Elektrik Zammı Kapıda Mı ?

Elektrik Zammı Kapıda Mı ?

taner yıldız2Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin Bölge Dağıtım Toplantısında konuşan Antalya Milletvekili ve Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Elektrik piyasalarında) yaşanan sıkıntılar bu politikaların uygulamalarının yanlış yapıldığı anlamına gelmez. 12 yıldır özelleştirmeyi destekliyoruz. Desteklerken özel sektörün düzenlemelerini yapması, sorunlarının altını çizmesi ve alt yapı yatırımı yapması politikalarının başarılı sonuçlarını gördük. Dağıtımla ilgili özelleştirme politikalarını destekliyoruz. Bölgemizde de bu geçişlerle ilgili sorunları dinledik. Turizmden yaylaya kadar sorunları dinledik. Sorunları Taner Yıldız’a aktardık. Sorunların yerinde değerlendirilmesi burada çözüm bulunması için çalışacağız” dedi.

Doğalgazda fiyat 6 yıl öncesinin fiyatlarından daha düşük

Petrol fiyatlarındaki düşüşün pompa fiyatlarına yansıyıp yansımayacağıyla ilgili soruyu cevaplayan Yıldız, “Türkiye enerji yaptığı ithalatı dolar cinsinden ödüyor, tahsilatı ise TL üzerinden yapıyor. Bu bankacılıkta açık pozisyon dedikleri pozisyondur. Şuanda ham petrol fiyatlarında kısmen düşüş olsa da döviz paralitesi istenilen düzeyde değildir, yüksektir. Biliyorsunuz dolar 2.18′lere kadar çıktı. Enerji sektörünün maliyetlerinde düşüş olmadı. Şu anda aldığımız fiyattan daha düşük fiyata satıyoruz. Doğalgazda belki gözden kaçmış olabilir; neredeyse 6 yıl öncenin fiyatlardan daha düşük fiyatlarda doğal gaz satıyoruz. Erişim fiyatları deseniz, ucuzluk açısından Avrupa ülkeleri arasında ilk 3′teyiz. Doğalgazda da birinci sıradayız. Maliyetlerimizin istenilen oranda düşmediğini söylememiz lazım. Pompa fiyatları Cenova piyasasında her üç günde bir kontrol edilerek yapılıyor” dedi.

Kaynak: enerjienstitusu.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

Zorlu’nun Jeotermal Yatırımı Teşvik Belgesine Bağlandı

Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ’nin 100 MW’lik jeotermal yatırımı teşvik belgesine bağlandı. Jeotermal yatırımları Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Büyük çaplı kuruluşlar da bu alanda yatırım yapıyor. Zorlu Grubu’nun jeotermal

HABERLER

Güneş Panelinde Dünya Pazar Lideri Yine Yingli Solar Oldu

Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, 2012’de dünya pazar lideri olarak, 2013 yılında rekor satış gerçekleştirip 3 GW üzerinde panel tedarik eden

HABERLER 0 Comments

AOSB Güneş Enerjisine Yöneliyor

Türkiye’nin en çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesi olan AOSB’nin aynı zamanda en ucuz elektriği, doğalgazı ve suyu kullandığını anlatan Bahar, bölgede 15 megawattlık (MW) güneş enerjisi tahsislerinin bulunduğunu kaydetti.