EBRD Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Finansmanına Hız Veriyor

EBRD Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Finansmanına Hız Veriyor

EBRD MidSEFF programının üçüncü aşamasının lansmanını gerçekleştirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), dün İstanbul’da düzenlediği üst düzey konferansta, artan talebe karşılık vermek üzere Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına verdiği desteği 500 milyon Avro değerinde ilave finansmanla artıracağını duyurdu.

Türkiye Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (MidSEFF) kapsamında bu artışla beraber toplam 1.5 milyar Avro değerine ulaşan finansman, özel sektör yatırımcılarının kullanımı için kredi ve sermaye piyasası araçlarından oluşan varlıklar aracılığı ile Türk bankalarına tahsis edildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından desteklenen finansman, su tasarrufu ve atık azaltımı projeleri de dahil olmak üzere, Türkiye’de güneş, hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, atıktan enerji ve enerji verimliliği girişimlerini içeren yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği projeleri için katkı sağlayacak.
Akbank 2011 yılında aldığı 100 milyon dolar değerindeki finansmana ek olarak, 110 milyon dolar değerinde finansman daha alarak, programın üçüncü aşamasına katılan ilk banka oldu. Akbank bugüne kadar, sanayide enerji verimliliği, atıktan enerji üretimi ve hidroelektrik santrali projelerini de kapsayan toplam 6 adet projeyi finanse etti.

EBRD’nin uzun süreli ortaklarından biri konumunda bulunan Akbank’ın Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Rota, “MidSEFF’in üçüncü aşamasına katılan ilk bankayız. Akbank, ülkemizdeki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için özel sektöre sağladığı finansmanla, Türkiye finans sektöründe öncü olmaya devam ediyor. Akbank gelecekte de Türkiye’nin toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını arttırma hedefine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edecektir,” dedi.

EBRD Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Direktörü Terry McCallion, “Son derece başarılı ilerleyen MidSEFF Programı, bugüne kadar yedi Türk bankası aracılığıyla 43 proje finanse etmiş ve toplamda 800 MW kurulu gücünde ek yenilenebilir enerji kaynağı inşa edilmesine yardımcı olmuştur. Bu yatırımlar Türkiye’nin 2023 yılına kadar yüzde 30 yenilenebilir enerji kurulu gücüne ulaşma hedefini gerçekleştirmek yönünde önemli bir adım oluşturmaktadır,” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin batısında yer alan Edincik rüzgâr enerji santrali, EBRD’nin Türkiye Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (MidSEFF) aracılığıyla finanse ettiği 43 projeden biri.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bilecik’te Jeotermal Saha İhalesi

Bilecik ili sınırları içinde bulunan 4 adet Jeotermal Kaynak Arama sahası 3 yıllığına ruhsatlandırılmak üzere ihale edilecek.  Bilecik İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, ihale ilanını Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre, Bilecik

HABERLER

Mini Güneş Enerjisi Paneli Klorofilden Üretildi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Halit Çetin ve arkadaşı Hüseyin Çağlayan, bitkilerde bulunan klorofil maddesini kullanarak, mini güneş enerjisi paneli üretti. Güneş enerjisiyle ilgili son buluşlardan biri de avuç

HABERLER 0 Comments

Uluslararası Jeotermal Enerji Kongresi İzmir’de Düzenlenecek

Uluslararası Jeotermal Enerji Kongresi IGC, 6-8 Haziran 2016 tarihleri arasında İzmir Swissotel Büyük Efes Oteli’nde yapılacak. Uluslararası Jeotermal Enerji Kongresi IGC, 6-8 Haziran 2016 tarihleri arasında İzmir Swissotel Büyük Efes

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply