E.ON 10 Megawatt’lık Batarya Geliştirdi

E.ON 10 Megawatt’lık Batarya Geliştirdi

Sabancı Holding’in Enerjisa’daki ortağı Alman enerji devi E.ON’un CEO’su Johannes Teyssen, İngiltere’de dört konteyner büyüklüğünde 10 MW gücünde bir lityum iyon batarya geliştirdiklerini söyledi.

Enerjisa, elektrik üretim, dağıtım ve satışında Türkiye’nin önde gelen oyuncularından biri. Üç elektrik dağıtım bölgesinde yaklaşık 9 milyon müşteriye temas eden şirket Sabancı Grubu ile Alman enerji devi E.ON’un yüzde 50-50 ortaklığı. Alman ortak E.ON’un CEO’su Johannes Teyssen, ENERJİ GÜNLÜĞÜ’nden Mehmet Kara’nın sorularını cevapladı.

Geleceği belirleyecek en önemli üç enerji trendi sizce nelerdir? Neden?

Enerji dönüşümü, diğer bir deyişle güçlü bir şekilde yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji sistemine geçiş, kesinlikle ana trendlerden biri olacak. İkinci güçlü trend ise müşteriler, enerjilerinin tedarikinin nasıl olacağı konusunda söz sahibi olmak istiyor. Her gün çok daha fazla kişi, kendi yeşil enerjisini ileride kullanmak, bataryalarda saklayarak kendi kendilerine yetmek ve ihtiyaçlarının fazlasını akıllı enerji şebekeleri üzerinden paylaşmak için üretmek istiyor. Son olarak ise akıllı enerji ağları bu yeni enerji dünyası için altyapıyı sağlayacak. Bu şebekeler, dijital etkileşimi sağlıyor ve yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin verimli bir şekilde kullanımını maksimize ediyor.

Enerji depolama teknolojileri ve akıllı şebeke sistemlerinin geliştirilmesi geleceği nasıl etkileyecek?

Akıllı enerji şebekeleri ve merkezi olmayan enerji depolama, şüphesiz yeni bir enerji dünyası için altyapı sağlayacak. Bunlar, yarının düşük karbonlu enerji sisteminde önemli bir rol oynayacak ve yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin verimli kullanımını en üst düzeye çıkaracak. Geçtiğimiz günlerde E.ON İngiliz enerji şebekesinin istikrarını desteklediği için bir yarışma kazandı. Enerji tedarikini ve kalitesini koruyarak gerçek zamanlı arz ve talep dengesini sağlayacak yenilikçi bir batarya çözümü geliştiriyoruz. 10 megawatt gücündeki bu lityum-iyon batarya, dört nakliye konteyneri boyutunda (haberin orijinal için tıklayınızalternatifenerji.com). Bu tarz enerji depolama çözümleri, E.ON’un küçük mesken müşterilerinden en büyük sanayi müşterilerine kadar, tüm müşterilerine sunduğu enerji çözümleri portföyünün bir parçası.

 

E.ON olarak siz kendinizi geleceğe nasıl hazırlıyorsunuz? Ne tür aksiyonlar aldınız ve alacaksınız?

Biz, Avrupa’nın yeni enerji dünyasına odaklanan ilk büyük enerji şirketiyiz. Geleneksel enerji işimizin yeniden yapılandırılmasıyla tamamen üç konu üzerinde yoğunlaştık: Enerji şebekeleri, müşteri çözümleri ve yenilenebilir enerji. Bunlar E.ON’un üç yeni iş segmenti ve hepsi yeni enerji dünyasına yönelik ve hepsi büyük iş fırsatları sunuyor. Müşteriler, yenilikçi, yenilenebilir ve dijital enerji çözümleri istiyor. Bunların hepsi bizim komple sunabildiğimiz çözümler.

Enerji piyasasının hangi segmentleri en iyi fırsatları sunuyor? Neden?

Enerji dönüşümü, ağırlıklı olarak enerji şebekelerinde gerçekleşiyor. Bu öngörülebilir, istikrarlı kazanç ile yeni fırsatlar sunuyor. Yenilenebilir enerjideki hızlı büyüme, dünya çapında başka hiçbir sektörde yok. Biz bugün hem onshore, hem de offshore rüzgar enerjisi alanında önde gelen şirketlerden biriyiz. Yatırımımızı arttırmayı arzu ediyoruz. Müşteri çözümlerine gelirsek, 9 milyonu Türkiye’de olmak üzere Grubumuz bünyesinde 30 milyon müşterimizle dev bir tabanımız mevcut. Burada mesajımız açık, biz, ne olursa olsun güvenebileceğiniz bir enerji sağlayıcısıyız. Gelecekte müşterilerimizin her gün daha çok ihtiyaç duyduğu dijital ürünler ve müşteri çözümlerini getirecek, süreçleri dijitalleştirecek ve büyük veri çözümleri tasarlayacağız. Sonuç olarak: Biz yeni enerji dünyasında öncü olacağız.

durum arz ve talep dengesi ve toptan piyasalarda fiyat oluşumu üzerinde etkili. Türkiye’nin mevcut ve yeni üretim kapasitelerinin nasıl teşvik edileceğine iyi bir cevap bulması lazım. Yabancı sermaye çekmesi gerektiği için ülkedeki düzenleyici ortamın bu tür yatırımcılar açısından yeterince cazip olması gerekiyor. Artan enerji talebini karşılamak için enerji piyasası daha da gelişmeli. Bu, Türkiye ekonomisinin sürekli gelişimi için çok önemli. 2001’den bu yana yapılan iddialı piyasa tabanlı reformlar devam etmeli. Daha fazla verimli ve merkezi olmayan üretim, büyük ölçekli yenilenebilir enerji ve yerli termik santrallerinden oluşacak bir kombinasyonun, Türk enerji piyasasının ana büyüme alanları olacağına inanıyorum.

Sabancı Holding ile birlikte ya da ayrı bir şekilde, Türkiye’de daha fazla büyüme planlıyor musunuz?

Sabancı Holding’le stratejik ortaklığımız, Türkiye pazarında uzun vadeli ve sürdürülebilir bir kalkınma üzerine kurulu. Enerjisa güçlü bir konumda ve her geçen gün daha da güçleniyor. Şu anda, Enerjisa’da devam eden yatırımlarımıza odaklanıyoruz ve Enerjisa’nın daha fazla büyümesini sağlayacak imkanları geliştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Halihazırda devam eden büyük çaplı yatırımlarımızın uygun ve cazip geri dönüşleri olmasını sağlamamız gerekiyor. Enerjisa, bugün enerji piyasasının en büyük oyuncusu ve E.ON bu ülkenin en büyük uluslararası yatırımcıların biridir.

Röportajın devamını okumak için lütfen tıklayınız.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Arçelik Demek Ar-Ge Demek !

Arçelik A.Ş. Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin finansmanı amacıyla, Avrupa Yatırım Bankası ile 100 Milyon Avro tutarında 7 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında, Avrupa Yatırım Bankası, Arçelik A.Ş.’nin enerji

Elektrik Üretimi

Oltu’da Güneş Enerjili Proje

Erzurum Olta’da “Yenilenebilir Güneş Enerjisi ile Örtü Altı Sebzecilik” Projesi gerçekleştiriliyor. Yenilenebilir enerjinin tarımın değişik alanlarında kullanılmasına devam ediliyor. Erzurum Oltu’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nce hazırlanan “Yenilenebilir Güneş

HABERLER

Avrupa’nın İkinci Büyük Jeotermal Santrali Ağustosta Tamamlanacak

Aydın’daki Avrupa’nın ikinci en büyük jeotermal santrali Ağustosta tamamlanacak. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları sürerken, büyük çaplı enerji santrallerinin arka arkaya yapıldığı gözlemleniyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply