Dünyanın İlgi Çekici 10 Jeotermal Bölgesi

Dünyanın İlgi Çekici 10 Jeotermal Bölgesi

Geleceğin en temiz enerji kaynaklarından biri hiç kuşkusuz jeotermal enerji. Samanyolu Haber tarafından derlenen jeotermal enerjinin dünyada gizlendiği ilginç bölgelerle ilgili mini albüm için:

1- Filipinler kendi jeotermik kaynağına sahip olabilmek için belki oldukça küçük bir yer fakat Camiguin adası Filipinler’deki özel alanlardan biri. Sıcak su kaynağı ile el değmemiş sahilinde rahatlayabileceğiniz anları sunuyor Camiguin adası.

01

2- Beppu sekiz farklı sıcak su kaynağı ile çevrilmiş Çin’de bulunan bir bölge. Bu sıcak su kaynakları çok farklı kaynak merkezlerine sahip. Şehirde sayısız spa merkezi bulunuyor. Beppu’ya gelenler Japon kültürünün geleneksel ve modern yüzüyle ve ilginç jeotermal atmosferiyle karşı karşıya kalıyor.

02

3- Yeni Zelanda’daki Kuzey Adası birçok yönüyle Amerika’daki Yellowstone National Park ile yarışabilecek özelliğe sahip. Rotorua Kuzey Adası’nın ikinci en büyük gölü. Çoğu önemli Yeni Zelandalının yaşamak için seçtiği Kuzey adası’nda sıcak su nehirleri, gölleri ve şelaleleri bulunuyor. Rotorua yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunuyor

03

4-  Şili’de bulunan El Tatio Andes dağları üzerinde bulunuyor. 4.200 metre yükseklikte bulunan El Tatio sekiz sıcak su kaynağına sahip. Bu özelliği onu dünyanın üçüncü en büyük sıcak su kaynağı yapıyor.

04

5- Rusya’nın kuzeyinde Kamçatka’da bulunan sıcak su vadisi jeotarmal bölgeleri sevenler için mükemmel bir yer olarak adlandırılıyor. Fakat ulaşılması oldukça zor bir bölge. Helikopter uçuşu dışında bölgeye ulaşmak oldukça zor.

05

6- Afrika oldukça fazla jeotermal bölge içeriyor. Kenya’da bulunan Great Rift’te bunların en etkileyicilerinden biri. Great Rift hem ülke için jeotermal enerji sağlıyor hem de ziyaretçilerini rahatlatıyor.Golf için de ideal bir bölge olan bu yerde safari yaparken jeotermal bölgeleri keşfedebilirsiniz.

06

7- Ateşin ve buzun yeri olarak adlandırılan Haukadalur İzlanda’da bulunuyor.Haukadalur’da iki tane ünlü sıcak su kaynağı mevcut. Biri Strokker diğeri Geysir. Strokker on dakikada bir Geysir ise dört beş günde bir püskürüyor. Kaynamaya bağlı olarak Geysir 70 metre yüksekliğe kadar püskürebiliyor.

07

8- Joshinetsu ulusal park Japonya’da bulunuyor. Japonya’daki bu jeotermal park maymunlara ev sahipliği yapıyor. Sıcak su kaynağında keyif yapan bu maymunlar görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Maymunlar gündüzleri sıcak suda otururken geceleri ormana çekiliyorlar.

08

9-  İtalya’da bulunan Tuskani ilk jeotermal elektirik santralinin kurulduğu yer. İlk olarak Romalılar evlerini ısıtmak ve banyo yapmak için kullanmışlar jeotermal enerjiyi. Tuskani tarihe düşkün olanlar için ziyaret edilecek en eski mekanlardan biri.

09

10-  Dünyadaki en ünlü sıcak su kaynağı Yellowstone Ulusal Park’ta bulunan Old Faithful. 1870 yılında keşfedilen bu sıcak su kaynağı yarım saatte bir püskürüyor.

10

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Audi’den Elektrik Motorlu Otomatik Otomobil

Gün geçtikçe her şeyimiz daha akıllı ve daha otomatik olurken elbette otomobillerimiz de bir süre sonra bizim onları kontrol etmemize gerek kalmadan bizi bir yerden bir yere götürecekler.  Ulaşım sistemine

HABERLER

Türkiye Güneş’te de Lojistik Köprü Görevi Görecek

Petrol ve doğalgaz taşımacılığında köprü olan Türkiye yönünü güneşe çevirdi. Suudi Arabistan, güneş enerjisinden ürettiği elektriği Avrupa’ya Türkiye üzerinden satmayı planlıyor. Ortadoğu ve Orta Asya’nın petrol ve doğalgazını dünya ile

HABERLER

GENSED’in Yeni Yönetimi Belirlendi

 GENSED’in dün yapılan Olağan Genel Kurulu’nda yeni Yönetim Kurulu belirlendi.   Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Olağan Genel Kurulu 23 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurul’da yeni Yönetim Kurulu