ELDER, Belgelendirme Merkezi Kuruyor

ELDER, Belgelendirme Merkezi Kuruyor

ELDER, Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi ile daha önce oluşturduğu Ulusal Mesleki Standartların yeterliliklerini hazırlıyor ve belgelendirme merkezini kuruyor.

Elektrik dağıtım şirketlerinin faaliyetleri kamuoyu tarafından dikkatle izleniyor. Gündelik hayatın en temel gereksinimlerinden biri olan elektriğin nasıl ve hangi koşullarda tüketiciye ulaştığının bilinmesi ve anlaşılması elbette ki önem taşıyor.

Bu konuda, son yıllarda önemli gelişmelerin yaşandığı söylenebilir. Elektrik dağıtım şirketleri bir yandan faaliyetleri hakkında daha şeffaf bir tutum izlerken, öte yandan tüketiciye bilgilendirme hakkı konusunda uygulamalar gerçekleştiriyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi SEDAŞ, enerji dağıtım alanı içerisinde yer alan, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde, herhangi bir yerde yaşanan planlı enerji kesintilerini, en hızlı şekilde bildirmek amacıyla, abonelerini SMS ile bilgilendiriyor. (Haber için tıklayın)

Bu örnekler artış gösterebilir. Bununla birlikte, çok önemli bir konu da elektrik dağıtım sektöründe görev yapan çalışanların mesleki standart ve yeterlilik konusu. Son aşamada tüketiciye elektriğin güvenli eller tarafından ulaştırılması yaşamsal bir nitelik içeriyor.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği, kısa adı ile ELDER, ülke genelinde elektrik dağıtım faaliyeti ile iştigal eden elektrik dağıtım şirketlerinin üye olduğu çatı örgüt olarak faaliyetini sürdüren bir sivil toplum kuruluşu.

Faaliyetlerini, dernek tüzüğü kapsamında kuruluş amacına uygun olarak, elektrik dağıtım faaliyeti ile ilgili konularda kamu ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği içerisinde sürdürüyor.

Bu doğrultuda,ELDER, Elektrik Dağıtım Sektörünün Mesleki Standart ve Yeterliliklerini Belirleyecek.

ELDER, Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi ile daha önce oluşturduğu Ulusal Mesleki Standartların yeterliliklerini hazırlıyor ve belgelendirme merkezini kuruyor.

ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, elektrik dağıtım sektöründe yapılan işlerin belirlenmiş standartlarda ve belgelendirilmiş kişiler tarafından yürütülmesinin sağlanacağını belirterek, “Hem çalışanlarımızın can güvenliği, hem de yapılan işin verimliliği ve kalitesi açısından önemli bir adım atıldı” dedi.

Elektrik dağıtım sektörü, doğrudan 47 bin, dolaylı 55 bin olmak üzere 100 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. ELDER, sıfır ölümlü iş kazası hedefine ulaşmak ve sektörün hizmet kalitesini artırmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyerek, ‘Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor. Projenin tanıtım toplantısı 2 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da, Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Projeye ilişkin bilgi veren ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, elektrik dağıtım sektöründeki mesleklerin büyük çoğunluğunun çok tehlikeli meslek grubunda bulunduğuna dikkat çekerek, gerçekleştirilen işlerin belirli standartlarda ve belgelendirilmiş kişiler tarafından yürütülmesinin, hem çalışanların can güvenliği, hem de işin verimliliği ve kalitesi açısından büyük önem arz ettiğinin altını çizdi. Yüksel, ELDER’in Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’yla imzaladığı protokol çerçevesinde, elektrik dağıtım mesleklerindeki Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterlilikleri hazırladığını dile getirdi. Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü:

Yaklaşık 50 bin kişiye belge verilecek

“Bugüne kadar 10 Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlanmış, bunların dördünün yeterliliği onaylanarak MYK da yayınlanmıştır. Kalan 6 mesleğin yeterliliklerinin hazırlanması ve toplamda da 10 meslek için “Personel Belgelendirme Merkezi” nin kurulması amacıyla teklif ettiğimiz “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”, VOC-Test Merkezleri II. Hibe Programı Kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından, kabul edildi.

Hazırlanan yeterlilikler kapsamında TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, MYK tarafından yetkilendirilmiş, kalite güvencesi sağlanmış, şeffaf ve uluslararası geçerliliği olan “sınav ve belgelendirme sistemi” kurulması amaçlanıyor. İlk etapta yaklaşık 50 bin kişinin belgelendirilmesi hedefleniyor.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bir Dünya Rekoru da Güneş Enerjisi Verimliliğinden

UNSW (University of New South Wales) araştırmacıları, güneş enerjisinden yüzde 40 ‘ın üzerinde verim elde etmeyi başararak bir rekora imza attı. Enerji verimliliği ile güneş enerjisi aralarında doğrudan ilişki olmayan

HABERLER

Ve Güneşte İlk Önlisanlar Verildi !

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş enerjisinde ilk üretim lisanslarını verdi. Halk Enerji, Erzurum’da kurulacak 4.9 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için önlisansını aldı. Halk Enerji’den sonra Asunim Türkiye iştiraki

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Rüzgar YEKA’sında Proje Geliştirme Ve Rüzgar Mühendisliği Ön Plana Çıkacak

Enerjisa, Limak ve Akfen gibi enerji sektörünün önde gelen şirketlerine rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri geliştiren RKT Enerji’nin CEO’su Utku Korkmaz ile bir söyleşi yaptık. Söyleşimizin ana gündem maddesi henüz

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply