Dünyanın En Büyük Rüzgar Çiftliği Yolda

Dünyanın En Büyük Rüzgar Çiftliği Yolda

Atlantik dizisi, Birleşik Krallık’ta yer alan Kuzey Devon ve Güney Wales arasında Bristol Kanalı boyunca uzanan offshore tipi rüzgar türbinlerini içeren dünyanın en büyük rüzgar tarlası projesi hayata geçiyor.

ae_ruzgar_en_buyuk_santralAtlantic Array projesi yıllık 1,2 GWh kurulu kapasitesi ile düyanın en büyük rüzgar enerjisi projesidir ve hayata geçirildiğinde ise en yüksek kurulu güce sahip olan rüzgar tarlası olacaktır. İngiltere’nin üçüncü rüzgar geliştirme alanında bulunan bu proje, Kuzey Devon bölgesine 9,6 mil(15 km), Güney Wales’e 13,5 mil(22 km) uzaklıkta kurulacaktır.

Artık RWE npower’ın bir parçası olan projenin ilk halini sunan Farm Energy şirketi, Crown Estate(İngiltere deniz sularının sahibi kuruluş)’dan kira geliştirme haklarını kazandı.

Nasıl Oluyor da Dünya’nın En Büyük Rüzgar Projesi Oluyor?

Teklif 240 offshore tipi rüzgar türbininin kurulumunu içeriyor. Buradan elde edilecek enerji ile 900,000 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Proje eğer kabul edilirse 2019 yılında ilk elektrik üretimine başlayacak. Fakat projenin tamamlanması için öngörülen süre 11 yıldır.

► Eylül 2011’de sunulan projeye ilişkin ilk çevresel bilgiler:

• Rüzgar çiftliği alanı: 414 km2ae_ruzgar_en_buyuk_santral1
• Türbinlerinin sayısı: 417 adet
• Maksimum türbin yüksekliği: 220 metre
• Maksimum kapasite: 1500 MW

► Temmuz 2012’de sunulan projeye ilişkin ilk çevresel bilgiler:

• Rüzgar çiftliği alanı: 238 km2
• Türbinlerinin sayısı: 278 adet
• Maksimum türbin yüksekliği: 220 metre
• Maksimum kapasite: 1500 MW

► 2013’de Denetleme Kurulu’na sunulan son projeye ilişkin ilk çevresel bilgiler:

• Rüzgar çiftliği alanı: 200 km2
• Türbinlerinin sayısı: 240 adet
• Maksimum türbin yüksekliği: 220 metre
• Maksimum kapasite: 1200 MW

Yatırımcılar 14 Haziran 2013’de 2008 yılında yürürlüğe geçen planlama yasası altında, yatırım kararı aldılar. 2014 sonbaharının sonlarına doğru yapımına başlanmak üzere Enerji ve İklim Değişikliği Devlet Sekreterliği tarafından proje izni verildi.

Kaynak: Elektrikport

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

MC Commerce’den Aksaray’a Güneş Enerjisi Santrali

MC Commerce İnşaat, Aksaray ilinde 8 MW`lık Güneş Enerjisi Santrali kuracak. Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin yapımı sürüyor. Artık büyük ölçekli güneş enerjisi santrallerinin kurulması gerekiyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, MC Commerce

HABERLER

Elektrikli Araçlara 4 Milyon Euro Destek Geliyor

TÜBİTAK, hibrit ve elektrikli araçlara yönelik elektrik motoru, batarya teknolojileri ve kontrol sistemleri alanlarında proje hazırlayan araştırmacılara yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge desteği verecek. TÜBİTAK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, çevreci ve az

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Elektrik Lisans Tadillerinde Düzenleme

Elektrik üretim lisansı sahiplerinden yeni bir üretim tesisi için lisans başvurusunda bulunulduğunda aranılan yükümlülükler, lisans tadili sürecinde de istenecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 30/09/2015 tarihli Kurul toplantısında aldığı 03/04/2014 tarihli