Dünya Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası, Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı. 

with-hand-300x199Dünya Bankası, Türkiye`nin rüzgar yatırımlarının hızlanmasını da sağlayacak Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı.

Dünya Bankası`ndan yapılan açıklamada, Türkiye`nin Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`nin, iletim sisteminin güçlendirilmesi ve

büyük ölçekli yenilenebilir enerji üretiminin kolaylaştırılması yoluyla ülkenin artan elektrik talebinin karşılamasına yardımcı olmayı amaçladığı belirtildi. Projenin Türkiye`de yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimin daha fazla entegrasyonu yoluyla fosil yakıtlara dayalı elektrik üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını önlemeyi amaçladığı da vurgulandı.

Rüzgarın önündeki engelleri azaltacak

Proje bileşenlerinin, Türkiye`de rüzgar enerjisinin daha hızlı gelişimini kısıtlayan kilit engellerin azaltılmasına yardımcı olmasının beklendiğinin değinilen açıklamada şöyle denildi:

“Bileşen 1 İzmir, Çanakkale ve Kırklareli`de rüzgar santrallerinin daha hızlı gelişimini sağlamak için iletim altyapısının genişletilmesini desteklemektedir. Bu üç il, Türkiye`deki kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin neredeyse yüzde 70`ini oluşturmaktadır ve yüksek rüzgar potansiyelleri sebebiyle daha fazla rüzgar enerjisi yatırımı çekmeye devam edecek. Bileşen 2 şebeke işletimini ve yönetimini güçlendirmeye yönelik olarak akıllı şebeke yatırımlarını destekleyecek ve TEİAŞ`ın artan rüzgar enerji miktarlarını daha kolay yönetmesini sağlayacak. Bileşen 3 Anadolu yakası ile Trakya yakasını birbirine bağlayacak 2 gigawatt kapasiteli ikinci Lapseki-Sütlüce Deniz Altı kablo hattını destekleyecek. İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinden İstanbul`a uzanan 380 kilowatt`lık iletim şebekesi Marmara Denizi etrafında güvenli ve güçlü bir döngü şebekesi oluşturacak. Bileşen 4 Türkiye`deki artan elektrik talebi ve arzı karşısında iletim şebekelerinin güçlendirilmesini desteklemektedir. Bileşen kapsamında diğer yatırımların yanında, Yeni Ambarlı-Yenibosna tek devre yeraltı kablo hattı bulunmaktadır.”

Temiz teknolojiye de 50 milyon dolar

Dünya Bankası`nın açıklamasında 50 milyon dolarlık Temiz Teknoloji Fonu finansmanının, projenin 1. ve 2. bileşenleri için kullanılacağı belirtilerek, Türkiye`de rüzgar enerjisinin daha hızlı yaygınlaşmasına doğrudan katkıda bulunacağı ifade edildi. Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesinin, Dünya Bankası Grubu`nun Türkiye`de hidrolik, rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermal gibiönemli yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaya yönelik daha önce desteklediği yatırımları tamamlayıcı nitelikte olduğu kaydedildi.

“Raiser: Enerji reformlarını destekliyoruz”

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye`nin önemli bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, bu kaynaklardan tam olarak yararlanabilmek için ciddi miktarda kamu ve özel sektör yatırımına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Dünya Bankası olarak enerji sektörünü daha temiz daha güvenli ve ithalata daha az bağımlı hale getirmek amacıyla 10 yıldan uzun bir süredir Türkiye`nin enerji sektörü reformlarını desteklediklerine dikkat çeken Raiser, projenin, bu yönde atılan bir başka önemli adım olduğunu belirtti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Biyogaz 15, 20 yılda Toplam Enerjinin Yüzde 30’unu Karşılayacak”

WBA Dünya Biyoenerji Birliği Başkanı Dr. Heinz Kopetz : “Biyogaz önümüzdeki  20-30 yıl içerisinde, toplam enerjinin yüzde 30’unu oluşturabilir” IRENEC 2014 4. Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı , Türkan Saylan

HABERLER

IBC Solar’a 2014 Intersolar Ödülü verildi

4-6 Haziran tarihleri arasında Münih’te gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi fuarı olarak kabul edilen Intersolar 2014 kapsamında düzenlenen yarışmada, IBC SOLAR, “Avrupa Güneş Projeleri” kategorisinde 2014 Intersolar Ödülü’nün sahibi oldu.

Finansman

Borsa İstanbul VİOP’ta Elektrik Sözleşmelerinde Yeni Dönem

Finansinvest ve FİNA Enerji’nin Finansinvest çatısı altında piyasa yapıcılığı görevini üstlendiği dönem başladı. Enerji ticaretinde yeni işbirlikleri gündeme geliyor. Finansinvest ve FİNA Enerji Holding A.Ş. güçlerini birleştirerek Borsa İstanbul VİOP