“Döngüsel Ekonomi, Heba Edilen Değerin Peşinde”

“Döngüsel Ekonomi, Heba Edilen Değerin Peşinde”

Circle Economy CEO’su Andy Ridley: “Çizgisel ekonomiyle oluşturulan bu sistem yanlış. Bu durumla nasıl başa çıkacağız? Bu heba edilen bir değer. Değerleri çöpe atıyoruz. Döngüsel ekonominin peşinde olduğu şey bu değer. Özüne baktığımızda, ‘neden bunu heba edelim ki diye soran bir sistem döngüsel ekonomi” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi 8-9 ekim tarihleri arasında Park Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde Döngüsel Ekonomi: İnovasyon ve Yaratıcılığın Yeni Modeli başlıklı bir sunum yapan Circle Economy CEO’su Andy Ridley, döngüsel ekonomi kavramıyla ilgili en sevdiği tanımın “Herkese sonsuza kadar yetecek olması” olduğunu söyledi.

İnsanların kaynakları tüketirken, gezegenin geri kalan kısmına zarar vermemeleri gerektiğine değinen Ridley, “30 ile 50 yıllık süreçte her şey kontrolden çıktı. Bu durum sürdürülebilir değil. Bu süreç bizi kaosa götürecek. Biz tüketiyoruz. ABD’de eşyaların yüzde 99’u 6 aylık ömre sahip. Yılda 13 milyon ton oranında atık ortaya çıkıyor. Çizgisel ekonomiyle oluşturulan bu sistem yanlış. Bu durumla nasıl başa çıkacağız? Bu heba edilen bir değer. Değerleri çöpe atıyoruz. Döngüsel ekonominin peşinde olduğu şey bu değer. Özüne baktığımızda, ‘neden bunu heba edelim ki diye soran bir sistem döngüsel ekonomi” şeklinde konuştu.

Ridley, döngüsel ekonomiyle ideal bir ekonomiye ulaşmak istediklerini belirterek, Yeniden kullanmak bileşeninin çok önemli olduğunu dile getirdi. Ridley, döngüsel ekonomiyle sistem değişikliğine odaklanıldığını, “Herkese ne kadar yetebileceğine bakıldığını söyledi. Ridley, geri dönüşüm sistemiyle çok büyük kazanımlar elde eden şirketler bulunduğunu sözlerine ekledi. Ridley 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 80’inin kentlerde yaşayacağı göz önüne alınarak, döngüsel ekonomide kentlere odaklanılmasının önemine değindi.

“Çok uzun soluklu bir yolculuk”

Konferansta gerçekleştirilen Rüzgar Potansiyelini Değerlendiriyor muyuz? 2023’e Doğru Rüzgar Enerjisi konulu oturumda konuşan Borusan EnBW Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Enis Amasyalı rüzgar enerjisinde yatırım sürecinin, 30’un üzerinde kurumdan izin alınması gereken 5-6 yıllık çok uzun soluklu bir yolculuk olduğunu belirtti. Sektör yatırımcıları olarak öğrenme aşamasında olduklarına değinen Amasyalı, bakanlıklar arasında eşgüdüm konusunda gelişme kaydedilmesinin önemine dikkat çekti. Amasyalı, talebe göre şebekelerin güçlendirilmesinin gerektiğini belirtti. Amasyalı, 11.600 megawatt’lık tahsis edilen kapasitede atıl projeler bulunduğuna dikkat çekerek, “Atık projeler sektörden temizlenmeli. Gerçek yatırımcıya tahsis edilmeli. Böylece, gerçek yatırımcının önü açılacaktır. Kapasite açıklanması yılın her döneminde yapılabilmeli. Rüzgar enerjisi endüstrisinde yerli üreticilerin katkısı en yüksek düzeye çıkarılmalı. Lisanssız rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin de önü açılmalı” dedi.

“Bu hikayeyi sürdürülebilir hale getirmeli”

Kinesis Enerji Genel Müdürü Tamer Karaoğlu’da toplantıda yaptığı konuşmada, 2023 tarihi için öngörülen 20.000 megawatt’lık rüzgar enerjisi hedefine ulaşabilmek için hangi tarihte hangi çalışmaların yapılmasının belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Karaoğlu, “Bu hikayeyi sürdürülebilir hale getirmek gerekiyor. Bununla ilgili ailt paydaşlara da sorumluluk düşüyor. Türkiye’de rüzgar enerjisinde sadece yerli yatırımcıları değil yabancı yatırımcıları da sektöre çekmek önemli. Bu yatırımcıları sektöre çekebilmek için kafa yormalıyız. Yatırım yapılabilir ekonomik ve sosyal ortamı oluşturmalıyız” dedi.

“Yatırımlar gerçek yatırımcılarla yapılmalı”

Polat Enerji Yöneticisi Gökmen Topuz’da yaptığı konuşmada, “Yıllar yakınlaştıkça, hedefe ulaşamayabileceğimizi anlayıp hedefi küçültmeye başladık. Bu hedefe ulaşabilseydik, 5 milyar dolar civarında bir tasarruf gerçekleştirmiş, rüzgar enerjisi endüstrisinin gelişmesini sağlamış, istihdamı artırmış, çevresel kazancı sağlamış ve bütün bileşenleriyle 35 milyar dolarlık bir geliri ekonomiye kazandırmış olacaktık. Rüzgar enerjisi yatırımları, gerçek projeler üzerinden gerçek yatırımcılarla yapılmalı” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Öz tüketim Güneş Enerjisi Projelerinde Yingli Solar İmzası

Öz tüketim güneş enerjisi projelerinde Yingli Solar imzasıAnkara Polatlı’da Ankara Baharat Bakliyat ve Aksaray’da İL Özel İdaresi için gerçekleştirilen iki yeni güneş enerjisi projesi, Yingli Solar Türkiye ve Asunim Türkiye

ENERJİ YÖNETİMİ

Ürdün’de Güneş Enerjili Camiler Dönemi

Ürdün’de bulunan tüm camilerin elektriğinin güneş enerjisi ile sağlanacağı belirtildi. Dünyada güneş enerjisinden yararlanma eğilimi artış gösterirken, ilginç uygulamalar da ardı sıra gündemi oluşturuyor. www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Ürdün, ülkede bulunan 6

HABERLER

Toshiba, Neoaccent Led Serisini Sundu

Toshiba Neoaccent Led Serisi, her biri farklı mimari ihtiyaçlara yanıt vermek üzere tasarlanan seçkin, hassas, odaklı ve vurgusal aydınlatma sağlayan üç modelden oluşuyor. Toshiba, mağazaların gelişmiş aydınlatma gereksinimlerini karşılamak üzere