“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birinin Konya`da kurulacağını söyledi.

Solar panel and sunEnerji Bakanı Taner Yıldız, Borusan EnBW`nin Tekirdağ Balabanlı`daki rüzgar santralinin açılışı, dört yeni RES ile Bandırma RES`in kapasite artırımı yatırımlarının temel atma töreninde konuştu.

Türkiye`nin enerjinin diğer alanlarında olduğu gibi, güneş enerjisinde de önemli adımlar atacağını belirten Yıldız, “Konya-Karapınar bölgesinde 3 bin MW`lik, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birini kurmak istiyoruz” dedi.

Yıldaz, Konya Karapınar`daki güneş enerji santrali yatırımının 60 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktardı. “Bunu çok farklı bir modelle gerçekleştireceğiz” diyen Yıldız, törende hazır bulunan, Borusan ve Alman ortağı EnBW`nin yetkililerine “Sizleri davet ediyoruz” diye seslendi. Bakan Yıldız, sözünü ettiği “çok farklı model” hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Yenilenebilir enerji teşviklerinde Türkiye`nin kendi çerçevesini, sınırlarını gayet net şekilde çizdiğini ifade eden Bakan Yıldız “7.3 dolar sentlik teşvik var. Bu sübvansiyon rakamları, Türkiye`nin coğrafi avantajıyla, teknooljinin buluştuğu yerde bir rakamdır. Ne yüksek karlarla sermaye transferlerine izin verdik ne de özel sektörün çalışmasını engelleyecek zorluk yarattık” diye konuştu.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Manisa’da Çamurdan Biyogaz Projesi Yolda

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, arıtma tesislerinde çıkan çamurlardan biyogaz ve fuel-oil’e eşdeğer yağ elde etmek için tesis kurulma aşamasında olduğunu açıkladı. Yılmaz, bu yatırımlarla atıkların ekonomiye kazandırılacağını

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Türkiye’nin İlk Enerji Depolama ve Elektrikli Araçlar Konferansı

Türkiye’nin İlk Elektrikli Araç Enerji Depolama ve Teknolojileri Konferansı Hazırlanıyor Demos Fuarcılık tarafından organize edilmekte olan POWER NEXT ENERJİ DEPOLAMA VE ELEKTRİLİ ARAÇ FUARI çerçevesinde alternatifenerji.com işbirliği ile düzenlenen Konferans

HABERLER

Dicle’de Enerji Verimliliği Tartışıldı

Dicle EDAŞ, Enerji Verimliği Haftası nedeniyle “Enerji verimliliği, israfı ve çevresel etkileri” konulu bir panel düzenledi. Kaçak elektrik kullanımının en yoğun olarak gerçekleştiği bölgeler olarak nitelendirilen Güneydoğu ve Anadolu bölgesinde,