“Elektrikli Araç Sektörü İlgi Odağı”

“Elektrikli Araç Sektörü İlgi Odağı”

Enerjisa Ar-Ge Müdürü Okan Benli: “Henüz yolun başında gibi görünüyoruz. Ancak elektrikli araç sektörü hızla gelişen, büyüyen, ilgi odağı olan bir sektör.”

Power Next Enerji Fuarları ve Konferansları ikinci gününde de panel ve oturumlarla sürdü. Enerjisa Ar-Ge Müdürü Okan Benli de konferansta yaptığı konuşmada, dünyada elektrikli araç satış oranlarının gittikçe arttığını ifade ederek, en büyük elektrikli araç kullanıcısının 83 bin elektrikli araçla Çin olduğunu belirtti. Norveç ve Hollanda’da çok hızlı bir artış olduğuna değinen Benli, “Henüz yolun başında gibi görünüyoruz. Ancak elektrikli araç sektörü hızla gelişen, büyüyen, ilgi odağı olan bir sektör” dedi.

Karbon salınımı hedefleri nedeniyle tüm gelişmiş ülkelerin bu anlamda standardizasyon çalışmalarına başladıklarını ve bazı standartların oluşturulduğunu aktaran Benli, standartlaşma çalışmalarının hızla devam ettiğini ve bazı kategorilerde standartlaşmanın tamamladığını söyledi. Benli, birçok ülkenin elektrikli araç satın alımında periyodik olarak teşvikler uyguladığını da belirtti. Benli Avrupa Birliğinde elektrikli araç konusunda pek çok Ar-Ge projesinin başladığına işaret ederek, bu anlamda Avrupa Birliği’nin fon desteğinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Benli standardizasyon ve teşvik uygulamaları ile Ar-Ge çalışmalarının elektrikli araç sektörünü geliştirmek için motivasyon sağladığını dile getirdi.

Benli Türkiye’nin elektrikli araçlar konusunda emekleme düzeyinde olduğunu belirterek, elektrikli araç satışlarının tahmin edilenden daha düşük düzeyde yer aldığını aktardı. Benli “Mevzuat eksikliği ve öngörülemezlik sebebi ile elektrikli ve diğer çevreci araçlara yatırım olumlu görünmüyor. Acilen bir mevzuat gerekiyor. Eğer mevzuat çalışması yapılmazsa, Türkiye’yi çok ciddi sıkıntılar bekliyor ya da Türkiye elektrikli araçların kullanılamadığı bir ülke konumuna gelebilir” şeklinde konuştu.

Enerji depolama rüzgar ve güneş enerjisini geliştirir

Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas’da konferansda yaptığı konuşmada, enerji depolamanın rüzgar ve güneş enerjisini geliştireceğini belirtti. Manas, dünya enerji depolamaya yöneldiği zaman rüzgar ve güneş enerjisiyle başka bir enerji ihtiyacına gerek duyulmayacağını kaydetti.

Hollanda elektrikli araç sayısını artırıyor

APPM Yetkilisi Mark Van Kerkhof’ta konferansta yaptığı konuşmada, “Bizim amacımız Hollanda’da tamamen elektrikli araçların sayısının artması. Bu konuda çalışmalarımız var. E-mobilitede Hollanda’da özel ve kamu destekli enerji ve iklim sözleşmesi gerçekleştirildi. Bu sözleşme kapsamında sürdürülebilir hedefler konuldu. 2035 yılında yeni tescil edilecek araçlarda sıfır emisyona geçilmesi, 2050 yılında ise, bütün araçlarda sıfır emisyona geçilmesi hedefleniyor” dedi.

Şirket araçlarının da elektrikli araçlar kapsamına geçebilmesi için tüketici piyasası oluşturmaya çalıştıklarını belirten Kerkhof, “Elektrikli araç alımında vergi indirimi uygulanması, elektrikli araçların satışını artırdı. Hollanda’da şarj edilebilen hibrid araçların sayısı tam elektrikli araçlara göre daha fazla. Alıcılar daha çok hibridi tercih ediyor” dedi.
Kerkhof, şarj istasyonlarının bir an önce artırılması gerektiğini belirterek, kamuya açık şarj istasyonu kurulması konusunda kamu ve özel sektör işbirliğiyle çalışma yapmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram’da konferansta yaptığı konuşmada, elektrikli araçların 2011 yılında bir anlam ifade etmeye başladığını belirterek, ABD ve Çin’in elektrikli araç satışında ön planda yer aldığını söyledi. Bayram Türkiye’de elektrikli otomobilin seyrinin cep telefonu ve LPG ile çalışan otomobillerin gelişimine benzediğini söyledi. Bayram elektrikli araçlara belediyeler tarafından özel alanlar tahsis edilmesi veya belli şeritlere yalnızca elektrikli araçların girmesi gibi uygulamaların yapılması gerektiğini ifade etti.
Bayram, elektrikli araçlarla birçok terminolojinin sona ereceğini, oto sanayilerine daha az gidileceğini, benzin istasyonlarının dönüşüme uğrayacağını, Otonom Sürüş ve Bağlı Teknoloji isimli bir terimle karşılaşılacağını, farklı iş kollarının yaşama katılacağını vurguladı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli Araçların Soğuk Havalardaki Performansı Nasıl Olur?

Gelin bir İnceleyelim… Soğuk havalar, tüm arabalar’da(benzinli ve elektrikli) verimliliğin düşmesine neden olur. Buna ilaveten bazı elektrikli araçların benzinli araçlara kıyasla düşük menzile sahip olması, bu düşüşün önemini arttırmakta.Elektrikli araçlarda

Ulaşım

Audi’den Elektrik Motorlu Otomatik Otomobil

Gün geçtikçe her şeyimiz daha akıllı ve daha otomatik olurken elbette otomobillerimiz de bir süre sonra bizim onları kontrol etmemize gerek kalmadan bizi bir yerden bir yere götürecekler.  Ulaşım sistemine

HABERLER 0 Comments

“Sentetik Petrol Üretimi Sayesinde, Türkiye İleri Teknoloji İhraç Eden Bir Ülke Olacak”

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök, sentetik petrol üretimi (CatLiq) teknolojisi ile sıfır ve negatif değerli atıklardan yüksek katma değerli yenilenebilir enerji üretileceğini belirtti. Özkök,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply