Elektrikli Araç Teknolojisi

elektrikli-arac-teknolojisi

Yazar: James Larminie, John Lowr

EMO Yayınları, 2013

ISBN: 978-605-01-04443-1

Günümüzün çevreyle özellikle gürültü ve egzoz emisyonlarıyla ilgili sorunları pil ve yakıt hücrelerindeki yeni gelişmelerin eşliğinde dengeyi elektrikli taşıtların tarafına doğru çekiyor. Giderek güncelliği ve önemi artan bu konuyu ele alan kitapta, elektrikli taşıt tasarımlarının arkasındaki ilkeler, ilgili teknolojik ve çevresel konuların bütün yönlerinin anlaşılmasının önemi vurgulanıyor. İlk elektrikli taşıtların tanıtımının 1830’larda yapıldığı belirtilen kitapta, 19. Yüzyıl’ın sonlarında bile elektrikli ticari taşıtların kullanıldığı kaydediliyor.

Elektrikli taşıtların ticari bir ürün olarak şimdilerde iki yüzyılı devirdiği ve çok başarılı olduğu, hatta bu konuda gelmiş geçmiş tüm diğer teknik düşünceden daha uzun ömürlü olduğu vurgulanan kitapta, elektrikli taşıtların henüz, normal olarak çok daha  uzun erimli ve ikmali daha kolay olan içten yanmalı  motorları olan taşıtların muazzam başarısını tatmadığına işaret ediliyor. Kitap girişin ardından “Piller”, “Alternatif ve Yeni Enerji Kaynakları ve Depoları”, “Yakıt Hücreleri”, “Hidrojen Tedariği”, “Elektrik Makineleri ve Kontrolleri”, “Elektrikli Taşıt Modelleme”, “Tasarımla İlgili Konular”, “Yardımcı Sistem Tasarımı”, “Elektrikli Taşıt ve Çevre”, “Olay Çalışmaları” bölümlerinden oluşuyor. Toplam 334 sayfadan oluşan kitap ekler bölümüyle sona eriyor.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ETKİNLİKLER

Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi Sertifikalı Eğitim 26-27 Şubat-İzmir

Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi isimli sertifikalı eğitim 26-27 Şubat tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek. İzmir Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından yürütülen Biyokütle Enerji Sistemleri ve

Makaleler

Endüstriyel Tesislerde Verimlilik ve Güneş Enerjisi Kullanımı

Özet Günümüzde hızla artan enerji tüketimi ile birlikte enerjinin tedariği önemli bir sorun haline gelmiştir. Enerji tüketiminde en büyük paya sahip olan sanayi kuruluşları enerji sorunu en çok yaşayan tüketicilerdir.

Enerji Kütüphanesi

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Kütüphanesi

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odasına bağlı Oda’ların teker teker ya da Birlik olarak bastırdıkları yüzlerce esere bu bağlantıdan ulaşabilir ve Enerji ile ilgili olanları inceleyip, sipariş verebilirsiniz. TMMOB Elektrik Mühendisleri