Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporu’na göre, dünya genelinde fotovoltaik güneş paneli kurulu gücünün 2019 yılına kadar 540 gigawatt olması bekleniyor. 

dunya gunes kurulu gucDünya güneş enerjisine yatırım yapıyor. Uluslararası enerji kuruluşlarının açıklamalarına göre, güneş enerjisine yönelik yapılan yatırımlar artış gösteriyor.

www.trtturk.com’un haberine göre, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisinin (EPIA) raporuna göre, güneş enerjisi kurulu gücü, 2019 yılına kadar dünya genelinde 540 gigawatt olacak.

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporunda, dünya genelinde güneş paneli kurulu gücü 178 gigawatt iken, bunun beş yıl içerisinde yüzde 300’den fazla artacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, söz konusu kurulu güç, 2019 yılında 540 gigawatt’a ulaşacak.

Çin, Japonya ve ABD en güçlü üç fotovoltaik piyasası olarak görülürken, Avrupa’da panel kurulumunda ilk üç ülke Almanya, İtalya ve Fransa olarak sıralandı. 28 gigawatt ile Çin güneş enerjisi kurulu gücünde başı çekerken, Çin’i, 23 gigawatt ile Japonya ve 19 gigawatt ile Amerika Birleşik Devletleri izledi.

Avrupa’da ise 2014 yılında en yüksek kurulu gücü oluşturan İngiltere 2,4 gigawatt ile birinci sırada yer alırken, Almanya 1,9 gigawatt ile ikinci, 927 megawatt ile Fransa ise üçüncü oldu. Kıtada sadece 2014 yılındaki kurulu güç 40 gigawatta ulaştı.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Okuluna Destek Bekleniyor

Avrupa ve Türkiye’de bir ilk olacak … Yenilenebilir enerji okulu destek bekliyor Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde 2 yıl önce eğitim vermeye başlayan ‘Yenilenebilir Enerji Bölümü’ hedef büyütüyor. Okulun 8 öğretmeninin

YATIRIMCI

Rüzgar Lisansı Başvuruları Her Yıl Ekim Ayında

Rüzgar enerjisi müracaatları bundan sonra Türkiye’de daha sistematik hale gelecek. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından çıkarılan yeni lisans yönetmeliğine göre Türkiye’de rüzgar enerjisi santrali (RES) kurmak isteyenler, artık her

Enerji Verimliliği 0 Comments

Aksa Akrilik’den 2 Milyon Dolarlık Tasarruf

Aksa Akrilik uyguladığı AES (Advanced Energy Solutions) Projesi ile yıllık 2 milyon dolar tasarruf elde etti. Enerji verimliliği projeleri ile işletmelerin girdilerinde çok önemli tasarruf elde etmeleri mümkün. Türkiye’de bu