E.ON ve Statoil İşbirliği İle Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

E.ON ve Statoil İşbirliği İle Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

E.ON ve Statoil Almanya karasularında 385 MW kurulu gücünde rüzgar enerjisi santrali kuracak.

Fosil ve nükleere dayalı üretim gerçekleştiren bazı enerji şirketlerinin yenilenebilir enerjiye yönelik faaliyetleri önem taşıyor. Dünyada bu alanda çalışma yapan birçok kuruluş yenilenebilir enerjiye yönelme hedeflerini açıklıyor.

Alman menşeili E.ON AG, dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden birisi. Kömür, gaz ve nükleer alanında da faaliyet gösteren şirket yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetleriyle dikkat çekiyor. Kuruluş yenilenebilir enerji alanına yönelik büyük ölçekli çeşitli projelere imza atıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi E.ON AG kömür, gaz ve nükleeri içeren enerji üretme faaliyetlerine son veriyor. Şirket, halihazırda faaliyetinin yüzde 54’ünü oluşturan yenilebilir enerji alanındaki payını artıracak. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Alman enerji şirketi E.ON ve Norveç enerji şirketi Statoil, Baltık Denizi’nde Alman Rügen Adası yakınlarında 1.3 milyar Dolar yatırımla 385 MW kurulu gücünde Arkona rüzgar enerjisi santrali kuracak.

Yarı yarıya ortaklıkla kurulacak olan santralde 60 adet 6 MW’lık Siemens rüzgar türbini kullanılacak. Santralin 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

25 Mart 2013 – YTÜ’de Akıllı Şebekeler Çalıştayı

Dünyada enerjinin elde edilmesine ve verimli kullanılmasına yönelik çalışmalar giderek artış göstermekteyken, son yıllarda mevcut enerji sistemlerinin daha verimli kullanımı için çözüm önerileri arasında “Akıllı Şebekeler (Smart Grids)” ön plana

HABERLER

Jeotermal Enerji Aydın’ı Aydınlatacak

Zengin jeotermal kaynaklara sahip Aydın’da yatırımı başlayan Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji santrali tamamlandığında kentin tüm elektrik ihtiyacı, yer altında çıkan sıcak sudan karşılanmış olacak. Türkiye’de artık kent ve ilçelerin

HABERLER

Zafer Yavuztürk ETADER’in ilk başkanı oldu

Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu alanında yeni bir sivil toplum örgütü daha kuruldu. ETADER, Türkiye’yi bu alanda dünya çapında temsil etmek üzere faaliyetlerine başladı.  Türkiye ve dünyanın en önemli gündem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply