Dünyada Rüzgar Enerjisinde Artış Beklentisi

Dünyada Rüzgar Enerjisinde Artış Beklentisi

Dünya elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılayan rüzgarın payının beş yıl içinde iki kattan fazla artarak yüzde 7.3’e çıkması öngörülüyor.

2bNavigant Research araştırma şirketi analistlerine göre, 2018 yılına kadar dünyanın elektrik ihtiyacının yüzde 7.28’i rüzgar enerjisinden karşılanacak.

Günümüzde rüzgar enerjisi dünyanın elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılıyor. Navigant araştırma, önümüzdeki birkaç yıl için oldukça iyimser beklentiler içindeler ve 2018 yılına kadar bu oranın yüzde 7.3’e çıkacağını öngörüyorlar.

Araştırma başkanı Feng Zhao, 2013 yılında 2004 yılından bu yana ilk defa rüzgar enerji üretiminde düşüş yaşandığına dikkat çekerek, öncelikle Latin Amerika ve Afrika olmak üzere gelişmekte olan piyasalardaki yeni olanaklar ve rüzgar teknolojisindeki gelişmelerin etkisiyle 2018 yılına kadar dünya genelinde rüzgar enerji kapasitesine 250 GW daha eklenmesinin beklendiğini söyledi.

2013 yılındaki hayal kırıklığı yaratan küresel rüzgar enerjisi verilerine rağmen rüzgar enerjisi gelecekte yükselen bir seyir içinde olacak. 2013 yılında rüzgara 36.134 MW kapasite eklenerek ilk defa bir önceki yıla göre düşüş yaşanmıştı. Avrupa piyasalarında 2008 krizi sonrası yaşanan düşüş nedeniyle bu düşüş öngörülüyordu. Özellikle ABD ve İspanya’da düşüşler çok belirgin oldu.

2014 beklentileri

2014 yılında ise rüzgar elektriğinin dünya elektrik ihtiyacının en az yüzde 2.87’sini karşılaması öngörülüyor. 2014 yılında kurulum kapasitesinin ise yüzde 29.6 oranında büyümesi bekleniyor.

Araştırmanın 2013 güncellemesi verilerine göre, rüzgar enerjisinde liderliği 2012 yılında GE Wind’e kaptıran Vestas yeniden lider şirket konumunda. Rüzgar enerjisinde en büyük market ise Çin. Avrupa’da 2013 yılında açık deniz rüzgar santralleri yüzde 50 oranında büyüme kaydetti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tesla Türkiye’de Yönetici Arıyor

Tesla, Türkiye operasyonu için ‘Regional Delivery Manager’ ve ‘Service Manager’ ünvanlarıyla çalışan arayışlarını da resmi olarak başlattı. Dünyada elektrikli araçlar yaygınlaşırken, uluslararası elektrik araç üreticileri de Türkiye’deki faaliyetlerini artırmaya çalışıyor.

HABERLER

Bursa’nın 3 Jeotermal Alanı İhaleye Çıkarılıyor

Bursa`da 3 jeotremal kaynak-doğal mineralli su arama ruhsatlı saha ihale yoluyla özel sektöre açılacak.  Bursa İl Özel İdaresi Çevre ve Sağlık Daire Başkanlığı`ndan yapılan duyuruya göre, il sınırları içindeki bazı

HABERLER

Elektriğin Bir Kilowatt’ına 35,4 Kuruş Ödedik

Konutlarda 1 kilowatt elektrik için ilk altı ayda ortalama 35,4 kuruş ödendi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in resmi internet sitesinden alınan verilere göre, konutlarda, 1 kilowatt elektrik için, tüketiciler 2014 yılının