“Solar Sulama, Kalaşnikovlarla Çatışmak Yerine, İnsanların Sebze Meyve Yetiştirmesini Teşvik Ediyor “

“Solar Sulama, Kalaşnikovlarla Çatışmak Yerine, İnsanların Sebze Meyve Yetiştirmesini Teşvik Ediyor “

Lorentz Solar Pompa Sistemleri Yöneticisi Markuz Schulz, dünyada güneş alan ama elektrik almayan her yerin güneş enerjili pompalar için önemli bir pazar olduğunu söyledi.

ae_gunes_enerjili_sulama_lorentzGüneş enerjisiyle oluşturulan sistemlerden biri de içme suyunda ve tarım arazilerinde sulama yapılmasında kullanılan güneş enerjili pompalar. Güneş enerjili pompalar, dünyada şebeke elektriğinin ulaşamadığı her yerde kullanılabiliyor. Türkiye’de yoğun bir ilgi görmeye başlayan solar pompa üreticisi Lorentz Solar Pompa Sistemleri Yöneticisi Markuz Schulz ve Lorentz’in Türkiye’deki Dağıtım Ortağı (Distribution Partner) Ekosolar firmasının yetkilisi Recep Zeydan ile bu sistemi, özelliklerini ve yeni oluşmakta olan pazar hakkında konuştuk.

Güneş enerjili pompaların konvansiyonel pompalara göre avantajları nelerdir?

Türkiye açısından sulama alanlarında güneş  enerjili pompa kullanmanın Türkiye’nin bir güneş  ülkesi olması, güneş kaynağına ücretsiz erişilebilmesi ve her yerden ulaşılabilir olması gibi avantajları bulunuyor.  Buna ek olarak, güneş enerjili pompalarda harcanan birim güç başına elde edilen verimlilik, konvansiyonel pompalara göre çok daha yüksek düzeyde gerçekleşiyor.  Güneş enerjili pompalar çok daha yüksek teknolojiyle üretiliyor.

Ayrıca diğer bir konu da, su gibi son derece doğal olan bir kaynağı neden güneş gibi yine doğal olan bir kaynakla çıkarmayasınız? Neden fosil yakıtlara dayalı teknolojiler kullanarak doğal bir kaynağa erişelim?

Güneş enerjili pompaların kurulum maliyetleri, konvansiyonel pompalara göre ne düzeyde gerçekleşiyor?

Solar pompalarda ilk kurulum maliyeti, geleneksel pompalara göre daha yüksek düzeyde gerçekleşiyor.  Ama bu sistemler, kullanım amacı ve üretilen ürüne göre, 5-6 yılda kendi maliyetini çıkartıyor. Yatırımcılar ilk başta güneş enerjili pompalarla sulama yapılması projesine, kurulum maliyeti nedeniyle,   temkinli yaklaşabiliyorlar ama sistemin avantajlarını öğrendikten sonra, finansman güçlerine göre olumlu bakabiliyorlar. Türkiye’de şu anda bu sistemlere büyük bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Üstelik sistemin bir alternatifi de yok. Elektrik olmayan bir yerde sadece dizel motor (jeneratör) kullanarak pompalama yapabilirsiniz ve bunun maliyeti (hele artan petrol fiyatları düşünüldüğü zaman) sürekli artıyor. Türkiye bildiğim kadarıyla benzinin en pahalı olduğu ülkelerin başında geliyor !

Dünyada güneş enerjili pompalar en çok nerede kullanılıyor?

Çok güneş alan ama elektrik almayan her yer bizim için önemli bir pazardır. Hindistan, Yunanistan, Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri ve  Avustralya gibi geniş arazilerin olduğu ve elektriği götürmenin zor olduğu yerler de bizim ana pazarlarımız. Günde 8-10 saat elektrik kesintisinin olduğu bölgeler de bizim hedef pazarlarımız arasında yer alıyor.

Güneş enerjili pompa pazarı, dünyada nasıl bir gelişim gösteriyor?

Dünyada  sulama genellikle AC tipi büyük geleneksel tip pompalarla yapılıyor.  Güneş enerjili pompa  pazarı oldukça yeni ve büyümekte olan bir pazar. Güneş enerjili pompa pazarında yaptığı iş ve ürün çeşitliliği anlmında Lorentz’in bir rakibi bulunmuyor. Şu anda, bu pazarda üç şirket faaliyet gösteriyor. Ama dediğimiz gibi diğer firmalar  bize göre, çok daha küçük çaplı projeler gerçekleştirebiliyorlar.

Dünya genelinde Lorentz’in yapılanması nasıl?

Lorentz’in merkezi Almanya’da, Ar-Ge ve üretim ise Beijing (Çin)’de. Geçtiğimiz sene çok büyük işler yaptığımız ve resmi yetkililerin özel talebiyle kurduğumuz Hindistan Yeni Delhi’de de bir ofisimiz var. Bununla birlikte, farklı ülkelerde toplam 120 iş ortağımız bulunuyor.

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz en büyük proje hangisidir?

Hindistan’ın Rajastan bölgesinde gerçekleşen bir ihaleyi aldık ve 5 bin adet pompa temin ettik. Bu tek bir projede yaptığımız en büyük işti.

Türkiye’de yaptığınız en büyük proje?

Malatya’da yapılan ve PS15k modelimizin kullanıldığı proje. Bu projeyi oradaki bayimiz getirdi, biz ürün tedarik ettik. Bu pompa sistemi kullanılarak 80m. derinlikden günde toplam 200 m3 civarı su çıkarıldı yaz aylarında.

En çok talep edilen modeller hangileri?

PS4000 modelimiz, içme suyu uygulamaları, sulama projeleri gibi pek çok yerde kullanılabilir. Verimi en yüksek olan modelimiz olduğu için çok satıyoruz. PS4000 için, amiral gemimiz diyebiliriz.

Lorentz’in en büyük ve maliyetli PS21 modeli pompalarını da kullandığımız oldukça çok projemiz oldu. Şu anda, Ortadoğu’da bir kurulum yapılıyor. Onun dışında Şili, Pakistan ve ABD gibi çok geniş çiftliklerin olduğu yerlerde PS21 modelini oldukça çok satıyoruz.

 Güneş enerjili pompalarla sulama konusunda dünyadaki teşvik uygulamaları genelde ne düzeyde ?

Güneş enerjili pompalarla sulama sistemine verilen teşvik ve sistemler, ülkelere hatta eyaletlere göre değişiyor. Genelde pompanın kendisine devlet teşviki veriliyor ve projenin gerisi tarımsal kalkınma ajansları aracılığıyla destekleniyor. Devlet yüzde 20’yi hibe olarak veriyor ve kalanı kredi kuruluşlarına bağlı olarak 6 ile 8 yılda geri ödeniyor. Hatta bazen Pakistan’ın Keşmir gibi politik olarak istikrarlı olmayan bölgeleri için devlet, bu pompaları ücretsiz olarak vererek, insanların kalaşnikovlarla çatışmak yerine, sebze meyve yetiştirmesini teşvik ediyor.

Dünyanın büyük tarım arazileri olan bölgeleri açısından durum ne?

ABD ve Avustralya gibi geniş arazilerin olduğu ülkeler Lorentz için en iyi pazarlardır. Zira sistemlerimiz, merkezi olmayan ve binlerce dönümlük arazilerde de farklı farklı noktalara uygulama yapabilmesini mümkün kılıyor. Böylece devasa bir çiftlik arazisinde dahi 1-2 km ara ile sabahtan akşama kadar su basabilen yüzlerce uygulama yapabilirsiniz.

Röportaj: Hüseyin B. Ekmekçi
huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Ferit Küçükay: “Elektrikli Araçlara Geçiş Süreci Yavaş Olacak”

İSTANBUL – Almanya’da bulunan Otomotiv Mühendisliği Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ferit Küçükay ilk kez İstanbul’da gerçekleştirdikleri Otomotiv Mühendisliği Konferansı’nın çok verimli geçtiğini söyledi. Elektrik tahrikli araçların yaygınlaşmasının en erken 20 yıl sonra

News

“I Would Give A1% Higher Chance To Self-consumption Than FIT In Turkey”

Upsolar opened its office in Istanbul in 2013 and it continues to expand its existence. Upsolar’s Turkey & Middle East Director Mr. Ioannis Markatatos answered the questions about why they decided

Sektörel Röportajlar 0 Comments

İbrahim Ocak:” Globalleşen Ekonomide Uzakdoğulular Avrupalılaşıyor, Avrupalılar Çinlileşiyor”

.Sayın Ocak, bildiğimiz kadarıyla 2011 sektördeki 9. yılınız. 2002 yılına dönersek, 2001 yılındaki büyük bir ekonomik krizin ardından o dönemde neredeyse hiç duyulmamış bir sektörde yatırım yapmak kararına nasıl vardınız?