“Ekosistemi Gözeten Bir Şekilde Yöneticilik Yapıyoruz”

“Ekosistemi Gözeten Bir Şekilde Yöneticilik Yapıyoruz”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar: “Biz ekosistemi gözeten, doğal, kültürel ve tarihsel zenginlikleri her zaman koruyan, tüm temiz enerjilere ulaşabilmeye çaba sarf eden bir şekilde yöneticilik yapıyoruz”

Ekosistem, belirli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden ekolojik sistemlere deniyor.

ekosistem.nedir.com’un verilerine göre, karşılıklı olarak madde alışverişi yapacak biçimde birbirlerine etki yapan organizmalarla (biyotik), bitki ve hayvanların birbirine eklemlendiği ve ayrıca kaya, toprak gibi fiziksel çevre faktörlerinin (abiyotik) bir arada bulunduğu herhangi bir doğa parçası bir ekosistem olarak nitelendiriliyor.

Klasik endüstrileşme anlayışı, ekosisteme verilen zararı gözetmeyen karlılık amaçlı bir yaklaşımı içeriyor. Bu anlayışa dayanan gelişme ve kalkınma modeli, sera gazı salımının üst düzeyde gerçekleştiği, insan, toplum ve çevre sağlığının gözetilmediği bir yapıyı meydana getiriyor.

Dolayısıyla bu gelişmeler, günümüz için en büyük tehlikelerden biri olarak nitelendirilen iklim değişikliği gibi yaşamsal bir sorunu ortaya çıkartıyor. İklim değişikliği bozulmaya başlayan ekosistemin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu çerçevede, yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji temeline dayalı bir endüstrileşme modeli olan yeşil endüstriye ihtiyaç duyuluyor.

enver.org.tr’ye göre yeşil endüstri; verimli malzeme, enerji ve su kullanılması, atık ve emisyonların azaltılması, kimyevi ve yenilenebilir hammaddelerin güvenli ve sorumlu yönetilmesi, zehirli maddelerin azaltılması, fosil yakıtların yenilenebilir enerji kaynakları ile değiştirilmesi, ürün ve işlemlerin yeniden tasarlanması ve yeşil kimyayı içeriyor.

Bu doğrultuda Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Temiz Enerji Zirvesi”nde siyasetin ve ekonominin önde gelen isimleri, tarafından ‘Yenilenebilir Temiz Enerji’nin önemine dikkat çekildi.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu (YAPDER) öncülüğünde Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Küresel Isınma Kurultayı Komitesi’nin destekleriyle Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, “Temiz Enerji Zirvesi’’nde açılış konuşmasını yapan YAPDER Enerji Platformu Başkanı Tarık Kaya, ‘’Günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi çevre ve insanlıktır. Ne yazık ki son 200 yılda görülen savaşların kaynağı enerjidir” ifadelerini kullandı. Dünyanın inanılmaz bir şekilde insanları karamsarlığa sevk ettiğini dile getiren CHP İzmir Milletvekili Zekeriye Temizel ise umut bağlanan uluslararası antlaşmaların içeriğinde bile tuzak maddeler bulunduğunu belirtti. Konuşmacılara, katılımlarından dolayı etkinliğin sonunda sertifika verildi.

“Ne yazık ki temiz enerji bulamıyoruz”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar enerjinin dünyada en temel, en önemli sorunlardan bir tanesi haline geldiğini vurgulayarak, “Biz ekosistemi gözeten, doğal, kültürel ve tarihsel zenginlikleri her zaman koruyan, tüm temiz enerjilere ulaşabilmeye çaba sarf eden bir şekilde yöneticilik yapıyoruz. Güneş enerjisini en iyi şekilde kullanmanın yolunu aradık ve güneş tarlamızı hizmete açtık. Önümüzdeki süreçte genişleme alanında bu güneş tarlasını projelendireceğiz. Lastik taşımacılığının özendirildiği günümüzde ne yazık ki temiz enerji bulamıyoruz. Daha fazla temiz enerji üretebilmek için, taksilerin elektrikli olarak Karşıyaka’da, sokaklarda dolaşmasını istiyoruz. Enerji tüketiminde belediye olarak çok önemli çalışmalar yapıyoruz. İnsanların kara taşımacılığından öte daha fazla bisikletle ulaşımını sağlamasını yönlendirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Konya’ya Katı Atık Biyogaz Santrali

Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir ve Cihanbeyli Katı Atık Düzenli Depolama Sahalarının işletilmesi ile bu sahalardan elektrik üretimi için gerekli tesislerin yapılması işini ihale edecek. Türkiye’de biyogaz alanında yatırımların sayısının oldukça

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Çekim Yapmaya Hazırlanın

Daha önce bahsettiğimiz GravityLight, özellikle gelişmemiş ülkelerde elektrik üretimi için farklı yöntemler sunuyordu. Şimdi bahsedeceğimiz SUN&CLOUD isimli yüksek çözünürlüklü dijital kamera ise enerjisini isterseniz güneşten, isterseniz dinamodan elde ediyor. Ayrıca cihaz; dünyanın ilk, tüm

HABERLER 0 Comments

Enerji Bakanı Enerji Bakanlığına Karşı

Enerji Bakanlığı’nın güneş enerjisi santrali (GES) lisansı almak isteyen bütün yatırımcılardan ayrı ayrı ‘güneş ölçümü’ istemesi sektörü şoke etti. Santral kurulması düşünülen araziye gelen güneş ışığıyla ilgili değerlerin her yatırımcıdan istenmesi milyonlarca Euro’luk ölçüm krizini doğurdu.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply