Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün gittiği Konya’nın Karapınar İlçesi’nde, burada kurulacak güneş enerji santralinin 1.000 MW kurulu güçte olacağını ve ihalesinin de Aralık ayında yapılacağını açıkladı. Albayrak, ”Bugün Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte detaylı şartnamenin de hayata geçmesiyle birlikte Aralık ayında ihale yapılacak. 1.000 MWlık dünyadaki fotovoltaik teknoloji noktasındaki en büyük tek güneş tarlası alanında Karapınar YEKA’mızı anons ediyoruz” dedi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan ilana göre, yarışmayı kazanan firma veya konsorsiyumun Türkiye’de yıllık 500 MW kapasiteye sahip üretim fabrikası ve bir Ar-Ge merkezi kurması şartı aranıyor. Ancak ar-ge merkezi ve fabrikanın sözleşme imzalandıktan 18 ay, 1.000 MW’lık üretim tesisinin ise 36 ay içinde tamamlanıp faaliyete geçmesi de gerekmekte. İhaleye katılacak olan firmaların 1 Ocak 2014 ve 30 Haziran 2016 arasındaki dönemde 3.000 MW’lık fotovoltaik güneş modülü üretmiş olması şartı aranacak.

Yarışma açık eksiltme üsulü yapılacak olup, başlangıç tavan fiyatı 8 USDcent/kWh olarak açıklandı. İhaleye teknoloji sağlayıcısı ve Türk vatandaşlarına ait pay oranı ayrı ayrı %25’ten az olmayacak şekilde yerli ve yabancı ortaklı ortak girişimler de teklif verebilecek.

Enerji Bakanlığı’na 12 Aralık 2016 günü saat 14:00’e kadar başvurulması gereken Karapınar YEKA ihalesi yarışması 15 Aralık 2016 günü saat 14:00’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: milliyet.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Yerli Otomobil Elektrikli Araç Markalarına Rakip Olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli araç projesiyle birlikte rakiplerin de değiştiğini, ‘Türk otomobili’nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade,

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi’nin Elektrikli Araç Planı Hazır

Audi yeni bir tasarımla araba üretmeye başlayacak. 2020 yılına kadar 3 farklı elektrikli araç üretmeye hazırlanan Audi arabaların planlarını hazırladı. Konvansiyonel araç üreticilerinin elektrikli araçlara yönelme planları netlik kazanmaya başladı.

HABERLER

Global Güneş Paneli Pazarı Yüzde 75 Büyüyecek

Global güneş paneli pazarında 2019`a kadar yüzde 75 büyüme bekleniyor. Bağımsız araştırma kuruluşu Lux Research`e göre, global güneş paneli pazarı Çin`in öncülüğünde gelecek 5 yılda yüzde 75 büyüme gösterecek. 2013 yılında

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply