Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün gittiği Konya’nın Karapınar İlçesi’nde, burada kurulacak güneş enerji santralinin 1.000 MW kurulu güçte olacağını ve ihalesinin de Aralık ayında yapılacağını açıkladı. Albayrak, ”Bugün Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte detaylı şartnamenin de hayata geçmesiyle birlikte Aralık ayında ihale yapılacak. 1.000 MWlık dünyadaki fotovoltaik teknoloji noktasındaki en büyük tek güneş tarlası alanında Karapınar YEKA’mızı anons ediyoruz” dedi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan ilana göre, yarışmayı kazanan firma veya konsorsiyumun Türkiye’de yıllık 500 MW kapasiteye sahip üretim fabrikası ve bir Ar-Ge merkezi kurması şartı aranıyor. Ancak ar-ge merkezi ve fabrikanın sözleşme imzalandıktan 18 ay, 1.000 MW’lık üretim tesisinin ise 36 ay içinde tamamlanıp faaliyete geçmesi de gerekmekte. İhaleye katılacak olan firmaların 1 Ocak 2014 ve 30 Haziran 2016 arasındaki dönemde 3.000 MW’lık fotovoltaik güneş modülü üretmiş olması şartı aranacak.

Yarışma açık eksiltme üsulü yapılacak olup, başlangıç tavan fiyatı 8 USDcent/kWh olarak açıklandı. İhaleye teknoloji sağlayıcısı ve Türk vatandaşlarına ait pay oranı ayrı ayrı %25’ten az olmayacak şekilde yerli ve yabancı ortaklı ortak girişimler de teklif verebilecek.

Enerji Bakanlığı’na 12 Aralık 2016 günü saat 14:00’e kadar başvurulması gereken Karapınar YEKA ihalesi yarışması 15 Aralık 2016 günü saat 14:00’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: milliyet.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor. Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor.

HABERLER

Kendi Kendini Temizleyen İlk Güneş Santrali İsrail’de

Dünyanın kendi kendini temizleyen ilk güneş enerjisi santralini oluşturdu. Temizlik işini yapan robotlar da güneş enerjisiyle çalışıyor.  Güneş enerjisinde tozun ve kirin neden olduğu verim düşüklüğü sorununa İsrailli enerji şirketi Eccopia’dan

HABERLER

Belediyeler Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını Hayata Geçiriyor

Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’nda konuşmacı olarak yer alan Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından Marion Hoenicke, Doğu ülkelerinin belediyelerinin çalışmalarına 2007’den itibaren eğildiklerini ve ülkelerin sürdürülebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply