Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlayarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, dağıtım sistem işletmecilerinin yeni transformatör merkezi taleplerinde talep edilen gücün 20 MW’dan daha fazla ve TEİAŞ tarafından 500/d formülü uyarınca hesaplanan gücün üzerinde olması halinde yeni transformatör merkezi tesis edilir. 500/d formülünde yer alan d parametresi, yeni transformatör merkezi talep edilen nokta ile bağlantı yapılacak en yakın mevcut TEİAŞ transformatör merkezi arasındaki kuş uçuşu mesafenin kilometre olarak belirlenen değerinin 1,2 katı olarak hesaplanır.

Tüketiciler tarafından iletim sistemine bağlanması talep edilen tüketim tesisinin/ tesislerinin bağlantı gücünün 50 MW ve üzerinde olması halinde iletim sistemine bağlantı için uygun görüş verilir. İlgili tesislerin gücünün 50 MW altında olması halinde ise dağıtım sistem işletmecisinin bu gücü karşılayamayacağı yönünde görüşünün bulunması ve bağlantı talebinin TEİAŞ tarafından da uygun görülmesi halinde tüketicinin iletim sistemine bağlantısı yapılır. TEİAŞ’ın da bu bağlantı talebini uygun görmemesi halinde tüketici dağıtım sistemine bağlanır.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Danfoss’tan Yüzde 50 Oranında Karbon Azaltımı Hedefi

Danfoss, Aralık ayında Paris’te yapılacak 21. İklim Zirvesi (COP21) öncesinde küresel ısınmanın durdurulmasına destek olmak amacıyla yeni ve iddialı hedeflerini açıkladı. Danfoss, 2030 yılına kadar kullandığı enerji ve havaya saldığı

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Erzincan Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu hedeflerinin kendi kendine enerjisi yeten bir Erzincan oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de kamu ve özel kuruluşların güneş enerjisi sistemleri kurma

HABERLER

Mopaş’tan Jeotermal Enerjiye 10 Milyon Dolarlık Yatırım

TÜRKİYE genelindeki 89 işyerinde 2 bin 500 çalışanıyla çeşitli alanlarda hizmet veren Mopaş Marketçilik A.Ş.’nin Manisa’nın Salihli İlçesi’nde 10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği jeotermal ısıtmalı serası, düzenlenen törenle hizmete

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply