Dünyada ve Türkiye’de 2012 Rüzgar Endüstrisi Rakamları ve Analizi

Amerika Kıtasında Rüzgarlar Kuvvetli Esiyor

ABD’de sonlanmakta olan Üretim Vergisi Kredisinden (ÜVK) faydalanmak isteyen Amerikalı şirketler,  2012 yılında rüzgar kurulumlarını adeta uçurdu. Bu arada, Latin Amerika ve Kanada da mithiş bir büyüme kaydederek, ABD’deki gelişim ile parallelik göstermiş oldular.

Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği (AWEA) raporlarına göre, 2012’inin üçüncü çeyreğinde toplam 1,8 GW kapasite yakalayan ülke, ilk üç çeyrek toplamında 4,7 GW kurulu güç ile büyük bir ivme kazanmış oldu. Bu son rakamlarla birlikte toplamda 51,6 GW kapasitesini bulan Amerikan rüzgar endüstrisi, böylece 2011’den bu yana  %16 büyüme yakalamış oldu.

Aslında inişli çıkışlı bir yıl geçiren ABD rüzgar türbinleri üreticileri,  bu süreçte yeniliklere de imza attılar. Düşük rüzgarda çalışan türbinlerin verimlerinin arttığı ve ülkenin rüzgar az rüzgarlı yerlerinde bile iyi verim alınan türbinlerin gelitirildiğini kaydeden AWAEA başkan yardımcısı  Rob Gramlich , kanat dizaynlarında da önemli değişiklikler beklendiğini  ve GE’nin üzerinde çalıştığı bir projenin gerçekleşmesi halinde, kanat üretim maliyetlerinde % 25 ile 40 arasında düşmeye neden olacağını söyledi.

Kanada’ya gelince, Quebec’in Gaspesie bölgesinde bitirilen Gros-Morne II projesi ve diğer rüzgar santralleri ile birlikte 2012 yılı içinde toplam 1,2 GW kurulu güce ulaşıldı. Gros-Morne I ve II’nin projelerinin toplamda bu 1,2 GW’ın 211,5 MW oluşturduğu ülkede , kurulu santrallerin yaklaşık %60’ı Quebec bölgesinde bulunuyor. 2012 sonu itibarı ile Kanada’da 6,4 GW rüzgar kapasitesine ulaşılmış olacak.

Meksika ise Oaxaca’da tamamlanan 306 MW ile birlikte 1 GW sınırını aşmış bulunuyor.

11 üretim tesisine ev sahipliği yapan Brezilya rüzgar endüstrisi istikrarlı büyümesini bu yıl da sürdürdü. 12. tesis olacak olan GE’nin 2013 yılında tamamlayacağı 35 milyon USD’lık proje  Bahia şehrinin  kuzeydoğusunda yer alacak.

AB 100 GW Rüzgar Gücü Eşiğini Yakaladı

2012 yılının ilk yarısında pek çok Avrupa ülkesinde güçlü bir büyüme gerçekleşti. Kıtanın en büyük pazarları yılın ilk yarısında (YİY) 941 MW  ve toplamda 30 GW ile Almanya, YİY’da 414 MW ve toplamda 22 GW ile İspanya, YİY’da 490 MW ve toplamda 7,2 GW ile İtalya, YİY’da 650 MW ve toplamda 7,18 GW ile Fransa, YİY 818 MW ve toplamda 6,48 GW ile İngiltere, YİY 19 MW ve toplmada 4,9 GW ile Portekiz olarak kaydedildi. İspanya ve Portekiz dışındaki tüm bu ülkeler, 2011 yılının ilk yarısına göre büyüme kaydettiler.

Dünya Rüzgar Enerjisi Derneği (WWEA)’nin verilerine göre Doğu Avrupa ülkeleri en dinamik pazarlar oldular. %33 büyüme gösteren Romanya’da YİY’da 274 MW ve ikinci yarısında ise 700 MW’a yakın kurulum gerçekleşti. Polonya rüzgar endüstrisi %22 büyürken Nisan 2012 itibarı ile kapasitesini 527 MW arttırdı. %64 ile olağanüstü bir büyüme gösteren ve kapasitesini 37 MW arttıran Ukrayna, kurulu gücüne 20 MW daha ekleyen Litvanya da önemli pazarlar içinde yer aldılar.

Deniz Rüzgar Santralleri konusunda da patlama yaşayan Avrupa Birliği’nde, 175. ve son türbinin monte edildiği London Array projesinin 630 MW’lık  ilk etabı devreye alındı.

