“Dünyayı Kirleten Biz Olmayacağız”

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Almanya Federal Çevre Bakanlığı’nın katkıları ve Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun (BUV) desteğiyle 72’si Alman iş adamı olmak üzere toplam 300 iş adamının katıldığı 2. Türk-Alman Yenilenebilir Enerji İşbirliği Forumu gerçekleştirdi. Forumda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, her ülkenin coğrafyasının getirdiği avantajlar olduğunu belirterek, “Bu avantajlardan en çok kimin faydalanması lazım? O ülkenin kaynaklarından teknoloji sahipleri mi, yatırımcılar mı yoksa ülkenin vatandaşları mı faydalanacak? Esas soru bu. Kamu oluşturduğu politikaları iyi dizayn etmez ise dış ve iç politikada zorlanabilir. Biz her üç kesimin de bu avantajlardan yararlanmasını istiyoruz. O ülkenin güneşinden o ülkenin insanlarının da yararlanabilmesi lazım” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Taner YildizYenilenebilir enerji kaynaklarının zenginleştirilmesi kadar enerji verimliliği konusunun da önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, Türkiye’nin bu konuda uzun mesafesi olduğunu bildirdi. Bakan Yıldız, 2023 yılına kadar enerji verimliliği oranını yüz de 7 seviyesine çıkaracaklarını açıkladı. Bakanlık olarak çevre konusunda oldukça hassas olduklarını söyleyen Bakan Yıldız, “Biz çevre ile birlikte projeler gerçekleştireceğiz” dedi. Trakya Bölgesi’nde 500 milyon tonluk kömür rezervi bulunduğunu, ancak henüz çevre şartlarının uygun olmadığı gerekçesi ile projeyi durdurduklarını açıklayan Bakan Yıldız, “50 milyar dolarlık bir rezervimiz var. Ancak çevre şartları tamamlanmadan bu rezervi almayı düşünmüyoruz. Eğer enerji konusunda samimi iseniz, çevre ile birlikte iş yapmanız gerekir. Biz dünyayı kirleten olmayacağız. Biz yalnızca ekonomik olarak değil, aynı zamanda zihni olarak ve yüreğimizle de bu projeleri tamamlayacağız” dedi.

Enerji projeleri ile ilgili sübvansiyonlardan da söz eden Bakan Yıldız, sübvansiyonların kalıcı ve sürdürülebilir olması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin rüzgar, güneş, su kaynaklarında bu rakamı çok iyi tespit ettiklerini ifade eden Bakan Yıldız, özel sektör bu yatırımlardan kar elde edecektir. Ama bu kar çok yüksek olursa, kamunun özel sektöre sermaye transferine dönüşür, çok düşük olursa da özel sektör rahat hareket edemez. Global krizden çok etkilenen AB ülkeleri şu anda sübvansiyonlardan vazgeçmeye başlamışlardır. Bu yatırımcılar için iyi bir şey değildir. Türkiye şu anda AB üyesi ülkelerin ortalamasının iki katına sahip bir yenilenebilir enerji üretim kapasitesine sahip. OECD ülkeleri arasında en yüksek büyümeye sahip olan Türkiye, enerji yapılanmasını doğru şekilde ortaya koymak durumundadır” dedi.

Bakan Yıldız, 600 megawat’la başlayan güneş yatırımlarının 3 katı potansiyeli içerdiğini ifade ederek, Bilecik’teki yatırımın Konya Karapınar’daki sahaların da değerlendirilmesiyle geniş bir Pazar olacağını söyledi.  Yıldız, biyogaz, biyokütle ve güneş gibi yeni başlayan enerjilere yatırımların büyüyeceğini de sözlerine ekledi.

Yenilenebilir enerjiye kararlılıkla destek verilmeli

TUSKON Başkanı Rızanur Meral forumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında temel enerji sağlayıcıları olan güneş, rüzgar ve jeotermal enerji açısından Avrupa’nın en şanslı ülkesi olduğuna dikkat çekti. 2023’e kadar Türkiye’nin toplam enerji talebinin yüzde 30’unun yenilenebilir enerjiden karşılanacağını ifade eden Rızanur Meral, “Bu hedefe ulaşmak için yalnız hükümetlerin değil, özel sektörün de üstlenmesi gereken çok önemli roller bulunduğuna inanıyoruz” dedi. Enerji Bakanlığı’nın nükleer enerji konusunda ciddi bir kararlılık sergilediğini vurgulayan Rızanur Meral, aynı kararlılığın rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımlarının arttırılması ve geliştirilmesinde de gösterilmesini arzu ettiklerini bildirdi. Bu çerçevede yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye ulaşımındaki sınırlandırılmaların kaldırılmasının ve bağlantı kapasitelerinin arttırılmasının, alım garantileri verilmese de, yenilenebilir enerji kullanımının geliştirilmesinde çok ciddi katkı sağlayacağını belirten Rızanur Meral, Uluslararası uzmanlarla yapılan görüşmelerde de ülkemizde iletim şebeke operatörlerinin bilimsel ve teknik gerçeklere dayanmayan erişim bariyerlerinin konulduğu ifade edilmektedir” diye konuştu.

