“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birinin Konya`da kurulacağını söyledi.

Solar panel and sunEnerji Bakanı Taner Yıldız, Borusan EnBW`nin Tekirdağ Balabanlı`daki rüzgar santralinin açılışı, dört yeni RES ile Bandırma RES`in kapasite artırımı yatırımlarının temel atma töreninde konuştu.

Türkiye`nin enerjinin diğer alanlarında olduğu gibi, güneş enerjisinde de önemli adımlar atacağını belirten Yıldız, “Konya-Karapınar bölgesinde 3 bin MW`lik, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birini kurmak istiyoruz” dedi.

Yıldaz, Konya Karapınar`daki güneş enerji santrali yatırımının 60 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktardı. “Bunu çok farklı bir modelle gerçekleştireceğiz” diyen Yıldız, törende hazır bulunan, Borusan ve Alman ortağı EnBW`nin yetkililerine “Sizleri davet ediyoruz” diye seslendi. Bakan Yıldız, sözünü ettiği “çok farklı model” hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Yenilenebilir enerji teşviklerinde Türkiye`nin kendi çerçevesini, sınırlarını gayet net şekilde çizdiğini ifade eden Bakan Yıldız “7.3 dolar sentlik teşvik var. Bu sübvansiyon rakamları, Türkiye`nin coğrafi avantajıyla, teknooljinin buluştuğu yerde bir rakamdır. Ne yüksek karlarla sermaye transferlerine izin verdik ne de özel sektörün çalışmasını engelleyecek zorluk yarattık” diye konuştu.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler

2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı 8-9 Mayıs

  2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda “Akıllı Şebekeler” konusu her yönüyle ele alınacak. 2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı, WOW İstanbul Hotel & Convention Center’de

HABERLER

BM Su Yönetimi Kuralları’nı İmzalayan İlk Otel; Rezidor

,Rezidor, küresel su krizine karşı yürütülen Birleşmiş Milletler CEO’lar için Su Yönetimi Kuralları (UN CEO Water Mandate) girişimini imzalayan 115 üye arasındaki tek otel grubu oldu. UN CEO Water Mandate Girişimi;

HABERLER

GE Türkiye ve İTÜ İşbirliği Yaptı

GE, genç mühendislerini yetiştirdiği, seçkin Edison Mühendislik Geliştirme Programı için, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile bir işbirliği protokolü imzaladı. Enerji alanında insan kaynakları açığı tartışılan konular arasında. Türkiye’de son yıllarda,