Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlayarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, dağıtım sistem işletmecilerinin yeni transformatör merkezi taleplerinde talep edilen gücün 20 MW’dan daha fazla ve TEİAŞ tarafından 500/d formülü uyarınca hesaplanan gücün üzerinde olması halinde yeni transformatör merkezi tesis edilir. 500/d formülünde yer alan d parametresi, yeni transformatör merkezi talep edilen nokta ile bağlantı yapılacak en yakın mevcut TEİAŞ transformatör merkezi arasındaki kuş uçuşu mesafenin kilometre olarak belirlenen değerinin 1,2 katı olarak hesaplanır.

Tüketiciler tarafından iletim sistemine bağlanması talep edilen tüketim tesisinin/ tesislerinin bağlantı gücünün 50 MW ve üzerinde olması halinde iletim sistemine bağlantı için uygun görüş verilir. İlgili tesislerin gücünün 50 MW altında olması halinde ise dağıtım sistem işletmecisinin bu gücü karşılayamayacağı yönünde görüşünün bulunması ve bağlantı talebinin TEİAŞ tarafından da uygun görülmesi halinde tüketicinin iletim sistemine bağlantısı yapılır. TEİAŞ’ın da bu bağlantı talebini uygun görmemesi halinde tüketici dağıtım sistemine bağlanır.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

İzmir’de Neden Olmasın?

Bundan kısa bir süre önce demiryollarında trenlerin çalışması için gereken elektriğinin tamamını rüzgar enerjisinden elde etmeye başladığını açıklayan Hollanda, ülkemiz için de ilham kaynağı olabilir. ABK Çeşme RES Proje Koordinatörü

HABERLER

Schneider Electric Enerji Üniversitesi Bilgisayar Başında ‘Veri Merkezi Uzmanı’ Yetiştiriyor

Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, Enerji Üniversitesi üzerinden verilecek Veri Merkezi Sertifika Programı ile veri merkezi uzmanlarına, fiziksel veri merkezi çözümleriyle ilgili temel bilgilerini geliştirmeleri için özel bir

Akıllı Şehirler

Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor.  Amerika Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan ve su tekerleğinden oluşan çöp sistemi her gün 50 bin liman

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply