Eğilim, Rüzgardan Güneşe Kayıyor

Eğilim, Rüzgardan Güneşe Kayıyor

Temiz enerji sektörünün önde gelen araştırma ve danışmanlık firması Clean Edge, Mart 2014’te yayımladığı “Temiz Enerji Eğilimleri 2014″ (Clean Energy Trends 2014) adlı raporda, temiz enerji sektörünün 2013 yılında özellikle fotovoltaik güneş enerjisi kırılımında büyüme, başarılar ve hisse fiyatlarında yükseliş gibi ilerlemeler görülse de, bazı diğer alt kırılımlarında düşüş eğilimi, politik ve finansal zorluklar görüldüğü belirtiliyor.

Sun_Power_by_roberta_the_desiner

Temiz Enerji EğilimleriRüzgârdan Güneşe Kayıyor Temiz enerji sektörünün önde gelen araştırma ve danışmanlık firması Clean Edge, Mart 2014’te yayımladığı “Temiz Enerji Eğilimleri 2014″ (Clean Energy Trends 2014) adlı raporda, temiz enerji sektörünün 2013 yılında özellikle fotovoltaik güneş enerjisi kırılımında büyüme, başarılar ve hisse fiyatlarında yükseliş gibi ilerlemeler görülse de, bazı diğer alt kırılımlarında düşüş eğilimi, politik ve finansal zorluklar görüldüğü belirtiliyor.
2013 ayrıca, dünya çapında fotovoltaik güneş enerjisi kapasitesinin rüzgâr enerjisini ilk kez geçtiği yıl oldu. Buna Çin, Japonya ve Amerika’da kurulan yeni güneş enerjisi santrallarının yanı sıra hızla düşen rüzgâr enerjisi yatırımlarının sebep olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl küresel güneş enerjisi sektörünün yüzde 15, biyoyakıt sektörünün de çok az seviyede büyümesi, rüzgâr enerjisi sektörünün küçülmesi ile birleştiğinde, küresel çapta yenilenebilir enerji sektörünün büyüklüğü 249 milyar dolar seviyesinde sabit kaldı.

Fotovoltaik sistemlerinin büyüklüğü, 91.3 milyar dolara ulaştı

Raporda öne çıkan diğer bulgular şöyle: Fotovoltaik güneş sistemleri sektörünün 2012’de 80 milyar dolar olan büyüklüğü, 2013 yılında 36.5 gigawatt rekor kapasitesi ile 91.3 milyar dolar seviyesine ulaştı.

2012’de 74 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan rüzgâr enerjisi sektörü 2013 yılında daralma yaşayarak 58.5 milyar dolar seviyesine indi.

2012 yılındaki 44.7 gigawatt kapasitesi ise 2013 yılında 35.5 gigawatt seviyesine düşerek, 2008 yılından bu yana en düşük performansını sergiledi.

Büyüklüğü 2012’de 95 milyar dolar olan biyoyakıt sektörü, 2013 yılında 98 milyar dolarlık seviyeye ulaştı. Üretim miktarı 2012 ile aynı seviyede kalan sektörün büyümesindeki etken ise ortalama fiyat yükselişleri…

Fotovoltaik güneş, rüzgâr ve biyoyakıt sektörlerinin toplam büyüklüğü 2013 yılında 248 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki 10 yılda bu büyüklüğün 398 milyara çıkacağı öngörülüyor.

Yeşil bina sektörü 2000 yılından bu yana yüzde 69, elektrikli ve hibrid araçlar sektörleri ise yüzde 38 büyüme gösterdi.

Kaynak: Medya 73

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Gülü Teknisyeni Olmak İsteyenlere Çağrı

Amerika’daki Iowa Lakes Community College, iş ortakları ile Türkiye ve bölge ülkelerde rüzgar enerjisi sektöründe çalışacak teknisyenleri yetiştirmek için Antalya’da ‘Wınd Academy Turkey’ adıyla eğitim merkezi açacak. Alternative Energy Solutions

İNOVASYON

Liselilerden Hidrojenle Çalışan Otomobil

Aydın’da liseli gençler hidrojenle çalışan otomobil yaptı. Türkiye’de genç mucitler yenilenebilir enerji alanındaki buluşlarını sürdürüyor. Bu konuda, Aydın’daki liseli gençlerin çalışması dikkat çekiyor. www.haberhurriyeti.com’un haberine göre, Aydın Mimar Sinan Mesleki ve

HABERLER 0 Comments

Güneş Panelleri, Gümüşün Fiyatını Artıracak

Uzmanlar, güneş panellerinin bir numaralı ve en kritik malzemesi olan gümüşe talebin, güneş enerjisi yatırımlarına paralel olarak artacağını belirtiyor. Geleceğin en önemli enerji kaynaklarından kabul edilen güneş enerjisinin dünyada kullanımı