Dünya’nın İlk Ekolojik Camiisi Türkiye’de Gerçekleştiriliyor

ae_ekobina_elektrk-ureten-cami_130034088069395879_230x173_0Tam 1 ay önce  Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’in inanç yapıları ve ekolojik tasarımlara uygunlukları üzerine olan değerlendirmesini yayınlamıştık ve bu makale sitemiz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden yoğun ilgi görmüştü. Makalenin hemen ardından hayata geçen bu proje Türkiye’de oluşmaya başlayan bu farkındalık üzerine bizleri çok umutlandırmış oldu. Türkiye’de enerji mimarisi alanında öncü olan Çelik Erengezgin gibi mimarlarımızın ve mühendislerimizin artması dileğiyle.

DHA’nın yayınladığı Ekolojik Cami haberi ile sizi başbaşa bırakıyoruz:

 

Bursa’da inşaatı başlayan ve 2015 yılında tamamlanması planlanan Nilüfer Ticaret Merkezi Camii, üzerine konulacak enerji panelleri, hava ve su ısıtan kolektörleri, minarelere yerleştirilecek düşey eksenli rüzgar türbinleri ve biriktireceği yağmur ve kar suları ile enerji ve su ihtiyacını karşılayacak. Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, bu projenin dünyada ilk olacağını ve yapılara da örnek teşkil edeceğini söyledi.

Türkiye’nin ithalatında en büyük kalemlerinden birisi olan enerji alanında, dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan çalışmalar devam ederken alternatif enerji kaynaklarına ağırlık veriliyor.

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili birçok projesi ve uygulaması bulunan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, Bursa’da geçtiğimiz Aralık ayında imzası bulunan Modül Güneş Evi’nden sonra Nilüfer Ticaret Merkezi Camii’nin de kendi enerjisini kendisi üretecek şekilde yapılması için proje hazırladı.

Deprem güvenliğine önem verilen cami inşaatında, alternatif enerji kaynaklarını kullanılacağını açıklayan Erengezgin, cami çatısına konacak enerji panelleri ile elde edilecek elektrik fazlasının, devlete satılabileceğine işaret etti. Cami inşaatlarının da artık günümüz teknolojisi ile yapılması gerektiğini hatırlatan Erengezgin şöyle devam etti:

“Camiler nereye bakıyor?’ Kıbleye. Kıble ise güneyi gösterir. Yani güneşten bol miktarda yararlanmak mümkün. ‘Hangi cami, mimarisi ile güneşi kullanıyor?’ Hiçbiri. Minareler yükseldikçe rüzgar hızı artıyor. ‘Hangi cami rüzgarı kullanıyor?’ Hiçbiri. Kubbesine, çevresine yağmur yağıyor yıl boyu. ‘Hangi cami bu suyu değerlendiriyor ?’ Yine hiçbiri. İşte size üç temel nimet. Biz ise üçünede arkamızı dönüyoruz. Buradaki cami üzerine toplam 120 kilovatlık panel konulacak. Caminin ihtiyacı ise 50 kilovat. Devlet muhteşem bir kanun çıkardı ‘Fazla enerjinizi 1 liraya alır, 1 liraya satarım’ diye. Yani artan elektrik devlete satılabilecek. Üste para kazanılabilecek. Camiyi inşa ederken, ilk olarak imamın maaşı çıktı diye sevinmiştik. Ancak şimdi 3 katı fazla enerji elde etme gibi bir olanağımız bulunuyor. Kendini idame ettiren, ne olursa olsun devletten ve cemaatten 5 kuruş para talep etmeyen, Diyanet’e de vatandaşa da yük olmayan muhteşem bir model ortaya çıkacak. 8 – 10 sene içinde cami kendi yapısını bile amorti edebilecek gelire sahip olabilecek.”

“Hiçbir kilise, havra, ibadet merkezinde bu uygulama yok”

Minarelerin 70 metre yükseklikte olacağını ifade eden Erengezgin, bunlara da iki adet düşey eksenli rüzgar türbini yerleştirilerek, alternatif bir kaynak daha oluşturulacağını kaydetti. Ayrıca, sabit elektronik mahyası ile de caminin bir ilk olacağını söyleyen Erengezgin, burada hava durumu dahil gerekli yaşamsal bilgiler ve İslami öğütlerin yıl boyu yayınlanacağını söyledi. Erengezgin, “Güneşi, rüzgarı ve yağmuru kullanabilen yani kendi enerjisini üretebilen ilk cami olacak dünyada. Enerji ve ekoloji ile ilgili, hiçbir kilise, havra, ibadet merkezinde bu uygulama yok” diye konuştu.

Erengezgin, caminin 4 bin 600 kişi kapasiteli olacağını belirterek, yapı içinde bir aşevi ve dışa açık banyo ünitesinin de bulunduğunu da ifade etti.

“Cep telefonlarını da şarj edebilirler”

Konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’nda paylaştığını ve olumlu tepki aldığını da belirten Erengezgin, camideki insanların hareketlerinden oluşacak titreşimlerle elde edilecek titreşim enerjisinin elektriğe çevrilerek depolanabileceğini söyledi. Erengezgin, bu enerjinin cep telefonlarının şarj edilmesi için değerlendirebileceğini kaydederek, bu konuda da bir Ar-Ge Projesi başlattıklarını ekledi.

“Tüm özel ve kamu kurumlarına örnek olabilir”

Bu projenin kamu kurumlarına da örnek olabileceğini dile getiren Erengezgin, Anadolu Ajansı’nın Ankara’da devlet arşivinin saklanacağı bir binası ile TBMM Genel Sekreterliği tarafından talep edilen sosyal tesis projesi için de çalışmasının bulunduğunu söyledi.

Erengezgin, ilerleyen süreçte tüm kamu ve özel kurumlarda bu kaynakların kullanılabileceğini belirtip, bu projenin fantazi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini açıkladı.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisi 3,5 Milyon Evin Elektriğini Karşıladı

Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon ev yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanıyor.  Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon evin yıllık elektrik

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Paris İklim Zirvesi Türkiye Yapı Sektörünü Etkileyecek

Paris İklim Zirvesi sonrası günlük yaşantımızdan, iş dünyasına pek çok şeyin uzun vadede değişmesi öngörülüyor. Zirvenin, Yapı Sektörü için en önemli etkisinin ise düşük karbon salımı sağlayan yüksek enerji verimliliğine

HABERLER

İDO’dan Sürdürülebilir Ulaşıma Büyük Destek

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), bisiklet taşımacılığıyla ilgili politikasını değiştirdi. Bugüne dek bisikletlerden 5 TL taşıma ücreti alan İDO, artık deniz otobüslerinde 3, hızlı feribotlarda ise 10 bisiklete kadar yaptığı bisikleti