EBRD: “Türkiye Jeotermal Enerjide İnanılmaz Bir Büyüme Gösterdi”

EBRD: “Türkiye Jeotermal Enerjide İnanılmaz Bir Büyüme Gösterdi”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin 2008 yılında 30 MW olan jeotermal güç üretim kapasitesini hali hazırda 648 MW seviyesine yükselterek inanılmaz bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Bu hızda, Türkiye yakında 1 GW kurulu gücünde jeotermal elektrik enerjisi üreten ülkeler ilk 5 listesine girecek” dedi.

http://www.mfa.gov.tr’den alınan verilere göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (AİKB) kuruluş amacı, eski Doğu Bloku’nun pazar ekonomisine geçiş sürecine yardımcı olmak ve bu ülkelerde pazar ekonomisine geçişten kaynaklanacak mali ve ekonomik sıkıntıları uzun vadeli kredi ve hibe yardımlarıyla en aza indirerek, ekonomik alt yapıyı hazırlamaktı.

90’ların başında bölgede birbiri ardından ortaya çıkan etnik çatışmalar sonucu AİKB’nin üstlenmiş olduğu ekonomik misyon çehre değiştirdi.

Bu doğrultuda, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası enerjide bağımlılığın ortadan kaldırılması, özel sektörün altyapıya dâhil edilmesi ve Türk ekonomisinin dayanak noktası olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ’lerin) finansmana erişmelerinin kolaylaştırılmasına yardımcı olmak üzere Türkiye’ye geldi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 2009 yılında, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığından itibaren, değişim için birçok yatırım gerçekleştirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası binlerce işletmeyi faaliyetlerine başladığı 2009
yılının başından beri özel kredi olanakları ile destekledi ve müşterileri arasında ticari
bankalardan belediyelere ve KOBİ’lere kadar pek çok işletmenin bulunduğu 80
civarında anlaşma için hem borçlarına hem de sermayelerine doğrudan finansman
sağladı.

Kurumun desteklediği projelerin yaklaşık yarısı işletme ve konutların enerji verimliliği de dahil olmak üzere sürdürülebilir enerji konusuna odaklandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin 2008 yılında 30 MW olan jeotermal güç üretim kapasitesini hali hazırda 648 MW seviyesine yükselterek inanılmaz bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Bu hızda, Türkiye yakında 1 GW kurulu gücünde jeotermal elektrik enerjisi üreten ülkeler ilk 5 listesine girecek” dedi.

Operatörler, yatırımcılar ve diğer paydaşlar 6-8 Haziran tarihleri arasında İzmir’de Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli hakkında görüşlerini paylaşacaklar.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’ndan yapılan açıklamaya göre, EBRD, Türkiye’nin jeotermal enerji üretimi üzerine yapılan en büyük konferanslarından biri olan IGC Türkiye 2016’yı destekliyor. 3 gün sürecek olan etkinlik, 6-8 Haziran 2016 tarihleri arasında jeotermal endüstrisinin kalbi olan İzmir’de gerçekleştirilecek.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Su yalıtımı Örtülerinde, CE Belgeli Ürünler Tercih Edilmeli”

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan: “Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı. Kullanıcıların standartlara uygun ürün

HABERLER

Eski Aracını Hurdaya Çıkarana Teşvik ve Kredi Geliyor

Kamuoyunun merakla beklediği ‘hurda teşviği’nin nasıl olacağını Bakan Ergün açıkladı. Ergün, eski aracın bedelinin ödeneceğini ve uzun vadeli uygun şartlarda kredi imkanıyla yeni otomobil alma imkanı sunulacağını söyledi. Türkiye’nin 2023

HABERLER

Ürdün’de Güneş Enerjili Camiler Dönemi

Ürdün’de bulunan tüm camilerin elektriğinin güneş enerjisi ile sağlanacağı belirtildi. Dünyada güneş enerjisinden yararlanma eğilimi artış gösterirken, ilginç uygulamalar da ardı sıra gündemi oluşturuyor. www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Ürdün, ülkede bulunan 6

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply