmasıyla, konvansiyonel araba üretici firmalarının elektrik araç üretimiyle stratejileri gündemi oluşturuyor.

www.bugün.com.tr’nin haberine göre, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Biz otomotiv şirketleri olarak bugün itibarıyla düğmeyi çevirircesine, bugün konvansiyonel, yarın elektrikli araçlar diye bir dönüşüm yapmamamız lazım. Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım.” dedi. “Bugün bize, ‘Niye elektrikli araba yapmıyorsunuz’ diye soruyorlar.” diyen Yenigün, “Yaptık. 500 tane sattı. O arabanın yapılabilmesi için 18,5 milyon Euro para harcadık. Hepsi çöpe gitti. Yani çöpe gitmedi. Ticari anlamda çöpe gitti. Diğer taraftan 2030 yılına yatırım yapmış olduk.” ifadelerini kullandı.
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’nde ‘Elektrikli Araçlar Gerçekten Çevreci mi?’ konulu bir sunum yaptı. Yenigün, burada yaptığı konuşmada, “Esasen bakmamız gereken bugün ve yarın değil. Önümüzdeki dönemde 10 yıl, 20 yıl ve 30 yıl sonra dünyada ve Türkiye otomotiv enstitüsünde bu elektrikli araçlar nasıl olacak, ne kadar yoğunlukla satılacak, kullanılacak?” sorularını yöneltti. Her yeni ürettikleri araçların elektrifikasyonunu dikkate aldıklarına vurgu yapan Yenigün, şöyle devam etti: “Bir yaşında olmayan Transit Courier aracının elektrifikasyonu hemen hemen tamamlandı. Bu araçla ilgili bizzat ben araç testlerini de yaptım. Tabii elektrik araç kullanmak çok hoş bir şey. Lunaparktaki arabalar gibi. Motor gürültüsü yok. Bastınız gibi gidiyor.”

500 tanele elektrikli araç yaptıklarını kaydeden Yenigün, “500 tane elektrikli Connect satıldı. Hemen 3 yıllık dönem içinde sadece 500 Connect satıldı. Bunun çoğunluğu Kuzey Amerika’da, çok az miktarı da Avrupa’da gerçekleşti” bilgisini verdi.

Haberin devamı için tıklayın

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisine Amazon.com’dan Yatırım

Amazon.com, veri merkezinin enerji ihtiyacını karşılamak için ABD`de 208 MW gücünde bir rüzgar santrali daha inşa edecek. Dünyaca ünlü bilişim merkezlerinin rüzgar enerjisinden yararlanma yönündeki çalışmaları sürüyor. Online alışveriş sitesi

HABERLER

Bartın’da Güneş Enerjisi Sistemiyle Tasarruf

Bartın İl Özel İdaresi’nin şantiyesinde güneş panelleriyle oluşturulan sistemle 250 bin kilowat saat elektrik üretiliyor ve şirkete satılarak enerji tüketiminde yıllık 250 bin lira tasarruf sağlanıyor. Türkiye’de elektrik üretiminde başta

TARIM

Naslı’dan Ankara İçin “Jeotermal Tarım” Çağrısı…

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Ankara’nın 9 ilçesindeki zengin jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımı ile sektörün hızlı bir gelişim sürecine gireceğini bildirdi. Jeotermal enerji kaynaklarının Türkiye’de artırılması yönündeki çalışmalarda, jeotermal