Dünyanın En Verimli Rüzgar Türbini GE’den Geldi

Dünyanin en verimli yüksek çıkışlı rüzgar türbini olan yeni 2.5-120’nin bir prototipinin Hollanda’nın Wieringermeer bölgesindeki bir test alanında faaliyete geçtiğini duyurdu.

ae_ruzgar_ge_en_verimli_turbin22.5-120, şirketin daha yüksek güç üretimi sağlayan, servis verimliliğini artıran ve müşterileri için yeni gelir kaynakları yaratan ilk akıllı rüzgâr türbini. İlk olarak Ocak ayında duyurulan 2.5-120, her saniye binlerce veri noktasını analiz etmek için endüstriyel internetin gücünden faydalanırken, istikrarlı ve öngörülebilir enerji sağlamak için değişkenlik gösteren rüzgârin yönetilmesine imkân tanıyor.

Türbin, yakındaki diğer türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle kusursuz iletişim sağlarken, aynı zamanda enerji depolama ve gelişmiş tahmin algoritmalarını da entegre ediyor. Rüzgar hızının düşük olduğu bölgelerde birinci sınıf verimlilik ve güç üretimini bir araya getiren ilk rüzgâr türbini olan 2.5-120, GE’nin mevcut modeline göre yüzde 25 verimlilik ve yüzde 15 üretim artışı sağlıyor.

TÜRKİYE İÇİN EN UYGUN RÜZGAR TÜRBİNİ
Türbinin sağladığı yüksek üretim kapasitesi ve verimlilik düzeyi, rüzgâr hızının düşük olduğu bölgelerdeki santral işletmecilerine daha yüksek kazanç sağlıyor. Türbinin gelişmiş kontrolleri, 120 metrelik kanadı kontrol ederek, düşük rüzgârlı bölgelerde daha fazla enerji toplanmasını ve daha yüksek güç çıkışı sağlanmasını mümkün kılıyor. Maksimum göbek yüksekliği 139 metre olan kule de türbini, Avrupa ve Kanada ve Türkiye gibi bölgelerdeki yoğun orman alanları için ideal bir çözüm haline getiriyor. GE, son 10 yıl içerisinde en yeni teknolojilerini onaylatmak için Hollandalı bağımsız bir yenilenebilir enerji araştırma enstitüsü olan ECN ile çalışmakta. 2.5-120 protitipi, 2013 Sonbaharı boyunca en yüksek GE ve endüstri standartları uyarınca test edilecek ve onaylanacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Deniz Kirliliğine Çözüm: Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Çarkı

Baltimore şehrine geçtiğimiz Mayıs ayında kurulan su çarkı, okyanusların bu büyük problemini çözmeye de aday. Mayıs ayından Haziran ayına kadar yani yaklaşık bir ayda Baltimore limanından 46 ton atık temizleyen bu su çarkı

HABERLER

Almanya’nın Enerji Devi YTÜ’de

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Almanya’nın enerji devi German Energy Center&College (GECC) dev bir işbirliğine imza attı. İşbirliği sayesinde YTÜ’lü öğrencilere GECC bünyesindeki 20 firmada staj imkanı da sunuldu. Yıldız Teknik

HABERLER

“Türkiye’yi Enerji Dolu Yarınlara Taşıyacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: “Tasarruf için bir Enerji Takımı kurduk. Bu takım sayesinde, 77 milyon ile el ele vererek ülkemizi enerji dolu yarınlara taşıyacağız. Türkiye’nin bu seferberliğe ihtiyacı