Dünya Kupası’nda GE’nin Çevre Performanslı Işıklandırması

Dünya Kupası’nda GE’nin Çevre Performanslı Işıklandırması

FİFA Dünya Kupası 2014’te GE teknolojileri kullanılarak arenalarda uygulanan ışıklandırma projesi, FIFA’nın enerji verimliliği için getirdiği koşulları karşılayarak, çevre performansını saptayan ve onaylayan ABD’li Yeşil Bina Konseyi tarafından geliştirilen LEED sertifikasyonu ile ödüllendirildi.

Arena da Amazônia

Brezilya’daki 2014 FIFA Dünya Kupası’nda, GE Lighting’in EF 2000 projektör ışığı 64 dünya kupası maçından 28’inde kullanılıyor. FIFA’nın enerji verimliliği için getirdiği koşulları karşılayan ışıklandırma, GE teknolojileri kullanılarak arenalarda uygulanan her ışıklandırma projesinin çevre performansını saptayan ve onaylayan ABD’li Yeşil Bina Konseyi tarafından geliştirilen LEED sertifikasyonu ile ödüllendirildi.

Dünyanın en prestijli ve en çok izlenen futbol turnuvasına ev sahipliği yapacak olan Brezilya’daki 12 stadın 5’i General Electric (GE) projektör ışığı ile aydınlatılıyor. GE’nin yenilikçi çözümler yaratma taahhüdü, gözler önüne seriliyor.

Kupa boyunca hem sahayı, hem de iç mekan alanlarını aydınlatmak amacıyla Brasilia’daki National Stadı ve Amazonia Arena için bütün komplekse yönelik ışıklandırma çözümlerini GE Lighting sağlarken, Pernambuco, Beira Rio ve Maracanã statlarında ise GE’nin projektör ışığı oyun sahalarını aydınlatacak.

GE Lighting’in her türlü ışıklandırma ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi çözümleri sunmaya odaklandığını belirten GE Lighting Türkiye Genel Müdürü Ufuk Erel, “Gitgide artan enerji tasarrufu ve bakım maliyetlerini düşürme ihtiyacı karşısında GE her türlü uygulama için çözümler sunuyor. Stad aydınlatması futbolcuların yanı sıra medya, izleyiciler ve etkinliğin başarılı olması için çalışan bütün profesyoneller için de önem taşıyor. FIFA Dünya kupası gibi büyük bir organizasyonda ileri teknolojilerimiz ile yer alarak Türkiye’deki tüm taraftarların TV’lerini açtıklarında kendilerini tribünlerdeymiş gibi hissetmelerini sağlıyoruz. Bu çözümlere dayanarak GE olarak ülkemizde de 15 bin seyirci kapasiteli Fenerbahçe-Ülker Arena ile Düzce ve Mersin stadlarının da aydınlatmasını yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Daha net ve belirgin aydınlatma

Maracana olarak da bilinen Dünya Kupası final karşılaşmasının oynanacağı Rio de Janeiro’daki Mário Filho Stadı’nda 396 adet GE 2.000 watt EF 2000 projektör, 120 adet eski tip projektörün yerini alarak saha içi ve saha dışı görünürlüğü arttırılmış bulunuyor.

Sahanın her bölgesine kesin bir odaklanma sağlamak amacıyla her bir projektör ışığı özgün bir şekilde ayarlanarak daha büyük bir netlik ve belirginlik sağlandı; böylece taraftarların maç izleme deneyimi de güçlendirilmiş oldu. GE, Dünya Kupası ışıklandırmasının başarısını garanti etmek için çalışmalarını bir yıldan daha uzun bir süredir yürütüyor. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) çözümlerinden de sorumlu olan GE, bu çözümler sayesinde elektrik kesintilerinin yaşandığı hallerde Natal, Pernambuco ve Cuiabá arenalarında daha iyi bir ışık performansı için gerekli elektriği sağlayacak. Taraftarlar ve oyuncular gece saatlerinde oynanan maçlarda bile sanki gün ışığı var hissini yaşayacak, oyuncu gölgeleri ise televizyon yayınlarında görünmeyecek.

Fenerbahçe-Ülker Arena’nın ışıklandırması da GE Lighting’den

Türkiye’deki en büyük spor komplekslerinden biri olan, 15 bin seyirci kapasiteli yeni Fenerbahçe-Ülker Arena’nın bütün iç ve dış ışıklandırmasını yapıyor. Basketbol stadının ışıklandırma projesinde, yüksek kalitede aydınlatmanın yanı sıra enerji tasarrufu ve dayanıklılık da gözetildi. Bu kurulumda gözü kamaştıran parlaklığı önlemek üzere özel olarak tasarlanan GE Lighting EF2000 aydınlatma armatürleri kullanıldı. Bu tip ışıklarda bir teknik arıza oluştuğunda sistemin yeniden devreye girmesi için 15 dakikalık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. GE’nin çalıştırma sistemi, bir elektrik kesintisi meydana geldiğinde kullanılan ışıkların 2 saniye  sonra tekrar yanmasını mümkün kılıyor. Bu aydınlatma armatürleri Düzce ve 2013 Akdeniz Oyunları’nda hizmet veren Mersin  stadyumlarında da kurulu bulunuyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Rüzgarda Önlisans Başvuruları 1 Yıl Ertelendi !!

Dün (10.3.2017) kendi web sayfasında da yayınlanan bir duyuru ile EPDK rüzgar yatırımcılarını ve tüm sektörü hayal kırıklığına uğratacak bir karara imza attı. “Kuruma 3-7 Nisan 2017 tarihlerinde rüzgar enerjisine

Rüzgar enerjisi 0 Comments

EPDK Duyuru Yayınladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında Kuruma yapılan rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim önlisans başvuruları hakkında bir duyuru yayınladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 24-30 Nisan 2015 tarihleri

HABERLER

Boydak HES’te Satın Almalara Devam Ediyor

Yatırımlarına ara vermeden devam eden Boydak Enerji, %50 hissesine sahip olduğu Nisan Enerji’nin diğer %50’lik hissesini de bünyesine kattı. Bugün 406,7 MW toplam proje portföyüne sahip olan Boydak Enerji’nin hedefi