Düşük Karbon Ekonomisi ve Akıllı Şebekeler Ekseninde Çin

Uluslararası İklim Enstitüsü tarafından geçen hafta yayınlanan Düşük Karbon Rekabet Edebilirlik İndeksi’nde  ilginç olarak gelecekteki düşük karbon ekonomisine en yakın 3. ülke olarak Çin gösterildi.

aee19Gerek bugün tükettiği enerji ve gerekse gelecekte artacak olan enerji talebi doğrultusunda artan emisyon oranı nedeni ile Çin’in karbon salınımı ve küresel iklim değişikliğinde önemli bir etken olacağı düşünülüyordu. Artan kapasiteler  nedeni ile geçen yaz yaşanan elektrik kesintileri ile ülkede toplamda 35 GW enerji tasarrufunun sağlanaması da bunun bir göstergesi olsa gerek. 2005 Yılı’nda 519 GW olan toplam kapasitenin 2011’de 1,073 GW’a yükselmesi ise bu kaygının farklı bir kanıtı. Gelecekte ise ancak ülkede ancak her hafta yeni iki kömür santrali açılması ile bu talep ancak karşılanabilecek.

Tüm bu korkutucu senaryolar ve onların provaları her yıl yaşanmaya devam ederken Çin kendine bambaşka bir yol belirleyerek yeni ekonomi devrimine uyum sağlamak için kolları sıvamaya başladı. Çin, yükselen yeşil ekonomi ile birlikte ABD’nin ekonomik denge üzerindeki dominant etkisinin azalacağını anlaması neden ile de olabilir  yeşil ekonomi çalışmalarına yeşil ışık yakmaya başladı.

Düşük Fiyatlı Solar Hücre Üretiminde Bir Numara Olmak

Bu bağlamda Çin ezici bir çoğunlukla dünya solar pazarının bir numaralı düşük fiyatlı hücre üreticisi olmayı başarmakla işe başladı. Dünyanın birçok ülkesinde artan devlet teşvikleri, alım garantileri ve bu nedenle yatırım geri dönüş sürelerinin azalması ile birlikte güneş paneli talebinin artması ve buna paralel olarak da arz tarafında fiyatların düşmesi nedeniyle Çin ucuz solar hücre üreticisi olarak avantajlı konuma geçti.

Çin’de güneş enerjisi yanında en hızlı gelişmelerden biri rüzgar enerjisi alanında da yaşandı, bugün 35 GW olan rüzgar santrali kapasitesinin 2015 Yılı’nda 100 GW’a ulaşması bekleniyor ve sonraki 5 yılda ise ülke kapasitesinin 200 GW’a ulaşması hedefleniyor. Çin bu hedeflerin yanında Offshore yani deniz üzerine kurulan rüzgar türbinlerinde de iddia. 2012 ylı sonunda ülke toplam 12 GW’lık kurulu güce ulaşan güneş enerjisinin 2015 sonunda 35 GW’a çıkarılması hedefleniyor.

250 Milyar Dolar Şebeke İyileştirmelerine ve Akıllı ŞebekelereA man rides a tricycle with his son past a cement plant in Baokang

Düşük karbon ekonomisine hızlı bir geçiş yapan Çin, tüm altyapı çalışmalarını bu doğrultuda yönlendirmeye başlamış bulunmakta. Beijing Olimpiyatları’nda da Çin’in bu hızlı değişimine tüm dünya da az çok şahit olmuş oldu.

Çin’de diğer bir önemli gelişme ise akıllı şebekeler alanında yaşanacak. Çin’in 12. 5 yıllık planı kapsamında belirtildiği gibi 250 Milyar Dolar’lık önemli bir devlet kaynağı da şebeke iyileştirmelerine ve bu miktarın 45 Milyar Dolar’lık büyük bir kısmı ise akıllı şebeke kurulumlarına aktarılacak. Bu yeni yatırımların aynı zamanda Çin’de yeni güç teknolojilerini ve yeni akıllı teknolojilerin gelişimini de destekleyeceği ön görülüyor.

Twitter Krizi Yeşil Ekonomi Yatırımlarını Hızlandırdı

Çin’de geçtiğimiz kış yaşanan hava kirliliği ve emisyon problemini ve bu kirliliğin Twitter’da yarattığı etkiyi hatırlarsınız. Dünya Sağlık Örgütü- WHO’nün koyduğu hava kirliliği sınırı olan 2.5 PM yani partiküler madde sınırını 20 kez geçildiği kaydedilen Çin’in Beijing Kenti’nde bu durum “crazey bad” hash tag’i ile  tüm dünyada Twitter üzerinden an be an paylaşıldı. Bu kriz üzerine alarma geçen Çin Hükümeti, bu alandaki tüm yatırım kararlarını daha da hızlandırmış oldu.

Bu haber Forbes’ Dergisi’nden Altenatifenerji.com tarafından çevrilmiştir

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Bosch’dan Akıllı Kentler İçin Bosch IoT Suite

Bosch IoT Suite, şehirlerde ağa bağlı mobilite, enerji, güvenlik ve altyapı gibi tüm kilit noktaları kapsayan çözümleriyle, akıllı şehirler için altyapı oluşturuyor. Akıllı kentler için teknolojik çözümler önem kazanıyor. Bu

HABERLER

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.    Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Optimum Tracker İstanbul’da Ofis Açıyor

Merkezi Fransa’da bulunan Optimum Tracker şirketi, San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. Türkiye güneş enerjisi pazarı uluslararası yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Bu kapsamda, uluslararası firmalar