Dünyanın En Verimli Rüzgar Türbini GE’den Geldi

Dünyanin en verimli yüksek çıkışlı rüzgar türbini olan yeni 2.5-120’nin bir prototipinin Hollanda’nın Wieringermeer bölgesindeki bir test alanında faaliyete geçtiğini duyurdu.

ae_ruzgar_ge_en_verimli_turbin22.5-120, şirketin daha yüksek güç üretimi sağlayan, servis verimliliğini artıran ve müşterileri için yeni gelir kaynakları yaratan ilk akıllı rüzgâr türbini. İlk olarak Ocak ayında duyurulan 2.5-120, her saniye binlerce veri noktasını analiz etmek için endüstriyel internetin gücünden faydalanırken, istikrarlı ve öngörülebilir enerji sağlamak için değişkenlik gösteren rüzgârin yönetilmesine imkân tanıyor.

Türbin, yakındaki diğer türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle kusursuz iletişim sağlarken, aynı zamanda enerji depolama ve gelişmiş tahmin algoritmalarını da entegre ediyor. Rüzgar hızının düşük olduğu bölgelerde birinci sınıf verimlilik ve güç üretimini bir araya getiren ilk rüzgâr türbini olan 2.5-120, GE’nin mevcut modeline göre yüzde 25 verimlilik ve yüzde 15 üretim artışı sağlıyor.

TÜRKİYE İÇİN EN UYGUN RÜZGAR TÜRBİNİ
Türbinin sağladığı yüksek üretim kapasitesi ve verimlilik düzeyi, rüzgâr hızının düşük olduğu bölgelerdeki santral işletmecilerine daha yüksek kazanç sağlıyor. Türbinin gelişmiş kontrolleri, 120 metrelik kanadı kontrol ederek, düşük rüzgârlı bölgelerde daha fazla enerji toplanmasını ve daha yüksek güç çıkışı sağlanmasını mümkün kılıyor. Maksimum göbek yüksekliği 139 metre olan kule de türbini, Avrupa ve Kanada ve Türkiye gibi bölgelerdeki yoğun orman alanları için ideal bir çözüm haline getiriyor. GE, son 10 yıl içerisinde en yeni teknolojilerini onaylatmak için Hollandalı bağımsız bir yenilenebilir enerji araştırma enstitüsü olan ECN ile çalışmakta. 2.5-120 protitipi, 2013 Sonbaharı boyunca en yüksek GE ve endüstri standartları uyarınca test edilecek ve onaylanacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Vestel Yol Armatürlerini İstanbulLight’ta Sergileyecek

Türkiye LED aydınlatma pazarının lideri olan Vestel, bu sene dokuzuncusu düzenlenen İstanbulLight fuarında enerji tasarrufunda lider LED aydınlatma ürünlerini görücüye çıkarıyor. Aydınlatma sektöründe Türkiye’de LED aydınlatma ön plana çıkmaya başladı. Dünyanın

HABERLER

Mavisis Teknoloji’den “Solar Sistemlerde İnverter Teknolojileri” Semineri

Türkiye’nin ilk %100 ödüllü yerli inverter üreticisi Mavisis (Mavisolar) Teknoloji, 1 Ekim 2015 Perşembe günü  TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası üyelerine yönelik bir eğitim düzenliyor.  Kayıt ve detaylı bilgi için: http://www.emo.org.tr/misem/egitim_detay.php?egitimkod=450005119 Mavisis

HABERLER 0 Comments

Bir Güneş Paneli, Bir Ağaç

Türkiye’ nin ilk özel dağıtım şirketi olan Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. tarafından kurulmuş olan Erciyes Enerji Üretim A.Ş. , güneş enerjisi santralleri (GES) yatırımları ve kurulumları yapan bir şirket.