E.ON ve Statoil İşbirliği İle Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

E.ON ve Statoil İşbirliği İle Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

E.ON ve Statoil Almanya karasularında 385 MW kurulu gücünde rüzgar enerjisi santrali kuracak.

Fosil ve nükleere dayalı üretim gerçekleştiren bazı enerji şirketlerinin yenilenebilir enerjiye yönelik faaliyetleri önem taşıyor. Dünyada bu alanda çalışma yapan birçok kuruluş yenilenebilir enerjiye yönelme hedeflerini açıklıyor.

Alman menşeili E.ON AG, dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden birisi. Kömür, gaz ve nükleer alanında da faaliyet gösteren şirket yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetleriyle dikkat çekiyor. Kuruluş yenilenebilir enerji alanına yönelik büyük ölçekli çeşitli projelere imza atıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi E.ON AG kömür, gaz ve nükleeri içeren enerji üretme faaliyetlerine son veriyor. Şirket, halihazırda faaliyetinin yüzde 54’ünü oluşturan yenilebilir enerji alanındaki payını artıracak. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Alman enerji şirketi E.ON ve Norveç enerji şirketi Statoil, Baltık Denizi’nde Alman Rügen Adası yakınlarında 1.3 milyar Dolar yatırımla 385 MW kurulu gücünde Arkona rüzgar enerjisi santrali kuracak.

Yarı yarıya ortaklıkla kurulacak olan santralde 60 adet 6 MW’lık Siemens rüzgar türbini kullanılacak. Santralin 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye, Sera Gazı Salınımı Artışında Birinci

Türkiye’nin 1990 yılında toplam 188,5 milyon ton karbondioksit eşdeğeri olan sera gazı salımının 2012 yılında 439,9 milyon tona çıktığına dikkat çekildi.  Yüzde 133’lük bu artışla Türkiye, bu dönemde sera gazı salımlarını en fazla

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Çalışan Tekerlekli Sandalyenin Fikir Babası Bursa’dan

Bursalı engellinin güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye fikri, Virginia Üniversitesi tarafından hayata geçirildi. Amerika ve Avustralya’da başlatılarak hızla dünya ülkelerine yayılan “World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) farkındalık

HABERLER 0 Comments

GE Hindistan’da Rüzgar Enerjisi Santrali Kuracak

Hindistan’ın önemli enerji firması Mytrah Energy Ltd 200 MW rüzgar enerjisi üretecekleri projeleri için GE’nin enerji alanındaki finansal biriminden 31 milyon dolar yatırım almak üzere anlaştıklarını açıkladı. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply