Düşük Karbon Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Düşük Karbon Ödülleri Sahiplerini Buluyor

SÜT-D’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak düzenlediği ‘Düşük Karbon Kahramanları’ yarışmasının ödülleri II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde sahiplerini bulacak.

karbonodulTürkiye’de karbon yönetimi ve düşük karbon ticareti çok eski alanlar değil. Dolayısıyla, Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük düzeyde yer aldığı söylenebilir. Bu nedenle, bu konuyla ilgili her türlü çalışma önem taşıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Düşük Karbon Kahramanları’ yarışmasına 28 projenin aday olduğunu belirterek, “Ödüller, 2-3 Nisan’da düzenlenecek II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde sahiplerini bulacak” dedi.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Düşük Karbon Kahramanları” yarışmasının sadece sonunda ödül kazanılacak bir etkinlik olarak düşünülmemesi gerektiğinin altını çizerek, SÜT-D’nin misyon ve vizyonuna uygun kurum ve kuruluşlarının isimlerinin daha sık duyulması açısından da önem taşıdığını söyledi.

Marifet, iltifata tabidir

Üretim ve tüketimde karbon yönetimini mükemmel başaranları, düşük karbon ekonomisi için uğraş verenleri desteklemeyi ve böylece toplumda konunun bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:

“SÜT-D olarak bizler, ülkemiz için önemli bir ilk olan bu ödül ile iklim değişikliği ve karbon yönetiminin doğru anlaşılması adına büyük bir başlangıcın önemli bir adımını atıyoruz. Bugüne kadar ‘Düşük Karbon Ekonomisi Yol Haritası’ ile kurumların ilerlemesi ve sürdürülebilir iş kültürünün yaygın bir etkiye ulaşabilmesi adına sivil gücümüzü tümüyle ortaya koyduk.”

28 proje ödül için yarışacak

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, yarışmanın topluma ve hedef sektörlere ulaşmak için son derece doğru bir araç olduğuna dikkati çekerek, “Yarışmamıza 3’ü yabancı, 28 proje aday oldu. Başvuru yapanlar arasında yerel yönetimlerden sivil toplum örgütlerine, firmalardan özel kişilere kadar geniş bir yelpaze söz konusu. Şuan için değerlendirme sürecinin sonundayız. Sadece aday firmaların değil, konuya ilgi duyan herkesin sonuçları merakla beklediğini biliyoruz. Değerlendirme sürecinin ardından kazananları 2-3 Nisan tarihlerinde düzenlenecek II. İstanbul Karbon Zirvesi’nin ilk gününde açıklayacağız” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

Afyonkarahisar’da Biyogaz Tesisi

Afyonkarahisar ’da gerçekleştirilecek proje ile tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretilecek ve yüksek kaliteli gübre kazanılacak. Türkiye’de biyogaz tesisi kurulumu artış gösterirken,özellikle tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretimi yaygınlaşıyor. Sayısal olarak, Avrupa

Elektrik Üretimi 0 Comments

Enerji Talebi Düşüyor Ama Temiz Kaynaklara Yatırım Büyüyor

Dünya Enerji Konseyi’nin yayınladığı “Büyük Dönüşüm” raporu, önümüzdeki yıllarda global enerji sektöründe önemli değişikliklerin yaşanacağına işaret ediyor. Üç farklı senaryonun yer aldığı rapora göre, şimdiye dek yapılan hesapların aksine, kişi

HABERLER

Enerjide Paradigma Değişikliği Yaşanıyor

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, “Dünyada enerjide paradigma değişikliği yaşanıyor. Dünya 20 sene önceki dünyadan farklı. Enerji hayatımızın en önemli parçası. Doğayı kirletmeden, doğaya karbon atmadan enerjiyi