E-Şarj İstasyonuna Sahip İlk Üniversitemiz: Sabancı Üniversitesi

ae_ulasim_ElectricVehicleChargingStation03.jpga08e05a1-771d-46c3-9c1d-67a9a32307aaLargeSabancı Üniversitesi, Türkiye’nin elektrikli araç şarj istasyonuna sahip ilk üniversitesi oldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Avrupa’da elektrikli otomobillere yönelik en büyük ilgiyi gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Gerek çevre duyarlılığı gerekse maliyetler bazında elektrikli taşıtların önemi her geçen gün artarken, bu bağlamdaki en önemli çalışmalardan birini de elektrikli şarj istasyonu kurulumu oluşturuyor.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş işbirliğiyle üniversitede elektrikli şarj istasyonu kurulduğunu belirtti.

Dünyanın en çevreci üniversitelerinin yer aldığı ”UI Green Metric Ranking” listesinde yer aldıklarını ifade eden Berker, kuruluşlarından itibaren çevre ve enerji konularına büyük hassasiyetle yaklaştıklarını anlattı.

Prof. Dr Berker, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Karbon Saydamlık Projesi’ni 2010’da hayata geçirdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

”Üniversitemiz, 2011’de enerji ve iklim değişikliğinin giderek artan büyük stratejik öneminden ve dünya enerji denkleminin ağırlık merkezinin doğuya kayması görüşünden hareketle hem karar alıcılar hem de özel sektöre hizmet vermek üzere, İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi’ni (IICEC) kurdu. Son olarak, Endonezya Üniversitesi tarafından üç yıldır hazırlanan ve dünyanın en çevreci üniversitelerinin sıralandığı UI Green Metric Ranking’de iki yıldır yer alıyoruz.”

Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Barut da üniversitelerde okuyan bugünün gençlerinin yarının iş insanı ve yöneticileri olduğunu aktararak, ”Sahip olduğu ileri görüşlü vizyon ve çevreci anlayışıyla Sabancı Üniversitesi bu alanda bir ilke imza atmış bulunuyor. Biz de bunun yeni açılımlara vesile olmasını diliyoruz.” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Fotovoltaik Teknolojisinin Dünya Genelindeki Yaygınlığı Artacak”

Güneş enerjisinin yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı içinde dikkat çekici bir paya sahip olacağını da vurgulayan Prof. Martin A. Green, bu yönden fotovoltaik teknolojisinin dünya genelindeki yaygınlığının da artacağını

HABERLER

İnöni Üniversitesi’nin 5MW Büyüklüğündeki GES Yatırımı

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından ihaleye çıkarılan ve Türkiye’de tek alanda kurulacak olan 5MW’lık en büyük GES yatırımı Güneş santrali ihalesi tamamlandı. 2005 yılında çıkan 5346 sayılı YEK kanunu ile ülkemizde

HABERLER

Mekke’nin Güneşi Petrolün de Alternatifi Olacak

Milyonlarca Müslümanların her sene Haç görevi nedeniyle ziyaret ettiği Mekke, yakında İslam dünyasından güneş enerjisi profesyonelleri tarafından da sıklıkla ziyaret edilecek bir yer olabilir. Mekke Belediye Başkanı Osama al-Bar tarafından