“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birinin Konya`da kurulacağını söyledi.

Solar panel and sunEnerji Bakanı Taner Yıldız, Borusan EnBW`nin Tekirdağ Balabanlı`daki rüzgar santralinin açılışı, dört yeni RES ile Bandırma RES`in kapasite artırımı yatırımlarının temel atma töreninde konuştu.

Türkiye`nin enerjinin diğer alanlarında olduğu gibi, güneş enerjisinde de önemli adımlar atacağını belirten Yıldız, “Konya-Karapınar bölgesinde 3 bin MW`lik, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birini kurmak istiyoruz” dedi.

Yıldaz, Konya Karapınar`daki güneş enerji santrali yatırımının 60 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktardı. “Bunu çok farklı bir modelle gerçekleştireceğiz” diyen Yıldız, törende hazır bulunan, Borusan ve Alman ortağı EnBW`nin yetkililerine “Sizleri davet ediyoruz” diye seslendi. Bakan Yıldız, sözünü ettiği “çok farklı model” hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Yenilenebilir enerji teşviklerinde Türkiye`nin kendi çerçevesini, sınırlarını gayet net şekilde çizdiğini ifade eden Bakan Yıldız “7.3 dolar sentlik teşvik var. Bu sübvansiyon rakamları, Türkiye`nin coğrafi avantajıyla, teknooljinin buluştuğu yerde bir rakamdır. Ne yüksek karlarla sermaye transferlerine izin verdik ne de özel sektörün çalışmasını engelleyecek zorluk yarattık” diye konuştu.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Ecotech Yüzde 35 Daha Az Karbon Ayak İzi İçeriyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan “Sürdürülebilirlik 2013 Raporu”na göre, Betek Boya tarafından geliştirilen Ecotech Isı Yalıtım Sıvası, En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar arasında yer aldı. Küresel Raporlama

Elektrik Üretimi 0 Comments

GE Satın Alma Süreçlerini Tamamladı

General Electric (GE), Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri işletmelerini satın alma sürecini tamamladığını bugün duyurdu. Satın alma işlemi, anlaşmaya dair düzenleyici makam onayları AB, ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Brezilya’yı

HABERLER 0 Comments

Hindistan’a Güneş Enerjisi Yatırımlarına Finansman Desteği

Dünya Bankası, Hindistan’ın 2022 yılında 100 GW’lık güneş enerjisi hedefine yönelik olarak gerçekleştirilecek çeşitli projeler için 1 trilyon dolar finans desteği sunacak. Dünyada güneş enerjisi üretiminde sürekli yükselen bir ivme