Dünyanın En Yeşil Şehirleri

Dünyanın En Yeşil Şehirleri

Siemens Yeşil Şehir İndeksi’nde ulaşıma, çöp ve su yönetimine, karbondioksit salımına ve yerel yönetimin bu gibi faaliyetlerle ne kadar ilgilendiğine bakılarak dünyanın en yeşil şehirleri derecelendirildi.

gaiadergi.com’un haberine göre, bir şehirde bir süre kaldıktan sonra artık değişime hazırlanabilirsiniz. Nereye taşınacağınıza karar vermek açısından neredeyse sınırsız seçeneğiniz ve yetkiniz var. Yaşayacağınız her yerde iş bulabileceğinize güveniyorsunuz, arkadaş bulma konusunda çok iyisiniz ve aileniz ne zaman ziyaret etmek istese kapınız açık.

Yeni şehrinizde ne istediğinizi gözden geçirdikten sonra, bir kilit unsura dönüp duruyorsunuz: Doğa dostluğu. Tercihen yeni yeriniz size aynı anda hem zaman hem para hem de çevreden tasarruf etmenize yardımcı olmalı. İşte size başınızı sokabileceğiniz aynı zamanda yeşil yaşam standartlarınıza uygun yeni bir şehir bulmak için ipuçları ve öneriler.

Yeşil şehirler

Bir şehri neyin doğa dostu yaptığını öğrenmek isterseniz Ekonomist İstihbarat Birimi’nin yürüttüğü araştırmaya bir göz atabilirsiniz. Siemens Yeşil Şehir İndeksi’nde ulaşıma, çöp ve su yönetimine, karbondioksit salımına ve yerel yönetimin bu gibi faaliyetlerle ne kadar ilgilendiğine bakılarak dünyanın en yeşil şehirleri derecelendirildi. Buna göre doğa dostu bir şehirde pek çok akıllı bina ve hibrit araçlar bulunabildiği gibi alanların ve kaynakların etkin bir şekilde kullanımı amaçlanıyor.

Hangileri kullanışlı araştırması

Bir şehrin doğa dostu olması yolunda nelerin yardımcı olduğu meselesini iyice ele aldığınız zaman, yaşam şeklinizin dürüstçe değerlendirmesini yapın ve özellikle hangi unsurların sizin için önemli olduğunu belirleyin. Hangi şehirler sizin şahsi yeşil hedeflerinize uygun? Kendi araştırmalarınızı yapın. Örneğin; hep işinize giderken yürümeyi ya da bisiklet sürmeyi hayal ettiyseniz yürünebilirlik skoru yüksek olan ya da bisiklet yolunun en çok bulunduğu şehirlerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer yeşil bir apartmanda yaşamak doğa dostu istek listeniz için bir lüks ise yaşamak için daha küçük doğa dostu mekanlar bulmak üzere arama motorunuzu kullanın.

Go green city
Çevresel fark yaratan şehirler

Kentler karbondioksit salımının en yüksek olduğu alanlar dolayısıyla bu alanların yönetimi daha yaşanılır yeşil bir dünya için oldukça önemli. Yaşayacak yeni yerler ararken, daha doğa dostu olabilmek adına hayret verici adımlar atmış bazı büyük metropoller olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. NationSwell’in belirttiği gibi Los Angeles, duman ve ışık kirliliği konusunda kötü bir üne sahip. Ancak yine de karbon salımını ciddi miktarlarda azaltmayı başarabilimiş. Şehir ışıklarının üçte ikisi enerji maliyetini önemli ölçüde azaltan LED ampullerle değiştirilmiş. Eğer Los Angeles’a taşınmak kulağa hoş geliyorsa programlanabilen termostatlar, Energy Star cihazları (diğer ürünlere göre daha doğa dostu ve daha az enerji tüketen cihazlar), düşük akımlı duş başlıkları ve yüksek yürünebilirlik oranları gibi doğa dostu özelliklere sahip kiralıklara bakabilirsiniz.

Yeşil kentler

Şaşırtıcı bir şekilde yeşil olduğunu kanıtlayan bir başka büyük şehir ise New York City. Sandy fırtınasının yıkıcı etkilerinden korkan devlet yetkilileri, kilometrelerce park alanlarını da içeren kıyı şeridini koruma çalışmalarında önemli somut adımlar atmışlar. Wall Street Journal’ da belirttiğine göre Big Apple (New York City’nin lakabı) sokaklara 500 güneş enerji kartının yerleştirildiği bir doğa dostu yemek kart programı başlatmış. Şehir, yürüyenleri, toplu taşıma sistemi ve tabii ki doğa dostu küçük apartmanlarıyla ünlü.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye Aspir Bitkisinden Jet Yağı Üretecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde verdiği talimat hayata geçiyor. Almanya ve ABD’nin kanola bitkisinden ürettiği ‘jet yağı’ 30 milyar euroluk projeyle Türkiye’de aspir bitkisinden elde edilecek. AK Parti Hükümeti, ekonomiye yıllık

HABERLER

Konya’da 8 Bin Konutun Elektrik İhtiyacı Atıksudan

Ortalama yıllık 55 milyon metreküp suyun arıtılarak üretildiği Konya Atıksu Arıtma Tesisinde, 185 bin metreküp su tasarrufu sağlanırken; atıklar vasıtasıyla elde edilen biyogazdan, 8 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi

HABERLER 0 Comments

“Yenilenebilir Kaynaklar Ön Plana Çıkacak””

BTSO Enerji Konseyi Başkanı ve ANASİAD Genel Başkan Yardımcısı Erol Dağlıoğlu, yakın bir gelecekte bilinen enerji kaynaklarının önemini yitireceğini söyleyen Erol Dağlıoğlu, güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynakların ön plana

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply