Dünyanın En Verimli Rüzgar Türbini GE’den Geldi

Dünyanin en verimli yüksek çıkışlı rüzgar türbini olan yeni 2.5-120’nin bir prototipinin Hollanda’nın Wieringermeer bölgesindeki bir test alanında faaliyete geçtiğini duyurdu.

ae_ruzgar_ge_en_verimli_turbin22.5-120, şirketin daha yüksek güç üretimi sağlayan, servis verimliliğini artıran ve müşterileri için yeni gelir kaynakları yaratan ilk akıllı rüzgâr türbini. İlk olarak Ocak ayında duyurulan 2.5-120, her saniye binlerce veri noktasını analiz etmek için endüstriyel internetin gücünden faydalanırken, istikrarlı ve öngörülebilir enerji sağlamak için değişkenlik gösteren rüzgârin yönetilmesine imkân tanıyor.

Türbin, yakındaki diğer türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle kusursuz iletişim sağlarken, aynı zamanda enerji depolama ve gelişmiş tahmin algoritmalarını da entegre ediyor. Rüzgar hızının düşük olduğu bölgelerde birinci sınıf verimlilik ve güç üretimini bir araya getiren ilk rüzgâr türbini olan 2.5-120, GE’nin mevcut modeline göre yüzde 25 verimlilik ve yüzde 15 üretim artışı sağlıyor.

TÜRKİYE İÇİN EN UYGUN RÜZGAR TÜRBİNİ
Türbinin sağladığı yüksek üretim kapasitesi ve verimlilik düzeyi, rüzgâr hızının düşük olduğu bölgelerdeki santral işletmecilerine daha yüksek kazanç sağlıyor. Türbinin gelişmiş kontrolleri, 120 metrelik kanadı kontrol ederek, düşük rüzgârlı bölgelerde daha fazla enerji toplanmasını ve daha yüksek güç çıkışı sağlanmasını mümkün kılıyor. Maksimum göbek yüksekliği 139 metre olan kule de türbini, Avrupa ve Kanada ve Türkiye gibi bölgelerdeki yoğun orman alanları için ideal bir çözüm haline getiriyor. GE, son 10 yıl içerisinde en yeni teknolojilerini onaylatmak için Hollandalı bağımsız bir yenilenebilir enerji araştırma enstitüsü olan ECN ile çalışmakta. 2.5-120 protitipi, 2013 Sonbaharı boyunca en yüksek GE ve endüstri standartları uyarınca test edilecek ve onaylanacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Türkiye’den Jeotermal Enerji Kredisi Başvurusu

Türkiye, jeotermalde 2023’e kadar bin megawatt kurulu güç hedefine ulaşmak için Dünya Bankasından kredi talebinde bulundu. Türkiye yenilenebilir enerjide 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu hedefler

HABERLER

IBM: “Dünya Bizim İçin Laboratuvar”

IBM Çözümler Zirvesi 2013’te konuşan yapan IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, “Bizim için önemli olan inovasyondur, teknolojidir. Hükümetler, toplumlar ve bireyle r için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Dünya, bizim

First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi. Türkiye’de güneş