Dünyanın Elektriğinin %3’ü Rüzgardan Geliyor

Dünyanın Elektriğinin %3’ü Rüzgardan Geliyor

Dünya çapında 100 ülkede üretilen rüzgâr enerjisi, küresel elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılıyor. Rüzgâr enerjisi iklim dostu olduğu gibi enerji krizlerinden etkilenmiyor ve ithal edilmesi gerekmiyor.

6120245374_412deede66_o_largeÜstelik diğer Enerji türleriyle karşılaştırıldığında daha ucuz. Rüzgâr enerjisinin bir kilovat saatlik maliyeti 5 ila 10 sent arasında.

Küçük türbinler için talep artıyor

Rüzgâr türbinlerinin artık çeşitli boyları var. Daha küçük rüzgâr türbinleri küçük bir köyün ya da Peru’daki bu fotoğrafta olduğu gibi bir kaç evin enerji ihtiyacını aynı anda karşılayabiliyor. Küçük rüzgâr türbinlerine olan arz ve talep dünya çapında büyümeye devam ediyor.

Bin 900 haneye bir sistem

Rüzgâr çiftlikleri de sürekli büyüme kaydediyor. Fotoğraftaki sistemin bulunduğu rüzgâr çiftliği 3,4 megavat kapasiteli ve Almanya’daki bin 900 hanenin Elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Rüzgâr az olsa da verimlilik yüksek

Rüzgârın az olduğu yerlerde ve ormanlık alanlarda kurulan rüzgâr türbinleri oldukça verimli. Kulelerin yüksek ve kanatların büyük olabilmesi, verimliliği artırıyor. Bu konuda öncü olan Almanya’da, daha az rüzgâr alan iç kesimlerde kurulan türbinlerin sayısı artıyor. Diğer ülkeler de şimdi bu trendi takip ediyor.

Denizlerde büyük rüzgâr çiftlikleri

Denizden elde edilen rüzgâr enerjisi miktarı diğer alanlara nazaran daha düşük. Kurulumu ve bakımı pahalı, Elektrik üretim maliyeti karadakinin iki katı. İngilizler 3 gigavatlık üretimle bu konuda şu ana kadar lider. Bu türbinlerin yarısı 2012 yılında kuruldu.

Öncü Danimarka

Tüm dünyada rüzgâr enerjisinin öncüsü, Danimarka. Bugün elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu rüzgârdan karşılayan ülke, bu oranı 2020’de yüzde 50’ye çıkaracak. Uzmanlar 2050’ye kadar tüm dünyada, enerji üretiminde rüzgâr enerjisi payının yüzde 40’a çıkmasının mümkün olduğunu kaydediyor.

Gazdan rüzgâr enerjisi

Burada elektroliz yardımıyla rüzgâr enerjisinden hidrojen elde ediliyor. Hidrojen gazı depolanarak daha sonra kullanılabiliyor. Almanya’da pilot tesisler kuruldu. Bu Teknoloji ülkenin enerji dönüşümünde önemli rol oynayacak.

Rüzgâr kimin?

Doğu Almanya’daki Schlalach köyünde olduğu gibi rüzgâr çiftliklerinin sahipleri o yörede yaşayan insanlar. Elektrik satışından elde edilen gelirden hepsi fayda sağlıyor. Bu anlayış dünya çapında geleceğin projesi olarak nitelendiriliyor ve geniş kabul görüyor.

Geleceğin gözde branşları arasında

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Almanya’da yaklaşık 100 bin kişi rüzgâr sektöründe çalışıyor. Yeni rüzgâr enerjisi santrallerinin yapımında Almanya, çin ve ABD’den sonra geliyor. Bu branştaki en önemli buluşma noktası Kuzey Almanya’nın Husum kentindeki Uluslararası Rüzgâr Enerjisi Fuarı.

Beklentiler olumlu

Almanya’da hâlihazırda birçok yeni rüzgâr çiftlikleri kurulması planlanıyor. Eyalet hükümetleri ve yerel yönetimler bu konuda bir hayli istekli. Şu anda elektrik talebinin yüzde dokuzu rüzgâr enerjisi ile karşılanıyor. Bu oranın 2020’de yüzde 16’nın üzerine çıkması olası.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye, Yeterli ve Güvenli Enerji Temini Hedefine Doğru İlerliyor”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: “Dünyanın en dinamik enerji piyasalarından birine sahip olan Türkiye, yeterli ve güvenli enerji temini hedefine doğru ilerliyor. Bu hedefe ulaşmada kaynakların yüksek verimlilikte değerlendirilmesi

HABERLER

STFA Enerji, Enerya Markası ile Rüzgar ve Güneşte

STFA, doğal gaz dağıtım şirketleri ve enerji yatırımlarını Enerya markası adı altında topluyor. Türkiye’de enerjide faaliyet gösterdiği alanlarda en büyük 3 oyuncudan biri olmak üzere yola çıkan Enerya, 2018 yılı

HABERLER

“Jeotermal Enerjiyi Nasıl Kullandığınız Çok Önemli”

MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat: “Hepinizin bildiği gibi jeotermal enerji yenilenebilir, temiz ve yerli bir kaynaktır. Fakat nasıl kullandığınız çok önemli. Biz bu işlemleri gerçekleştirirken doğaya oldukça özen gösteriyoruz. Biliyoruz