“E-Atık Ulusal Servettir”

“E-Atık Ulusal Servettir”

İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu: “E-atık mevzuatını hazırlayan Türkiye’de ‘e-atık geri dönüşümü’ yerli üretimin parçası olmalıdır. Çünkü e-atık ulusal servettir.”

elektronik atıkTürkiye’nin 2023 hedefleri için belirlediği dünyanın en iyi 10 ekonomi arasına girilmesinde, enerjinin rolü ve önemi daha çok ön plana çıkmaya başladı. Bu çerçevede, son gelişme olarak, geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni ekonomi paketi dikkat çekti. Yeni ekonomi paketinde, ithalata bağlılığın azaltılması, öncelikli teknoloji alanında ticarileştirme, enerjide verimliliğin geliştirilmesi gibi konuların belirginleşmesi, enerji verimliliği ve elektronik atık konularını gündeme getirdi. İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’da bu konuya işaret ederek, “E-atık mevzuatını hazırlayan Türkiye’de e-atık geri dönüşümü, yerli üretimin parçası olmalıdır. Çünkü e-atık ulusal servettir” dedi.

Enerjide tasarruf sağlamanın temel yolunun günlük hayatta kullanılan elektrikli ve elektronik eşyalardan geçtiğini kaydeden Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Günlük yaşamımızın her anında bataryalı veya elektrik fişine sahip elektrikli ve elektronik eşyalar kullanıyoruz. Enerji tasarrufu sağlamak için kullandığımız bu eşyaların enerji verimli olması ve verimli kullanımı şart” şeklinde konuştu.

“Enerji verimliliği temiz üretimin de gereği”

Bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ekipmanları ile tıbbi ekipmanlar, küçük ve büyük ev aletleri, laboratuvar analiz cihazları, soğutucular ve dondurucuların yanı sıra enerji kullanılan her alanda verimli enerji kullanımının esas olması gerektiğini savunan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, enerjide israfın önüne geçilmesi gerektirdiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Vazgeçemediğimiz cep telefonlarımızın yanı sıra bilgisayarlar, buzdolapları gibi elektrikli-elektronik eşyaların üretimlerinde de enerji verimliliği büyük önem taşıyor. Enerji verimliliği temiz üretimin de gereği. Bu nedenle kullandığımız elektrikli ve elektronik eşyalar, kaynaktan son kullanıma kadar temiz teknoloji ile üretilmeli. Böylelikle enerjide tasarruf sağlanırken, aynı zamanda da enerji kaynaklı kirleticiler azaltılır.”

“E-atıklar enerji tasarrufunda önem taşıyor”

E-atıkların enerjide tasarruf konusunda en önemli unsurlardan biri olduğuna değinen Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Elimizde tuttuğumuz cep telefonunda altın, gümüş gibi kıymetli elementleri tuttuğumuzu bilmeliyiz. Her birimizde kaç adet eski cep telefonu var bir düşünün. Artık kullanılmayan kocaman bir buzdolabı bir köşede duruyor ya da kullanılmayan bir kan analiz cihazı şu an hurda. Dolayısıyla e-atık konusunda toplumda yaratılacak farkındalık, gelecek nesiller için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, 5-6 Mart 2015 tarihlerinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenleyecekleri İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’nde konuyla ilgili tüm paydaşların bir araya geleceğini ve Türkiye’de bir ilki başarmak hedefiyle yola çıktıkları kaydetti.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Kredi Müşterisi Bankalar İçin Çok Önemli”

Innovations in Credit 2013 toplantısında konuşan BDDK Başkan Yardımcısı Murat Türker, “Kredi müşterisi bankalar için çok önemli. Özel bankacılık ve müşteri odaklı bankacılığa yönelim var. Finansal hizmet dışında finansal olmayan

HABERLER

New York ABD’nin “En Akıllı Şebeke”si Oluyor

New York şehri federal hükümetin ve yerel şebeke operatörlerinin ortak çalışmaları neticesinde Amerika’nın en akıllı ve temiz elektrik şebekesine sahip olacak. Bu değişimin lideri olan Vali Andrew Cuomo geçtiğimiz Ocak

Mevzuat 0 Comments

“Hata Oranının Yüzde 2 Gibi Bir Yerde Tutulmasının Takibi ve Uygulanabilirliği Son Derece Güç”

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk: “Elektrikte arz güvenliği çerçevesinde düşünürsek çok kötü bir sistem değil ancak hata oranının yüzde 2 gibi bir yerde tutulması biz