Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak ürünler üreten E-Volo, dünyanın ilk elektrikle çalışan helikopterini üretti.

Üretimi gerçekleştirilen elektrikli araçlar kategorisine helikopterde girdi.

www.webtekno.com’un haberine göre, E-Volo, Alman merkezli olan ve hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak cihazlar üreten bir şirket. Şirketin geliştirdiği dünyanın ilk elektrikli helikopteri olan Volocopter, helikopter ve drone’ların bir araya getirilmesi fikriyle geliştirilmiş.

Helikopter, toplam iki kişinin binebileceği ve birbirinden bağımsız 18 pervaneden gücünü alarak çalışacağı şekilde geliştirilmiş. Yerdeyken dikey yönde oldukça seri bir şekilde kalkabilen helikopter, yine aynı serilikle herhangi bir yönde uçabiliyor. Volocopter’in en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi ise isterseniz cihazın içerisinde, isterseniz daha uzak bir yerde joystick tarafından kontrolünün sağlanabiliyor olması.

Alman yasalarına göre kamusal alanda bu tarz araçların uçması yasak, ayrıca bu zamana kadar yapılan tüm test uçuşları kapalı alanda gerçekleştirilmiş. Fakat şirket, hükümetten havacılık kurallarının gözden geçirilmesiyle gerekli ticari üretim ve satış izinlerini almış durumda. E-Volo’nun CEO’su Alexander Zosel, hava araçları tarihinde bir devrim olarak bahsettiği Volocopter için ‘hafif spor multicopter’ tanımlamasını yapıyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Isparta’da öğrenciler elektrikli araç üretecek

  TÜBİTAK onaylı Baka, SDÜ ve Isparta Belediyesinin destek verdiği üniversite öğrencileri elektrikli araç üretecek. Bir hobi olarak yedi kişi başlattıkları ve ismine de Cimri Mobil verdikleri araç için kolları sıvayan

HABERLER

“Özel Sektörün Yatırımlarını Kolaylaştıracak Adımlar Atılmalı”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak:” Enerji ithalatını düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapılması, bunun için de özel sektör oyuncularının yapacağı yatırımları kolaylaştıracak adımların atılması önemli.” Zorlu

HABERLER

Toyota’dan Sürdürülebilir Ulaşım Projesi

Toyota, ultra-kompakt elektrikli otomobiller ile şehiriçi toplu taşıma sistemini entegre eden tamamen yeni bir sürdürülebilir ulaşım “Cité lib by *Ha:mo” projesine Fransa’nın Grenoble şehrinde başlıyor. Yeniliklerin öncüsü Toyota, çevreci teknolojilerin