EBRD: “Türkiye Jeotermal Enerjide İnanılmaz Bir Büyüme Gösterdi”

EBRD: “Türkiye Jeotermal Enerjide İnanılmaz Bir Büyüme Gösterdi”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin 2008 yılında 30 MW olan jeotermal güç üretim kapasitesini hali hazırda 648 MW seviyesine yükselterek inanılmaz bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Bu hızda, Türkiye yakında 1 GW kurulu gücünde jeotermal elektrik enerjisi üreten ülkeler ilk 5 listesine girecek” dedi.

http://www.mfa.gov.tr’den alınan verilere göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (AİKB) kuruluş amacı, eski Doğu Bloku’nun pazar ekonomisine geçiş sürecine yardımcı olmak ve bu ülkelerde pazar ekonomisine geçişten kaynaklanacak mali ve ekonomik sıkıntıları uzun vadeli kredi ve hibe yardımlarıyla en aza indirerek, ekonomik alt yapıyı hazırlamaktı.

90’ların başında bölgede birbiri ardından ortaya çıkan etnik çatışmalar sonucu AİKB’nin üstlenmiş olduğu ekonomik misyon çehre değiştirdi.

Bu doğrultuda, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası enerjide bağımlılığın ortadan kaldırılması, özel sektörün altyapıya dâhil edilmesi ve Türk ekonomisinin dayanak noktası olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ’lerin) finansmana erişmelerinin kolaylaştırılmasına yardımcı olmak üzere Türkiye’ye geldi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 2009 yılında, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığından itibaren, değişim için birçok yatırım gerçekleştirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası binlerce işletmeyi faaliyetlerine başladığı 2009
yılının başından beri özel kredi olanakları ile destekledi ve müşterileri arasında ticari
bankalardan belediyelere ve KOBİ’lere kadar pek çok işletmenin bulunduğu 80
civarında anlaşma için hem borçlarına hem de sermayelerine doğrudan finansman
sağladı.

Kurumun desteklediği projelerin yaklaşık yarısı işletme ve konutların enerji verimliliği de dahil olmak üzere sürdürülebilir enerji konusuna odaklandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin 2008 yılında 30 MW olan jeotermal güç üretim kapasitesini hali hazırda 648 MW seviyesine yükselterek inanılmaz bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Bu hızda, Türkiye yakında 1 GW kurulu gücünde jeotermal elektrik enerjisi üreten ülkeler ilk 5 listesine girecek” dedi.

Operatörler, yatırımcılar ve diğer paydaşlar 6-8 Haziran tarihleri arasında İzmir’de Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli hakkında görüşlerini paylaşacaklar.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’ndan yapılan açıklamaya göre, EBRD, Türkiye’nin jeotermal enerji üretimi üzerine yapılan en büyük konferanslarından biri olan IGC Türkiye 2016’yı destekliyor. 3 gün sürecek olan etkinlik, 6-8 Haziran 2016 tarihleri arasında jeotermal endüstrisinin kalbi olan İzmir’de gerçekleştirilecek.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Konya’nın İlk Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

Konya’da, 350 bin euro yatırımla kurulan 200 KW kapasiteli Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santralı üretime başladı. TÜRKİYE’NİN  ilk resmi güneş enerjisi santralı IBC Solar, Konya’da üretime başladı. MEDAŞ için 3.500

HABERLER

Türkiye’nin Jeotermal Kapasitesinin Yarısına Talip Dev: Zorlu

“Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Türkiye’nin uzak olmayan bir gelecekte Balkanlar’ın daha ileride de Avrupa’nın elektrikteki dengeleme merkezi haline geleceğini söyledi.” Dünya Gazetesi’nin Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Fotovoltaik Teknolojisinin Dünya Genelindeki Yaygınlığı Artacak”

Güneş enerjisinin yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı içinde dikkat çekici bir paya sahip olacağını da vurgulayan Prof. Martin A. Green, bu yönden fotovoltaik teknolojisinin dünya genelindeki yaygınlığının da artacağını

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply