Döngüsel Ekonomi’ye Geçiş

Döngüsel Ekonomi’ye Geçiş

2014 yılının Aralık ayında Lyon, Fransa’da gerçekleştirilen, Avrupa Komisyonu ve Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı 17. Eko-inovasyon forumuna davet edilmiştik. Bu forumun konusu Türkiye’de geliştirmeye çaba gösterdiğimiz Yeşil Yaka ile aslında aynıydı – kaynak verimli, kapsayıcı ve döngüsel ekonomi için iş ve yeteneklerin dönüştürülmesi. Avrupa’da son dönemlerde ortaya çıkan döngüsel ekonomi (circular economy) konsepti aslında Ekokariyer’in Yeşil Yaka Felsefesi’ne oldukça yakın çünkü sadece yeni gelişecek sektörlerde yaratılacak Yeşil Yaka dışında tüm sektörlerin daha çevreci ve verimli hale gelebilmesi için ekonomide bütünsel bir dönüşümü öngörüyor. Bu dönüşümün temel taşlarından biri olan işlerin dönüşümüne paralel olarak insan kaynağının da dönüşümü kritik öneme sahip.

Bu konuda Avrupa Komisyonu’nun 2014’de hazılamış olduğu 3 önemli döküman mevcut;

– Yeşil İstihdam insiyatifi (the Green Employment initiative)
– Döngüsel Ekonomi konusunda Tebliğler (the Communications on the Circular Economy)
– KOBİler için Yeşil Aksiyon Planı (the Green Action Plan for SMEs)

Peki ya döngüsel ekonomi ne diyorsanız aşağıdaki video size konu ile ilgili fikir verebilir;

About author

Selen İnal / Ekokariyer
Selen İnal / Ekokariyer 3 posts

Türkiye'nin ilk ve tek Yeşil Yaka kariyer şirketi/markası Ekokariyer, Yeşil ve Sürdürülebilir şirketler için Butik bir İnsan Kaynakları şirketidir.

You might also like

Şirket İş İlanları

Upsolar Türkiye Ofisi Eleman Arıyor

Upsolar Türkiye personel arıyor. Upsolar Türkiye’de görevlendirilecek personelin nitelikleri şöyle: Junior Satış Destek Sorumlusu; · Üniversitelerin mühendislik, fen bilimleri, enerji, finans, işletme, ekonomi bölümlerinden mezun, · Çok iyi derecede İngilizce

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Axitec Solar, Stajyerini Arıyor

Dünyanın en tanınmış güneş paneli üreticilerinden Axitec’in Türkiye ofisi, Ataşehir ofisinde kendilerine destek olacak stajyerler arıyor. Bununla ilgili ilanlarını sizlerle paylaşıyoruz. Çok Enerjik ve Uzun Dönem Üniversite Stajyeri Arıyoruz !

KARİYER

Amerika’da Güneş Enerjisi İstihdam Artışı Kömür’ün Önüne Geçti

Amerika’da güneş enerjisi sektörü yeni iş fırsatları yaratma konusunda kömürün açıkara önüne geçmiştir. U.S. Bureau of Labor Statistics’in Mayıs 2013 raporuna göre kömür madenlerindeki 80,030 çalışana karşılık, National Solar Jobs