2012 Eylül’ünde bir açıklama yapan Arupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA), kıtadaki toplam kurulu gücün 100 GW eşiğini aştığını açıkladı. Birlikten gelen açıklamaya göre 100 GW kurulu gücün ürettiği elektrik 57 milyon hanenin yıllık toplam tüketimine ve 39 nükleer santralin ürettiği enerjiye eşit.

AB rüzgar sektörünün ilk 10 GW elektriği şebekeye vermesi 20 yılı buldu, ancak sonraki 13 yılda müthiş bir performans gösteren ve sonraki 90 GW enerjinin 45 GW’ını da geçtiğimiz 6 yılda kurmayı başarak:

•    39 nükleer santral
•    52 doğalgaz santral
•    62 termik santrale

eşdeğer elektrik üretmiş oldu.

Çin ve Hindistan En Büyük 5 Pazar Arasında

Çin bu sene de rüzgar kurulumlarında lider ülkeydi. Yılın ilk 6 ayında 5,4 GW kuruluma ulaşan Çin için, bu rakam 2011 yılının aynı döneminde gerçekleştirdiği 8 GW’a kıyasla hayli düşük. Yılın ilk 6 ayında yeni türbinlerdeki dünya pazarının %32’sini oluşturan Çin, geçtiğimiz sene tek başına bu pazarın %43’ünü temsil etmekteydi. Temmuz 2012 itibarı ile 67,7 GW toplam kurulu güce sahipti. WWEA önümüzdeki dönemlerde de bu ülkenin, dünyanın en büyük rüzgar enerjisi pazarı olacağını tahmin ediyor, ancak bu büyümenin hızının yavaşlayacağı da öngörülüyor.

Hindistan’a gelince, kurulu rüzgar gücüne 2012’nin ilk 6 ayında 1,4 GW ekleyen ülkenin, henüz açıklanmayan son 6 ayında bir düşüş kaydetmesi bekleniyor.  Ernest & Young tarafından açıklanan bir rapora göre, 2 önemli devlet teşviğinin süresinin bitmesi nedeniyle son yarıyılı zor geçiren Hindistan’da Yenilenebilir Enerjiler Bakanı’nın hükümete yeni teşvik modellerini yürürlüğe sokmasını tavsiye etmekle birlikte, belirsiz devlet politikalarının sektördeki büyümenin önünde engel teşkil etmesi kaçınılmaz görünüyor.

Türkiye Rüzgarda Nerede ve Nereye Gidiyor?

Şubat 2012 itibarı ile toplam 1800 MW kapasiteyi geçen Türkiye’nin, yıl sonu itibarı ile toplamda 2,3 GW kurulu güce erişmesi beklenmekte. Bu konuda Türkiye Rüzgar Endüstrisi Birliği (TÜREB) tarafından hazırlanmış olan çok kapsamlı bir raporun linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Raporu 2012

TÜREB’in koymuş olduğu “2023 Yılında 20 GW Rüzgar Gücü”  hedefine ulaşmak için yapılması gerekenler ise aşağıdaki linkte kapsamlı bir şekilde açıklanmış:

Türkiye 2023 Rüzgar Enerjisi Yol Haritası
Türkiye 2023 Rüzgar Enerjisi Yol Haritası – TABLO

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Ova RES’in Türbinleri Gamesa’dan

Ayres Elektrik’in Aydın ve İzmir illeri içinde inşa edeceği Ova Rüzgar Enerji Santrali için türbinleri Gamesa sağlayacak. Gamesa internet sitesinden, Kar-Demir Haddecilik ve Elektrik Üretim`İn bağlı ortaklığı Ayres Elektrik Üretim

HABERLER

Manavgat’ta 8000 Konutun İhtiyacı Çöpten Karşılanabilir

Antalya’nın Manavgat ilçesinin çöplerinin, kurulan bertaraf tesislerinde elektrik enerjisine dönüştürüleceği belirtildi. Antalya’nın Manavgat ilçesinin çöplerinin, kurulan bertaraf tesislerinde elektrik enerjisine dönüştürüleceği belirtildi. Manavgat Çevre Koruma Turizm Alt Yapı Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (MATAB)

Elektrikli araçlar 0 Comments

Malezya’da Elektrikli Araçlara Yöneliyor

Malezya hükümet yetkilileri 2020 yılına kadar sokaklarda 100.000 elektrikli araç görmeyi hedeflediklerini açıkladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Malezya ya da resmî adıyla Malezya Devleti, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve