Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak ürünler üreten E-Volo, dünyanın ilk elektrikle çalışan helikopterini üretti.

Üretimi gerçekleştirilen elektrikli araçlar kategorisine helikopterde girdi.

www.webtekno.com’un haberine göre, E-Volo, Alman merkezli olan ve hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak cihazlar üreten bir şirket. Şirketin geliştirdiği dünyanın ilk elektrikli helikopteri olan Volocopter, helikopter ve drone’ların bir araya getirilmesi fikriyle geliştirilmiş.

Helikopter, toplam iki kişinin binebileceği ve birbirinden bağımsız 18 pervaneden gücünü alarak çalışacağı şekilde geliştirilmiş. Yerdeyken dikey yönde oldukça seri bir şekilde kalkabilen helikopter, yine aynı serilikle herhangi bir yönde uçabiliyor. Volocopter’in en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi ise isterseniz cihazın içerisinde, isterseniz daha uzak bir yerde joystick tarafından kontrolünün sağlanabiliyor olması.

Alman yasalarına göre kamusal alanda bu tarz araçların uçması yasak, ayrıca bu zamana kadar yapılan tüm test uçuşları kapalı alanda gerçekleştirilmiş. Fakat şirket, hükümetten havacılık kurallarının gözden geçirilmesiyle gerekli ticari üretim ve satış izinlerini almış durumda. E-Volo’nun CEO’su Alexander Zosel, hava araçları tarihinde bir devrim olarak bahsettiği Volocopter için ‘hafif spor multicopter’ tanımlamasını yapıyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Güneşi Gaziantep’ten Doğacak

Güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ve Türkiye’de güneş paneli yatırımlarının hızla arttığını vurgulayan SolarTurk Yönetim kurulu Bşk. Yrd. Osman Özberk şirket olarak Avrupa standartlarına uygun kalitede PV güneş

Jeotermal enerji 0 Comments

Maren Maraş Elektrik’ten Aydın’a Jeotermal Santrali

Maren Maraş Elektrik tarafından Aydın’ın Germencik ilçesinde 19.9 MW’lık jeotermal santrali kurulması planlanıyor. Türkiye jeotermal kaynakları açısından zengin bir ülke. Türkiye’de jeotermal enerji yatırımlarının yaygınlaşması doğrultusunda çalışmalar sürdürülüyor. enerjigunlugu.net’in haberine

HABERLER

Karbondioksit salımı 40 yıldır ilk kez yükselmedi

Sera etkisi yaratan gazlar arasında ilk sırada yer alan karbondioksit salımı 2014 yılında 40 yıldır ilk kez artış göstermedi.  Dünya çapında karbondioksit salımını önlemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar önümüzdeki döneme yönelik