Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Dünyada Güneş Enerjisinde 2019 Yılında 540 Gigawatt Hedefi

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporu’na göre, dünya genelinde fotovoltaik güneş paneli kurulu gücünün 2019 yılına kadar 540 gigawatt olması bekleniyor. 

dunya gunes kurulu gucDünya güneş enerjisine yatırım yapıyor. Uluslararası enerji kuruluşlarının açıklamalarına göre, güneş enerjisine yönelik yapılan yatırımlar artış gösteriyor.

www.trtturk.com’un haberine göre, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisinin (EPIA) raporuna göre, güneş enerjisi kurulu gücü, 2019 yılına kadar dünya genelinde 540 gigawatt olacak.

Küresel Güneş Enerjisi Piyasası Raporunda, dünya genelinde güneş paneli kurulu gücü 178 gigawatt iken, bunun beş yıl içerisinde yüzde 300’den fazla artacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, söz konusu kurulu güç, 2019 yılında 540 gigawatt’a ulaşacak.

Çin, Japonya ve ABD en güçlü üç fotovoltaik piyasası olarak görülürken, Avrupa’da panel kurulumunda ilk üç ülke Almanya, İtalya ve Fransa olarak sıralandı. 28 gigawatt ile Çin güneş enerjisi kurulu gücünde başı çekerken, Çin’i, 23 gigawatt ile Japonya ve 19 gigawatt ile Amerika Birleşik Devletleri izledi.

Avrupa’da ise 2014 yılında en yüksek kurulu gücü oluşturan İngiltere 2,4 gigawatt ile birinci sırada yer alırken, Almanya 1,9 gigawatt ile ikinci, 927 megawatt ile Fransa ise üçüncü oldu. Kıtada sadece 2014 yılındaki kurulu güç 40 gigawatta ulaştı.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Erzincan Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu hedeflerinin kendi kendine enerjisi yeten bir Erzincan oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de kamu ve özel kuruluşların güneş enerjisi sistemleri kurma

Ulaşım 0 Comments

Karada ve Havada Gidebilen Elektrikli Otomobil Üretildi

Rektör Prof.Dr. Burhan Aykaç, Mühendislik Fakültesi’nin TÜBİTAK desteği ile hazırladığı elektrikle çalışan otomobil projesinin dünya çapında ilgi gördüğünü söyledi. Türkiye’de elektrikli otomobil konusunda akademik düzeydeki çalışmalar sınır tanımıyor. Türkiye bu

HABERLER

First Solar ve SunPower İşbirliği Yaptı

First Solar ve SunPower şirketleri ortaklığıyla kurulan 8point3 Energy Partners kapsamında, 4’ü operasyonel olmak üzere toplam 6 güneş enerjisi çiftliği kurulacak. Amerika’nın iki büyük güneş paneli üreticisi; First Solar ve