İş adamları köprü fonksiyonu oynamalı

Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (BUV) Başkanı Osman Kımıl, yenilenebilir enerjilerin değerlendirilmesinin ancak karar vericilerin, yatırımcıların ve bu konuda fikir üretenlerin bir araya gelmeleri ile mümkün olabileceğini belirtti. İş adamlarımızın birlikte çalışması ve belirleyici bir köprü fonksiyonu oynamasının önemli olduğunu belirten Osman Kımıl, “Türkiye ile Almanya arasında yoğun bir ortaklık ilişkisi var. Bunun dünyada başka bir eşi benzeri bulunmuyor. 5 binden fazla Alman şirketi Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteriyor. Aynı durum Almanya’daki Türk iş adamlarımız için de geçerli. Türkiye ve Almanya arasındaki ticari ve dostluk ilişkisi bu sürecin artırılması yönünde büyük bir fırsattır” dedi. İki ülkenin özellikle küresel anlamda çalışabileceğini ve zorluklara birlikte göğüs gerebileceğini ifade eden Osman Kımıl, “Hammadde ve iklim değişikliklerine baktığımızda, enerji dönüşümünde birlikte hareket edersek, çok güzel işlere imza atabiliriz. BUV olarak bizler burada yeni atılımlarda bulunmak istiyoruz. Hedefimiz iş birliğimizi güçlendirmek ve sinerji yaratmak” dedi.

İki ülke arasındaki ticari ilişki 32 milyar Euro

Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı Avrupa Genişlemesi, Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’den Sorumlu Daire Başkanı Helge Tolksdorfise, forumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok dinamik bir ekonomik kalkınma içerisinde olduğuna değinerek, bunun da gelecekteki enerji tedirginliğini ne kadar önemsediğini gösterdiğini belirtti. Almanya ile Türkiye’nin iki önemli partner olduğuna dikkat çeken Helge Tolksdorf, “İki ülke arasındaki ticari ilişki 32 milyar Euro’ya ulaştı. 2010 yılında ihracatımızda yüzde 40’lık bir artış yakaladık. Almanya Türkiye’ye yatırım yapan en önemli ülkelerden bir tanesi. Alman Enerji Ekonomisi, Türkiye ile işbirliği yapmak için can atıyor. Özellikle ülkemizde başlattığımız Enerji Dönüşümü, Türkiye’nin de karşılaşacağı enerji sorunlarının çözümüne katkı sağlayacaktır. Bu nedenledir ki, Türkiye ile yenilenebilir enerji konusunda birlikte çalışıp, enerji tedariği tedirginliğini birlikte aşabiliriz” dedi.

Yenilenebilir enerjiye 257 milyar dolarlık yatırım 

Almanya Federal Çevre İşleri ve Su Ekonomisi Bakanlığı Genel Müdürü Dr. Helge Wendenburg’da forumda yaptığı konuşmada, dünya çapında geçen yıl enerji yatırımlarında bir yön değişikliği gerçekleştiğini belirterek, yenilenebilir enerji alanında 257 milyar dolarlık yatırım yapıldığına dikkat çekti. Wendendurg, yenilenebilir enerji yatırımlarında Çin, ABD, Almanya ve İtalya’nın en büyük pay sahibi ülkeler olduğunu ifade ederek, “güneş ve rüzgar gibi alanlarda maliyetler önemli oranda düşecektir” dedi. Wendenburg buna karşın, Uluslararası Enerji Raporu’na göre sübvansiyonların fosil yakıtlarına aktarıldığını açıkladı.

Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik edilen elektriğin payının toplam elektrik üretiminde yüzde 20 düzeyinde oluğunu belirten Wendenburg, bu oranın artırılması için devletlerin desteğinin 205 milyar dolara çıkarılması gerektiğini ifade etti. Wendenburg, 2050 yılına kadar dünya enerjisinin dörtte üçünün, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabileceğini kaydetti.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Kuzey Kutbu’nu Kurtar, Onlar Londra’da Mutsuz

Greenpeace’in ‘Save the Arctic’ (Kuzey Kutbunu Kurtar) kampanyası için yayınladığı reklam videosunu eminiz hatırlayacaksınız. Londra’nın araba, çöp ve binalar tarafından işgal edilmiş sokaklarında yaşamını sürdürmeye çalışan kutup ayısının görüntülerine Radiohead’in

HABERLER

ODTÜ Endüstri Mühendisliği’ne Rüzgar Ödülü

26-28 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği ile Institute of Industrial Engineering ortak kongresinde yapılan öğrenci proje yarışmasında birincilik ve ikincilik ödüllerini ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencileri

HABERLER

Yingli Solar Türkiye, 5. Enerji Zirvesi Ana Sponsoru

Yingli Solar, 11–12 Eylül 2014 tarihlerinde Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek  5. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ana sponsoru oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından törenle açılacak olan