“Dünyada Her Gün 110 Megawattlık Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor”

“Dünyada Her Gün 110 Megawattlık Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor”

Becquerel Institute Direktörü Gaetan Masson: “Dünyada güneş enerjisi büyüyor. 2014 yılı rakamlarına göre, dünyada her gün 110 megawattlık güneş enerjisi santrali kurulum gerçekleştiriliyor. Yıllık ise, 40 bin megawattlık kurulum yapıldı.”

IMG_3429Intersolar Summit Türkiye/İstanbul Konferansı dün İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Becquerel Institute Direktörü Gaetan Masson konferansta yaptığı konuşmada, “dünyada güneş enerjisi büyüyor. 2014 yılı rakamlarına göre, dünyada her gün 110 megawattlık güneş enerjisi santrali kurulum gerçekleştiriliyor. Yıllık ise, 40 bin megawattlık kurulum yapıldı” dedi.

Masson,  bu rakamın 2013 yılı rakamlarına göre daha geride olduğunu ifade ederek, “Bunun nedeni, güneş enerjisi pazarındaki daralma ve Çin gibi ekonominin önemli aktörleri olan ülkelerin büyümesinde yaşanan durgunluk olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte, fotovoltaik pazarı diğer sektörleri de içine alacak şekilde büyüyecek. Uluslararası Enerji Birliği’nin raporuna göre, güneş enerjisi 2050 yılında ana enerji haline gelecek. Dünyada pek çok ülkede binalara kolayca panel yerleştirilebilecek. Özellikle, güneşlenme potansiyeli yüksek bölgelerde, güneş enerjisi maliyetleri düşecektir” şeklinde konuştu.

Masson, güneş enerjisi sektörünün gelişimi ve pazara dayalı mekanizmaların kurulması için; hükümetlerin güneş enerjisine yaklaşımı, piyasadaki en iyi teknolojiye göre, üretim biçiminin belirlenmesi ve destek mekanizmalarının sürdürülebilir olması, yeşil sertifikaların kurulması gerektiğini  söyledi.

Masson, Türkiye’ de  rekabet edebilirlik için verilecek mali desteklere ince ayar yapılması, Türkiye’ye özgü iş modelleri üretilebilmesi, şebekenin finansal olarak desteklenmesi, yatırım için siyasi istikrarın gerçekleşmesi ve sermayenin düşük maliyetli olmasının önemine işaret etti.  Masson, “böylece, çok uygun fotovoltaik uygulamaları ortaya çıkacaktır. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörünün rekabet edilebilir bir alan olacak mı, olmayacak mı konusunda karar vermesi çok önemli. Ayrıca, risklerin azaltılması da çok iyi olur” dedi.

“Güneş enerjisi sektörünün önünü açmaya çalışıyoruz”

TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, güneş enerjisi sektörünün önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, “yatırımcıların ilgisi sürdüğü sürece, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını çok daha fazla kullanması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Çepni, güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili başvuru değerlendirme sürecinin yeni olduğu için başlangıçta bir takım sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, “Sıkıntılar aşıldı ve aşılmaya devam ediyor. Özellikle süre açısından yatırımcıların sıkıntı çekmesini engellemeye, yatırımcılarının mağdur olmasının önüne geçmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de güneş enerjisi çağı başladı”

GENSED Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Tiris’de konferansta yaptığı konuşmada, “güneş enerjisi yatırımcılarını için en büyük sıkıntının imar prosedürleri olduğunu belirterek, “çok yoğun bir başvuruyla karşılaşıldı. Kurumda oluşan yığılmalardan dolayı bekleyen projeler var. Bu projelerin çoğu zor ve yapılamaz durumda. O nedenle, proje onayında çok dikkatli olunması gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Tiris, mevcut bürokrasinin aşılması  ve mevcut finans destek mekanizmalarının geliştirilmesi, konutlar, AVM’ler sanayi tesisleri, tarım alanları gibi güneş enerjisi uygulanabilecek alanlarla ilgili düzenleme yapılması ve ikili anlaşmalara izin verilmesi durumunda Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün 20 bin megawatt düzeyine ulaşabileceğini söyledi.  Prof. Dr. Tiris, “Türkiye’de güneş enerjisi çağı başladı. Mevcut hedeflerimizi yukarıya taşımamamız için hiçbir neden yok. Yeter ki bu düzenlemeler gerçekleştirilsin” şeklinde görüşlerini açıkladı.

