Elektrik Faturası Olmayan Fabrika 6 Yıl Sonra

Elektrik Faturası Olmayan Fabrika 6 Yıl Sonra

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Hakan Gürdal, Çanakkale ya da Afyon’un elektrik faturasız ilk fabrikaları olacağını söyledi.

akcansaGüneş panelleriyle elektrik üreten tesislerin sayısı arttıkça, sanayideki en büyük girdilerden biri olan enerji maliyeti de önemli oranda azalacak.

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Hakan Gürdal, bünyelerindeki Akçansa ve Çimsa’ya ait fabrikaların elektrik ihtiyaçlarını tamamen kendilerinin karşılaması hedefi için çalıştıklarını söyledi. Gürdal, “5-6 yıl içinde bu hedefimiz ilk önce ya Çanakkale fabrikamızda ya da Afyon’da yatırımı devam eden yeni fabrikamızda gerçekleştirmek. Elektrik faturası ödemeyen fabrikamız olacak” diye konuştu. Gazete Habertürk’ün sorularını yanıtlayan Gürdal, sürdürülebilir üretimin çimento grubunun en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını anlattı. Fabrikaların üretim sürecinde oluşan atık ısının tekrar üretime yönlendirme oranını artırarak ve yenilenebilir enerjiyi kullanarak elektrik faturasız fabrika hedeflerine ulaşacaklarını belirten Gürdal, “Afyon’da 165 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz yeni fabrikamızda güneş panelleriyle elektrik üreteceğiz” dedi. Gürdal, ilk başta akla gelmese de Afyon’un güneş enerjisi verimliliği bakımından Türkiye’nin güneyindeki bir çok ilden daha iyi konumda olduğuna dikkat çekti. Gürdal, Çanakkale fabrikasının da haziran ayında havaya verdiği karbondioksiti su yosunu (alg) üretimine yönlendirecek bir tesisi devreye alacağını açıkladı.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yılın Yeşil Beyinleri” Belirlendi

“Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasının 2014 yılı finalinde Liseler kategorisinde Pakistan Karachi Grammar School’dan Daniyal Motan ve Arvin Anoop “Kınkanatlı Böcek Yöntemiyle Su Toplama” başlıklı projesiyle birincilik kazandı. Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası

HABERLER

Intel’den Bin 563 Enerji Tasarrufu Projesine Destek

Intel, 2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği 58 milyon dolarlık yatırımla, bugüne kadar  bin 563 adet enerji tasarrufu projesinin hayata geçmesine katkıda bulundu. Bu yatırımlarla elde edilen enerji tasarrufu ise, 825

HABERLER 0 Comments

Mercedes’den 4 Yeni Elektrikli Araç Modeli

Alman otomotiv devi Mercedes, Tesla’nın popüler elektrikli otomobilleri ile rekabet edebilmek için 4 yeni elektrikli model tanıtacak. Konvansiyonel otomotiv üreticilerinin elektrikli araçlara yönelik yoğun bir çalışma gerçekleştirdikleri artık sır değil.