Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş İstasyonu Singapur’da

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş İstasyonu Singapur’da

Singapur, çok az toprağa sahip, gelişmekte olan bir ülke ama temiz enerji ihtiyacı mevcut.

Eğer bir ülkedeki şehirlerde çatıların tSilikonVadisi-Haber-Singapur_gunes_istasyon_temiz_enerji_1epesinde, binaların üzerinde güneş panelleri için yer yoksa ne yaparsınız? Geniş toprak alanlara bakarsınız. Ya o da az miktardaysa? İşte o zaman Singapur’un yaptığı gibi, su alanlarına gözünüzü dikersiniz.

Tüm ülke boyutu New York eyaletinden küçük olan Singapur, güneş enerjisi santrallerini dev su alanları üzerine kurmaya hazırlanıyor. Şehirlerin su ihtiyacını karşılayan su rezervuarlarının üzerine, dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini inşa etmeye hazırlanıyorlar.

Şimdiye kadar benzer pek proje olmadığından, 10 farklı tasarım örneği ile yola çıkacaklar. En başarılı bulunan tasarım kabul edilecek ve yıllık 3.3. gigawatt’lık bir güneş enerjisi santrali kurulumu için çalışmalar başlayacak. Eğer verimli olursa kapasitenin artırılması da planlanıyor.

Su rezervuarları açısından iki ufak problem

Su rezervuarları içme suyu temini için kullanıldığından ufak bir iki problem var. Öncelikle su üzerine kurulacak güneş enerjisi panellerinden aşağıya hiçbir zararlı maddenin sızmaması gerekli. Ayrıca tüm sistemin su geçirmez olması da lazım.

Eğer bu sorunlar aşılabilirse, su üzerindeki güneş enerjisi santrallerinin iki avantajı var. Sistem su rezervuarına gölge yapacağı için yaz aylarındaki su buharlaşması durumu azalacak ve su korunmuş olacak. Ayrıca alttaki su daha soğuk kalacağı için, güneş panellerinin de soğumasına ve daha verimli çalışmasına yardımcı olacak.

Singapur sadece güneş değil, rüzgar ve dalga enerjisi gibi diğer temiz enerji üretim sistemlerini de inceliyor.

Kaynak: www.silikonvadisi.tv.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bu Yatırım Haberi Tanıdık Geliyor Mu?

Bugün pek çok internet sitesinde okumuşsunuzdur: “Almanya’nın en büyük güneş enerjisi firmalarından Iliotec, Diyarbakır firması Vivatek Enerji ortaklığıyla 10 milyon Euro yatırım kararı aldı. Güneş enerjisi üretmek için kurulacak paneller

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Lisanslı Elektrik Santrallerinde Artış

2015’te devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin kurulu gücü 3 bin MW’ı aştı. Türkiye’de 2015 yılının ilk 10 aylık döneminde devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin kurulu gücü 3 bin 296 megavata

HABERLER

Çin’de Ticari Havacılıkta Biyoyakıt Kullanıma İzin Verildi

Çin, en büyük rafinerisi Sinopec’e, havacılık için geliştirdiği biyoyakıtın ticari kullanımı konusunda izin verdi. Şinhua’nın haberine göre, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin (CAAC) lisans verdiği Sinopec’in hava biyoyakıtının, havayolu şirketleri tarafından