“Doğru projelere finansman sağlanmalı”

First Solar Türkiye Yöneticisi Evren Evcit konferansta bir konuşma yaparak, güneş enerjisi projesinde doğru ekipman seçimi, doğru işletmeci ve doğru finansman bulunması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’de güneş enerjisi sektörü oldukça yeni. Uluslararası kuruluşlar pazara yönelse de   yabancılık yaşıyor. Finansman doğru projelere sağlanmalı. Aksi halde geri ödeme sorunlarıyla karşılaşılabilir. Bu sektörün finansman ayağının hayati olduğu göz önüne alınmalı. Doğru ekipmanlarla oluşturulmuş projelere finansman verilmeli” dedi.

“Türkiye’ye ilgi artacak”

GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özek’de konferansta yaptığı konuşmada, güneş enerjisi alanında Avrupa’da 1995 yılında başlayan sürecin Türkiye’de 10 yıl sonra başladığına değinerek, bu durumun avantaj ve dezavantajları bulunduğunu aktardı. Söz konusu dezavantajları; teknoloji transferi olmaması, Avrupalı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımcılardan ileri duruma geçmesi ve Türkiye’de yatırımların gelişmemesi olarak sıralayan Özek, avantajları ise; Türkiye’de teknolojinin gelişmesi, Avrupa’da kurulan sistemlerde maliyetin yüksek olması, Avrupa’da kalite düzeyi düşük panellerin kullanılması ve satın alma garantilerinin yüksek seyretmesi, Türkiye’de finansman gücünün oluşması  ve amortisman sürelerinin 7-8 yıla inme düzeyine  gelmesi olarak değerlendirdi.

Özek, “Türkiye’nin jeopolitik konumundan dolayı, enerji koridoru olması nedeniyle, yurt dışındaki şirketlerin önümüzdeki dönemde ilgisi artacak. Bu kuruluşlarla Türkiye’de ortaklıklar kurulacak. Ama bu ortaklıklar güvenli ve sürdürülebilir olmalı. 2023 yılında 10 bin megawaatlık bir güneş enerjisi kurulumu gerçekleşebilir. Toplam elektrik kurulu gücünün yüzde 35’ini yenilenebilir enerjiden sağlama hedefi var. Türkiye’de üretilen güneş panellerini 20-30 yıl içerisinde Orta Doğu ve Avrupa’ya ihraç edebiliriz” şeklinde konuştu.

“Pazar potansiyeli iyi değerlendirilmeli”

M+W Group Teknoloji Güneş Enerjisi Teknoloji Müdürü Dr. Klaus Eberhardt’da konferansta yaptığı konuşmada, PV üretiminin Türkiye’ye iş ve istihdam sağlamasının yanı sıra, yenilebilir enerjiye sevk edeceğini belirterek, “Üretimde Türkiye’nin pazar potansiyeli değerlendirilmeli. Üretimin fazlası Avrupa’ya ihraç edilebilir. Üretimde önde gelen teknoloji oyuncuları ve maliyet dikkate alınmalı” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İlk Yerli Elektrikli Otomobile Bakanlık Satın Almalarla Destek Verecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu,yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Emiroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başta Başbakan Recep

HABERLER

TÜREB’den Rüzgar Yatırımları İçin Çalıştay Çağrısı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), rüzgar santralleriyle ilgili izin süreçlerinde yaşanan sorunların ortaya koyulması için, Enerji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, EPDK ve sektör temsilcilerinin katılcağı bir çalıştay düzenlenmesini

HABERLER

Esenboğa İlk Karbon Nötr Havalimanı Oldu

Ankara`daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında yer alan karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye