Elektrik Üretiminde Rüzgar ve Biyogaz Santrali Katkısı

Elektrik Üretiminde Rüzgar ve Biyogaz Santrali Katkısı

bbody_bkg2-386x386

Ocak ve şubat ayında devreye alınan toplam 507 megawat’lık güce sahip 41 santral arasında 11 rüzgar, 2 biyogaz santrali yer alıyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin haberine göre, Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü, ocak ve şubat ayları içinde işletmeye alınan 41 santralle birlikte 64 bin 483 megawatt’a ulaşarak, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 12 artış gösterdi. Ocak ve şubat ayları içinde devreye alınan 41 santral toplam 507 megawat’lık güce sahip bulunuyor.  Santrallerin 20′si HES, 11′i rüzgar, 8′i doğal gaz çevrim ve 2′si de biyogaz santrallerinden oluşuyor.

En fazla katkıyı HES’ler sağladı 

İşletmeye alınanlar arasında kurulu güce en yüksek pay hidro elektrik santrallerinin (HES) oldu. Söz konusu dönemde enerji yatırımlarının 353 megavatlık kısmı HES’lerden, 110 megavatlık kısmı rüzgar enerjisi santrallerinden, 35 megavatlık kısmı termik santrallerden, 7,5 megavatlık bölümü de jeotermal, çöp, atık ısı ve biyogaz santrallerinden oluştu.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Turgut Özal Üniversitesi Güneşten Elektrik Üretecek

Proje Koordinatörü Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Vedat Kıray, güneşten elektrik üretimi ile ilgili olarak, “Turgut Özal Güneş Evi Projesi kapsamında prototip evin yapımına başlandı” dedi.

HABERLER

TÜBİTAK ve Devletten Sulama Sistemlerine Destek

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve dünyada ilk olma iddiasıyla yola çıkan Mobil Solar Sulama Sistemi, tarımsal güneş enerjisi uygulamaları için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Tarım Bakanlığı bünyesindeki GAP Tarımsal Araştırma

HABERLER 0 Comments

Alternatifenerji.com’un Kazanan Tahlihlileri

1-15 Haziran tarihleri arasında anketimize katılan alternatifenerji.com takipçileri arasında yapılan çekiliş ile belirlenecek takipçilerimize, güneş enerjisi ile çalışan masa saati, el feneri ve cep telefonu şarj aleti gibi gündelik hayatta çok işe