“Dönüşümün” Böylesi Makul Olmalı: Akıllı- Eko Şehir Langfang

“Dönüşümün” Böylesi Makul Olmalı: Akıllı- Eko Şehir Langfang

Bir şehri baştan tasarlamanın derdi ne kadar büyüktür bilirsiniz. Son yıllarda bunu daha da hissetmeye ve bu dertten daha da müzdarip olmaya devam ediyoruz.  Daha fazla betonla çalışmak mı yoksa daha doğal kalabilmek mi daha “akıllıdır” halen tartışma konusu. Langfang Eco-Smart City ise master planıyla dahi bu soruya çok alternatif bir cevap vermeyi başarmış. Çünkü bu Eko-şehirde teknoloji de var, doğa da…

HOK ve Woods Bagot tarafından tasarlanan  Langfang Eco-Smart City, 800 000 kişinin yaşadığı Çin’in Langfang Kenti gibi geniş ölçekli kentler için de uygun olan bir kentsel tasarım projesi. Şehrin ortasında bulunan bu farklı ve modern ulaşım ağı sayesinde şehrin tüm noktaları birbirine bağlanmakta ve şehir tarımsal alanlar ve sulak alanlar sayesinde farklı doğal ekosistemlerle çevrelenmektedir. Proje, Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün düzenlediği Merit Ödülleri’nde en iyi kentleşme (kentleşmenin verdiği zararları en aza indiren proje) ödülünü kazanmış.

Darısı bizim modernleşmek ve “dönüşmek” isteyen şehirlerimizin başına diyelim…

Projenin detaylı fotoğrafları:

eco_city03 eco_city04 eco_city05 e eco_city06 eco_city08 eco_city09 eco_city10 eco_city02

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

EnDirek: Güneş enerjili ve iBeacon Destekli Akıllı Direk

IoT- Şeylerin interneti alanı temiz enerjilerle desteklenmeye devam ediyor. Üzerinde 3 adet 20W güneş paneli bulunan Endirek, telefon şarj ve internet bağlantı noktası olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda üzerinde bulunan iBeacon

ALTERNATİF TASARIMLAR
ALTERNATİF TASARIMLAR 0 Comments

Google’dan Güneş Enerjili Balonlarla Ücretsiz İnternet

Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet)