“Dünyada 1 Milyar Kişi Kendi Kendine Geçinebilme Olanağına Sahip Değil”

UNDP İstanbul Yetkilisi Simona Marinescu: “Tüketime doğru  ilerleyebilmek için gelir gurubunun yükseltilmesi gerekiyor. Toplumların sosyal ve ekonomik piramitinde en çok alt kesim yaşıyor. Konut alanında ulaşılabilir, uygun fiyatlı düşük karbonlu binalar olmalı. Dünyada 4 milyondan fazla insan gecekonduda yaşıyor. 4 milyar kişi düşük gelir düzeyinde yer alıyor. 1 milyar kişi ise, kendi kendine geçinme ve yaşama olanağına sahip değil.”

ae_akillisehirler_yem2Yapı Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen “EKODesing2013 Sürdürülebilirliğin Boyutları” isimli konferans bugün Yapı Endüstri Merkezi binasında gerçekleştirildi. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansa yerli ve yabancı uzmanlar ve sektör temsilcileri katıldı.

Konferansta, oturum başkanlığını Vaillant Satış ve Pazarlama Koordinatörü Özgür Gök’ün üstlendiği “Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” isimli oturumda konuşan UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü Simona Marinescu, günümüzde herkesin dünyada hızla büyüyen nüfus sorununa eğilmesi, arazilerin sınırlı olduğunu farkına varması ve kaynakların kısıtlı olduğunu düşünmesi gerektiğini söyledi.  Günümüzde tüketici sayısının azaldığına dikkat çeken Marinescu, “Tüketime doğru  ilerleyebilmek için gelir gurubunun yükseltilmesi gerekiyor. Toplumların sosyal ve ekonomik piramitinde en çok alt kesim yaşıyor. Konut alanında ulaşılabilir, uygun fiyatlı düşük karbonlu binalar olmalı. Dünyada 4 milyondan fazla insan gecekonduda yaşıyor. 4 milyar kişi düşük gelir düzeyinde yer alıyor. 1 milyar kişi ise, kendi kendine geçinme ve yaşama olanağına sahip değil” şeklinde konuştu.

Marinescu, sadece şirketleri değil insanları da içine alan bir piyasadan söz edilmesi  gerektiğini belirtti. Şirketlerin pozitif bir ayak izi bırakmaları gerekiyorsa, insanları da sürece dahil etmesinin şart olduğunu aktaran Marinescu, “Kullanılan iş modelleri yalnızca gelecek kuşaklara değil, şu anda yaşayan insanlar içinde olmalı. Biz, insanların biraz eğitimle çalışma alanına katılabileceklerini düşünüyoruz” dedi. Günümüzde şirketlerin sürdürülebilirlik açısından aktivitelerini oluşturmaya, çevreye ve insanlara daha az zarar vermeye çalıştıklarını aktaran Marinescu, şirketlerin iş modellerini sürdürülebilirlik sürecine uyarlayarak yeni fırsatlar ve pazar olanaklarının yaratılabileceğini belirtti. Marinescu, devletlerin de sürdürülebilirlik yönünde şirketlere düzenleyici ortam oluşturmaları ve onları yönlendirmeleri gerektiğini ifade etti. Marinescu, Türkiye’de yaşanan değişime özel sektörün öncülük ettiğini de sözlerine ekledi.

“Sürdürülebilirlik kavramı yenilenmeli”

Panelde söz alan Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar da dünyada sürdürülebilirlik kavramının en çok tüketilen ae_akillisehirler_yem1kavram olduğunu ifade ederek, kavramın da kendini sürdürebilmesi için yenilenmesi gerektiğini  belirtti. Dr. Kadılar, “Dünya değişiyor. Düşük karbon ekonomisi, günümüzün kalkınma modeli oldu. Yaşam tarzlarımızı yine yaşam tarzlarımız tehdit ediyor. Esas tehdit altında sistemin kendi içinde ayakta kalması anlamına gelen ‘yılmazlık’ olgusunu geliştirmeliyiz. Medeniyetin getirdiği başarı odaklı toplum yapısı kolay değişmiyor. Çünkü, hepimiz bu dürtülerle donatıldık. İklim değişikliğini risk yönetimi  olarak görmeliyiz. Bizler, bireyler, kurumlar bir fırsat olarak gördüğümüz düşük karbon piyasasını yaygınlaştırmalıyız. Herkes için hayatına anlam katan bir şeyler var; bu  sürdürülebilirliği yakalamak zorundayız” şeklinde konuştu.

İnsanların yaşadığı kent deneyimi: Rotterdam

Konferansta “Geçici/Kalıcı Şehirler” isimli panelde bir sunum yapan ZUS Kurucu Direktörü Kristian Koreman,  Hollanda’nın Rotterdam kentinin 18. Yüzyıldaki popüler ve canlı görünümüne kazandırmak ve kent merkezinin kullanılmayan yerlerini kamusallaştırmak için gerçekleştirdikleri projeyi anlattı. ZUS bugüne kadar gerçekleştirilen kent tasarımlarının yönetimden başlayarak halka sunulduğunu ama gerçekleştirdikleri “kitle fonu yöntemi”yle bunu ters çevirerek halktan başlayıp yönetime uzanan aşağıdan yukarıya bir nitelik kazandığını aktardı. İnsanların sokağa yeniden çıkması gerektiği düşüncesiyle yola çıktıklarını aktaran Koreman, bu çerçevede, kent mobilyasının üretildiği  Kent Fabrikası  ile kentin arka kısmıyla merkezi birbirine bağlamak için inşa edilen köprü çalışmalarından söz etti. Koreman, köprü için gereken finansal kaynağın kentte yaşayan 17 bin kişi tarafından sağlandığını söyledi.

ae_akillisehirler_yem3Koreman,  “Yaşayanlar kendi mekânlarını tasarlayabilme potansiyeline sahip.  Bir alanda çok fazla tasarım vermenize gerek yok. İnsanların kendi hareketliliği mekânı yaşatıyor. Yerleştirdiğiniz küçük tasarım öğelerinin de orada yaşayanlar tarafından başka bir şekilde yeniden tasarlandığını görüyorsunuz.  Eskiden insanlar bu tür şeyleri belediyelerin yapması gerektiğini düşünüyorlardı. Ancak artık kentte yaşayanların bizim de fikrimiz var dediği bir dönemde yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Koreman, söz konusu projeyle Rotterdam’da artan kamusal alanla birlikte, ekonomik canlanmanın da yaşadığını sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir bir kent modeli

Konferansta “Sürdürülebilir Bir Kent Modeli Yaklaşımı: SymbioCity” isimli oturumda bir sunum yapan SymbioCity Kıdemli Danışmanı ve Tengbom Architects Ortağı Stellan Fryxell’de Stockholm’de gerçekleştirilen sürdürülebilirlik yönündeki çalışmaları anlattı. Fryxell, yenilenebilir enerji kaynakalarının kullanıldığı, yeşil çevrenin model alındığı ve toplu taşıma araçlarının kullanıldığı “Symbiocity” modelinin kamu-özel sektör işbirliğiyle ve Stockholm Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirildiğini kaydetti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Malatya’da Çöplerden 50 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacı Karşılanıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından mevcut çöp alanında kurulan Çöp Gaz Elektrik Üretim Santrali’nde günlük 2.2 MW’lık elektrik üretiliyor. Zararlı gazların bertaraf edildiği santralde üretilen elektrik, 10 bin hanede yaşayan 50

HABERLER

Kayseride’ki Solar Parkta Prysmian Group Türkiye Kabloları Kullanıldı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak olan, Türkiye’nin en büyük solar parkında kullanılan kablolar, Prysmian Group Türkiye tarafından

HABERLER

“Enerji Sektöründe Kalifiye Liderlere İhtiyaç Var!”

Enerya IK Direktörü Berna Tuncel: İş performansı, başarılı sonuçları ve yetkin ekiplerin sürekliliğini sağlayabilmek bizler için öncelik olacak. Bu sebepledir ki, bundan sonraki 10 yıl için, bu dinamizmi, yeri geldiğinde