Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporu’na göre, dünya genelinde fotovoltaik güneş paneli kurulu gücünün 2019 yılına kadar 540 gigawatt olması bekleniyor. 

dunya gunes kurulu gucDünya güneş enerjisine yatırım yapıyor. Uluslararası enerji kuruluşlarının açıklamalarına göre, güneş enerjisine yönelik yapılan yatırımlar artış gösteriyor.

www.trtturk.com’un haberine göre, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisinin (EPIA) raporuna göre, güneş enerjisi kurulu gücü, 2019 yılına kadar dünya genelinde 540 gigawatt olacak.

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporunda, dünya genelinde güneş paneli kurulu gücü 178 gigawatt iken, bunun beş yıl içerisinde yüzde 300’den fazla artacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, söz konusu kurulu güç, 2019 yılında 540 gigawatt’a ulaşacak.

Çin, Japonya ve ABD en güçlü üç fotovoltaik piyasası olarak görülürken, Avrupa’da panel kurulumunda ilk üç ülke Almanya, İtalya ve Fransa olarak sıralandı. 28 gigawatt ile Çin güneş enerjisi kurulu gücünde başı çekerken, Çin’i, 23 gigawatt ile Japonya ve 19 gigawatt ile Amerika Birleşik Devletleri izledi.

Avrupa’da ise 2014 yılında en yüksek kurulu gücü oluşturan İngiltere 2,4 gigawatt ile birinci sırada yer alırken, Almanya 1,9 gigawatt ile ikinci, 927 megawatt ile Fransa ise üçüncü oldu. Kıtada sadece 2014 yılındaki kurulu güç 40 gigawatta ulaştı.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Biyoyakıtlar, Fosil Yakıtlardan Daha Tehlikeli Hale Gelebilir”

İngiltere’de Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House tarafından hazırlanan raporda sürdürülebilir olarak lanse edilen biyoyakıtlara bağımlılığın gıda fiyatlarını yükselteceği belirtildi. BBC Çevre Muhabiri Matt McGrath’ın haberine göre Enstitü ayrıca Birleşik Krallık’ın akıldışı biyoyakıt

HABERLER

Mitsubishi Outlander PHEV Konsept S’yi Paris’te Sergiliyor

Dünyanın ilk plug-in hibrit 4×4 aracı olan Mitsubishi Outlander PHEV, özel Konsept-S paketi ile Paris Motor Show 2014’te otomobil tutkunlarıyla buluşuyor. Paris Motor Show 2012’ye dünyanın ilk plug-in hibrit 4×4

TARIM

“Yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı İle Önemli Bir İvme Kazanacak”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı: “13. Çağrı Dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacak.” Tarım ve Kırsal