E-Şarj İstasyonuna Sahip İlk Üniversitemiz: Sabancı Üniversitesi

ae_ulasim_ElectricVehicleChargingStation03.jpga08e05a1-771d-46c3-9c1d-67a9a32307aaLargeSabancı Üniversitesi, Türkiye’nin elektrikli araç şarj istasyonuna sahip ilk üniversitesi oldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Avrupa’da elektrikli otomobillere yönelik en büyük ilgiyi gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Gerek çevre duyarlılığı gerekse maliyetler bazında elektrikli taşıtların önemi her geçen gün artarken, bu bağlamdaki en önemli çalışmalardan birini de elektrikli şarj istasyonu kurulumu oluşturuyor.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş işbirliğiyle üniversitede elektrikli şarj istasyonu kurulduğunu belirtti.

Dünyanın en çevreci üniversitelerinin yer aldığı ”UI Green Metric Ranking” listesinde yer aldıklarını ifade eden Berker, kuruluşlarından itibaren çevre ve enerji konularına büyük hassasiyetle yaklaştıklarını anlattı.

Prof. Dr Berker, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Karbon Saydamlık Projesi’ni 2010’da hayata geçirdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

”Üniversitemiz, 2011’de enerji ve iklim değişikliğinin giderek artan büyük stratejik öneminden ve dünya enerji denkleminin ağırlık merkezinin doğuya kayması görüşünden hareketle hem karar alıcılar hem de özel sektöre hizmet vermek üzere, İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi’ni (IICEC) kurdu. Son olarak, Endonezya Üniversitesi tarafından üç yıldır hazırlanan ve dünyanın en çevreci üniversitelerinin sıralandığı UI Green Metric Ranking’de iki yıldır yer alıyoruz.”

Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Barut da üniversitelerde okuyan bugünün gençlerinin yarının iş insanı ve yöneticileri olduğunu aktararak, ”Sahip olduğu ileri görüşlü vizyon ve çevreci anlayışıyla Sabancı Üniversitesi bu alanda bir ilke imza atmış bulunuyor. Biz de bunun yeni açılımlara vesile olmasını diliyoruz.” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Kendi Elektriğini Üretecek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreterek hem kendi ihtiyacını karşılıyor hem de fazlasını satarak gelir sağlıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu,

Jeotermal enerji 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik” Projesiyle Jeotermalde Verimliliğin Artırılması Hedefleniyor

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü resmi sitesinden alınan verilere göre, Türkiye 31500 Mwt’lik jeotermal potansiyel ile dünyada ilk 10 ülke arasında yer alırken, Türkiye jeotermal kullanımında dünyada 5. Avrupa’da ise, 1.

HABERLER

Çeliğe Alternatif Ahşap Kuleli Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi türbinlerin çelikten inşa edilmesi nedeniyle, çelik imalatçısının da yüzünü güldürüyor. Bir Alman şirketiyse, çeliğe alternatif olarak ahşap rüzgar kuleleri geliştirdi. Teknik ruhsatı alınan ahşap kulelerden ilki 2011 yılından